Tarcze hamulcowe są integralną częścią hamulców tarczowych, a więc takich, w których za hamowanie odpowiadają tarcze pokryte materiałem ciernym. Tarcze tworzą, a przynajmniej powinny tworzyć, idealny związek z klockami hamulcowymi, bez zbędnych tarć między nimi. Tarcze hamulcowe o wysokiej skuteczności działania to bezpieczeństwo i komfort jazdy w każdych warunkach drogowych.
Tarcze hamulcowe w samochodzie
Wraz z rozwojem światowej motoryzacji hamulce bębnowe zostały zastąpione przez hamulce tarczowe, montowane obecnie w niemal wszystkich samochodach zjeżdżających z linii produkcyjnych. W porównaniu do starszych konstrukcji bębnowych, tarcze hamulcowe mają znacznie lepszą skuteczność hamowania i są bardziej odporne na przegrzanie.
Tarcze hamulcowe mają kształt zbliżony do talerza lub dysku. Są to elementy układu hamulcowego, które podlegają największemu obciążeniu oraz wysokim temperaturom sięgającym nawet 500 stopni Celsjusza i wyższym. Wydajne tarcze hamulcowe produkuje się najczęściej z żeliwa. Tarcze z takiego materiału stosowane są w większości samochodów, zarówno osobowych, jak i użytkowych, szczególnie ciężarówek. Dzieje się tak głównie ze względu na wysoką odporność żeliwa na temperatury, przez co tarcze nie odkształcają się podczas pracy. Z kolei w samochodach sportowych stosuje się tarcze hamulcowe wykonane z węglików krzemu. Są to tzw. tarcze ceramiczne, które nie podlegają przegrzewaniu dzięki wypełnieniu włóknem węglowym.
Rodzaje tarcz hamulcowych
Dostępne są obecnie trzy podstawowe rodzaje tarcz hamulcowych. Pierwszy z nich to perforowane tarcze hamulcowe o wysokiej skuteczności, w których otwory na powierzchni znajdują się równolegle do osi obrotu, co daje lepszy docisk tarcz do powierzchni ciernych. Poprzez otwory wypuszczany jest gaz oraz energia cieplna powstające podczas hamowania. Drugim rodzajem tarcz hamulcowych są elementy wentylowane, w których otwory znajdują się na obwodzie powierzchni tarczy. W produkcji występują również tarcze bez otworów, czyli tzw. tarcze monolityczne. Jest to najtańsze rozwiązanie, które jednak szybko się przegrzewa.
Typowe usterki tarcz hamulcowych
Drgania kierownicy, pulsowanie pedału hamulca oraz piski z okolic kół to trzy główne oznaki zużytych tarcz hamulcowych. Pogorszenie skuteczności hamowania to również oznaka wyeksploatowanych tarcz. Siła hamowania będzie systematycznie maleć. Pulsowanie hamulca to nic innego jak zmiana siły hamowania - samochód będzie hamować raz mocniej, raz słabiej. ''Bicie'' kierownicy oznacza, że tarcza została zdeformowana i należy ją jak najszybciej wymienić. Pisk dobiegający z okolic kół to najczęściej objaw zużytych klocków hamulcowych.
Popularni producenci tarcz hamulcowych
- Brembo
- TRW
- ATE
- Bosch
- Zimmermann
- ABE
- Febi Bilstein
- Ferodo
- Valeo
- A.B.S.
- Blue Print
W iParts.pl znajdziesz tarcze hamulcowe o wysokiej skuteczności działania i najlepszych parametrach technicznych dostępnych obecnie na rynku. Skorzystaj z naszej zaawansowanej wyszukiwarki. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.
Sklep iParts.pl współpracuje wyłącznie ze sprawdzonymi i godnymi zaufania kontrahentami. Oferowane wydajne tarcze hamulcowe to produkty fabrycznie nowe, objęte gwarancją producenta. Zapewniamy profesjonalną pomoc techniczną, najniższe ceny na rynku oraz szybką realizację zamówienia.