Alternator jest urządzeniem mechanicznym, służącym do doładowywania akumulatora, skąd prąd przekazywany jest do wszelkich elementów auta, które go wymagają. Jak wszystkie części eksploatacyjne w samochodzie, także alternator narażony jest na uszkodzenia. Co zrobić, gdy alternator nie działa prawidłowo? 

Do uszkodzenia alternatora może dojść z przyczyn mechanicznych lub elektrycznym. Po czym możemy rozpoznać, że alternator w naszym samochodzie uległ uszkodzeniu? W większości przypadków będzie objawiało się to jego głośniejszą pracą, aż w końcu, gdy już wyczerpie się prąd zgromadzony w akumulatorze, możemy mieć problem z uruchomieniem silnika samochodowego

Istnieją również elektryczne objawy uszkodzenia alternatorów, wśród których można znaleźć przede wszystkim problemy z kontrolką ładowania. Jeżeli kontrolka świeci się w trakcie normalnej pracy silnika, miga podczas zwiększania jego obrotów lub też nie świeci się tuż po uruchomieniu jednostki napędowej, to prawdopodobnie doszło do awarii alternatora. W takim przypadku zalecamy udanie się do specjalistycznego warsztatu, w celu sprawdzenia stanu alternatora. 

Uszkodzony alternator można oddać do regeneracji, lecz tylko w określonych przypadkach. Niekiedy, mechaniczne uszkodzenia alternatora sprawiają, że jego regeneracja jest niemożliwa lub też nieopłacalna, gdyż w podobnej, a niekiedy niższej cenie będziemy mogli zakupić nowy alternator. Regeneracja alternatora polega na jego wymontowaniu, a następnie sprawdzeniu wszystkich, kolejnych jego elementów. Uszkodzone części, które można wymienić są zastępowane nowymi, a w dalszej kolejności alternator jest ponownie wmontowywany do samochodu, w celu jego przetestowania. W przypadku, gdy musimy wymienić alternator w naszym samochodzie na nowy, warto zwrócić uwagę na ofertę części zamiennych, gdzie ceny zakupu nowych podzespołów są znacznie niższe w zestawieniu z ASO.