Podsufitka jest chyba najtrudniejszym w czyszczeniu elementem tapicerki samochodowej. A przecież, mimo to, również ten element należy przynajmniej od czasu do czasu solidnie przeczyścić. Jak to zrobić? W jaki sposób należy zabrać się za odświeżenie samochodowej podsufitki? Na co uważać, czego unikać i czego absolutnie nie próbować?

Jak i dlaczego właśnie w ten sposób należy czyścić podsufitki w samochodach? Na co koniecznie trzeba przy tej czynności uważać?

Zestaw 4 ściereczek z mikrofibry K2
Zestaw 4 ściereczek z mikrofibry K2

Dlaczego to właśnie z czyszczeniem podsufitki nawet najlepsi eksperci w tej dziedzinie mają największe problemy? Wszystko to wynika wprost ze sposobu wykonywania oraz mocowania tego elementu samochodowej tapicerki.

Podsufitki samochodowy z reguły są bardzo delikatne i mocowane na kleju. Delikatne z uwagi na rodzaj zastosowanego materiału, podkładkę, na której są układane oraz z uwagi na klej, który z czasem lubi zwyczajnie słabnąć. Z uwagi na to podsufitki samochodowe bardzo nie lubią dwóch rzecz:

  1. Mocnego docisku i szorowania
  2. Przemoczenia wodą lub środkami chemicznymi.

Wiedząc o tym, eksperci praktycznie bez wyjątku zalecają czyszczenie podsufitek samochodowych metodą bonetowania. Co to za metoda?

Bonetowanie to metoda czyszczenia tapicerki, polegająca na ręcznym usuwaniu zabrudzeń przy użyciu specjalistycznych środków piorących oraz ściereczek z mikrofibry. Jest to metoda delikatna, pozwalająca na dokładne usunięcie nawet trudnych zabrudzeń, w tym niektórych uporczywych plam. Bonetowanie zalecane jest do czyszczenia tapicerki meblowej, samochodowej, a także tapicerki foteli w samolotach i autobusach. Metoda ta jest szczególnie skuteczna w przypadku tapicerki z materiałów delikatnych, takich jak welur, skóra czy alcantara. Jedną z najważniejszych zalet bonetowania, szczególnie przydatną w przypadku samochodowej podsufitki, jest to, iż metoda ta pozwala zminimalizować ilość zastosowanych płynów, a więc i zapobiec przemoczeniu materiału. Przemoczona podsufitka może bowiem się pomarszczyć, obwisnąć, odejść miejscami, a nawet odpaść.

Czego będziecie potrzebować do prawidłowego wyczyszczenia podsufitki w swoim aucie metodą bonetowania?

Preparat do czyszczenia powierzchni materiałowych NEW FABRIC SEAT CLEANER 400 ml SOFT99
Preparat do czyszczenia powierzchni materiałowych NEW FABRIC SEAT CLEANER 400 ml SOFT99

Kolejną ważną zaletą bonetowania jest to, iż do czyszczenie podsufitki w swoim aucie nie będziecie potrzebowali wielu akcesoriów i środków chemicznych. Większy nacisk kładzie się tu na precyzję, umiejętności i odpowiednią procedurę, nie zaś na przybory czyszczące. Aby takie fachowe bonetowanie przeprowadzić, w tym konkretnym przypadku będziecie potrzebowali:

  • odkurzacza – może to być specjalistyczny odkurzacz do tapicerki samochodowej, ale może być też zwykły domowy odkurzacz z szeroką, zwykłą lub owłosioną końcówką;
  • chemii czyszczącej – najlepiej jeśli będzie to środek przeznaczony właśnie do bonetowania tapicerki samochodowej, ale może też być bardziej uniwersalny płyn do czyszczenia mebli tapicerowanych;
  • szczotki o miękkim włosiu – włosie musi być w niej naprawdę miękkie, aby nie uszkodziło delikatnego materiału podsufitki;
  • ściereczek z mikrofibry – ściereczek powinniście mieć co najmniej kilka, najlepiej jeśli będzie to mikrofibra jak najbardziej „płaska” i twarda (nie znaczy szorstka). Puchate ściereczki nie bardzo się do tej czynności nadają;
  • wiadro z ciepłą wodą – ta przydać wam się może w różny sposób, choćby do przepłukania zabrudzonych ściereczek.

I to w zasadzie wszystko, co warto mieć przygotowane do czyszczenia samochodowej podsufitki. Cała reszto to już tylko Wasz czas, cierpliwość i precyzja wykonania.

Jak powinno przebiegać bonetowanie samochodowej podsufitki? Co robić, a czego zdecydowanie przy tej okazji unikać?

Odkurzacz pneumatyczny
Odkurzacz pneumatyczny

Procedura czyszczenia podsufitki samochodowej nie jest specjalnie skomplikowana i raczej można ją uznać za oczywistą. No, może poza pewnymi wyjątkami. Postępować tu powinniście według następującej kolejności:

  1. Odkurzenie podsufitki
  2. Nawilżenie szmatki z mikrofibry środkiem czyszczącym
  3. Starcie warstwy brudu z podsufitki
  4. W przypadku większych zabrudzeń przeczyszczenie nawilżonej podsufitki szczotką z miękkim włosiem
  5. Zmiana ściereczki na czystą (lub zmiana stron ściereczki)
  6. Przesuszenie podsufitki (papierowym ręcznikiem lub suchą szmatką)
  7. W razie potrzeby powtórzenie całego zabiegu.

Najważniejsze w tej procedurze są jednak nie procedury, a pewne niuanse decydujące o końcowym powodzeniu. Takim istotnym niuansem jest tu np. sposób i kierunek czyszczenia podsufitki. Jedni przekonują, że podsufitkę powinno czyścić się zawsze od środka i wyłącznie w jednym kierunku, przesuwając ściereczkę równymi liniami. Inni z kolei twierdzą, że warto zacząć od tyłu auta i przesuwać się do przodu ruchami zmiennymi, na krzyż, ponieważ materiał podsufitki często ma fakturę siatki i tylko w ten sposób można wyczyścić wszystkie włókna. Kto ma rację? Trudno orzec.

Czyszczenie samochodowej podsufitki w skrócie:

  • Jak można wzmocnić działanie środka czyszczącego do tapicerki samochodowej? Wystarczy zanurzyć go na chwilę w ciepłej wodzie, aby jego temperatura wzrosła. Ciepła chemia czyszcząca działa mocniej niż zimna.
  • W jaki sposób działają środki do bonetowania tapicerki? Zamykają drobinki brudu w czymś na kształt kapsułek, które to kapsułki trzeba następnie usunąć właśnie ściereczką z mikrofibry.
  • Dlaczego kierunek czyszczenia materiału podsufitki jest tak ważny? Ponieważ zamknięte przez środek czyszczący drobinki brudu można niechcący rozprowadzić po całej podsufitce, osiągając efekt przeciwny do zamierzonego.