Samochody osobowe nie posiadają zbyt dużych możliwości transportowych, aczkolwiek można to zmienić montując w samochodzie hak holowniczy, do którego doczepia się przyczepę, która znacznie zwiększy pakowność auta. Hak to bardzo użyteczne rozwiązanie, a zdecydowana większość samochodów nie ma przeciwwskazań, aby go zamontować.

Hak holowniczy doskonale sprawdzi się w trakcie remontu, podczas podróży, a także wtedy, gdy musimy holować czyjeś auto do warsztatu. Aby hak spełniał pokładane w nim zadania, powinien być jednak odpowiednio dobrany do konkretnego modelu samochodu.

Istotne parametry haków holowniczych

Decydując się na montaż haka holowniczego w samochodzie należy zwrócić uwagę na maksymalny udźwig urządzenia, nazywany na ogół tonażem. Hak holowniczy powinien posiadać sztywne ramy względem ciężaru i zalecenia o stanie udźwigu. Zasadniczo, tonaż haka holowniczego nie powinien przekraczać masy całkowitej pojazdu.

Pamiętajcie, że hak holowniczy nie może stanowić zagrożenia dla użytkowników samochodu. Jeśli zdecydujecie się na zakup haka to zwróćcie uwagę na tabliczkę znamionową haka holowniczego, gdzie powinna znajdować się nazwa producenta, data produkcji i dopuszczalny tonaż. Montaż haka holowniczego sugerujemy zlecać wyspecjalizowanym placówkom – oczywiście jeśli chcecie mieć pewność, że urządzenie zostało zamontowane prawidłowo. Samodzielny montaż może okazać się trudny ze względu na konieczność posiadania odpowiednich narzędzi.

Rodzaje haków holowniczych

Ze względu na budowę można wymienić trzy różne rodzaje haków holowniczych. Najstarszym rozwiązaniem są elementy montowane na stałe. Takiego haka nie można zdemontować, dlatego tego typu haki od dawna nie cieszą się popularnością.

Zdecydowana większość użytkowników decyduje się na nowsze rodzaje haków holowniczych, bowiem w zależności od potrzeb istnieje możliwość swobodnego demontażu tego urządzenia. Powszechne zastosowanie mają haki montowane za pomocą śrub oraz haki posiadające system automatycznego wypinania. Specjalny system zapadkowy w hakach automatycznych znacznie ułatwia demontaż – wystarczy odpiąć samą końcówkę haka i to na dodatek w zaledwie kilka sekund.

Oczywiście o wiele tańsze będą zawsze odmiany haków, które posiadają kulę z przykręcanymi śrubami. Warto zaznaczyć jednak, że jest to rozwiązanie niepraktyczne, ponieważ w celu zamocowania kuli niezbędne są odpowiednie narzędzia i spore umiejętności manualne. Dla użytkowników, którzy często korzystają z haka holowniczego najlepszym rozwiązaniem jest odrobinę droższy hak z tzw. automatem. Do montażu i demontażu takiego haka nie są potrzebne żadne narzędzia, a czynności montażowe są niezwykle proste i szybkie.

Świetne rozwiązanie stanowią także haki holownicze składane, które są bardzo wygodne w zastosowaniu. Hak tego typu montowany jest w fabryce, w trakcie produkcji samochodu, a więc należy go zamówić razem z autem. W momencie, gdy hak nie jest używany, można go schować pod zderzakiem, a jeśli zajdzie taka potrzeba, wystarczy ruch dźwignią, która umieszczona jest w bagażniku i hak automatycznie wysuwa się spod zderzaka.

Jak montowane są haki holownicze?

Sam montaż haka nie jest trudny, choć czasochłonny. Prace związane z montażem należy rozpocząć od demontażu zderzaka oraz całej tapicerki w bagażniku – niestety, może to sprawić sporo problemów w niektórych modelach samochodów.

Są i dobre wiadomości. Na rynku dostępne są pojazdy specjalnie przygotowane do montażu haka, więc nie ma konieczności wiercenia żadnych dziur w nadwoziu. W celu montażu haka holowniczego wykorzystuje się istniejące otwory technologiczne. Pozostaje tylko wykonać specjalne nacięcie na kulę w dolnej części zderzaka.

Popularni producenci haków holowniczych

Westfalia to niemiecki producent i dystrybutor części zamiennych obecny na rynku motoryzacyjnym od 1932 roku. Firma od lat jest wiodącym producentem haków holowniczych do samochodów osobowych i dostawczych, dedykowanych zarówno do pierwszego montażu, jak i na rynek części zamiennych.

Haki holownicze Westfalia są kompatybilne z większością pojazdów dostępnych na rynku, a niemiecka marka wciąż zyskuje nowych partnerów biznesowych i odbiorców w branży motoryzacyjnej. Warto zaznaczyć, że w ofercie produktowej Westfalii znajduje się obecnie ponad 1700 różnych rodzajów haków holowniczych.

Czy montaż haka musi być zgłoszony do jakiejś instytucji?

Pamiętajcie, że po zamontowaniu haka należy udać się do stacji diagnostycznej, w celu dokonania wpisu rejestracyjnego. W dowodzie rejestracyjnym powinien znaleźć się następujący zapis – pojazd przystosowany do ciągnięcia przyczepy.