Wymiana amortyzatorów samochodowych stanowi z pozoru skomplikowany zabieg, jednak przy odrobinie wprawy będziemy w stanie przeprowadzić tę czynność samodzielnie we własnym garażu samochodowym. 

W większości samochodów przede wszystkim tylne amortyzatory można wymienić samodzielnie, bez konieczności wizytowania w warsztacie. Nieco trudniej jest w przypadku amortyzatorów przednich, które nie dość, że wymagają specjalistycznego sprzętu do wymiany, to dodatkowo po wymianie amortyzatorów przednich należy prawidłowo ustawić zbieżność kół. Natomiast wymiana dotycząca tylnej części zawieszenia jest zdecydowanie prostsza – dzieje się tak, gdyż w wielu samochodach tylne amortyzatory poprowadzone są obok sprężyn. Do ich wymiany nie będziemy potrzebowali zatem specjalistycznych narzędzi – niekiedy wystarczy odkręcić dwie śruby, aby mieć amortyzator na wyciągnięcie ręki. Przy wymianie przednich oraz tylnych amortyzatorów najlepiej jest wykorzystać kanał, gdyż dostęp do większości czynności ułatwiony będzie pod samochodem. 

Jakich utrudnień możemy się spodziewać przy samodzielnej wymianie amortyzatorów? W niektórych samochodach problem może stanowić dostanie się do górnego mocowania amortyzatora, gdyż niekiedy nie jest ono widoczne. Przy wymianie tylnych amortyzatorów czasem zdarza się, iż konieczny jest demontaż wykładziny znajdującej się w bagażniku. Nie powinno to stanowić większego problemu, gdyż w większości aut zamocowana jest ona na zatrzaski. W niektórych autach w nadwoziu typu sedan dostęp do amortyzatorów możliwy będzie dopiero po demontażu rzędu tylnych siedzeń. 

Bez większych problemów możemy przeprowadzić również samodzielną wymianę amortyzatorów w samochodach o konstrukcji zawieszenia typu McPherson. W wielu konstrukcjach samochodów zdarza się, że do wymiany amortyzatorów w zawieszeniu McPhersona również nie będziemy potrzebowali żadnych specjalistycznych narzędzi. Będzie to zależne m.in. od twardości samego amortyzatora oraz jego skoku, bo niekiedy do ściśnięcia sprężyny wystarczy użyć siły własnego ciała. 

Przy montażu amortyzatorów należy zwrócić uwagę na jego położenie względem sprężyn zawieszenia oraz kielicha górnego mocowania amortyzatora. Oprócz tego sprawdźmy stan zużycia gumowych lub plastikowych osłon amortyzatora, a w razie ich uszkodzenia należy je wymienić na nowe.