Części samochodowe nr 1
4.9/5 (3250 ocen)
Pomoc
Darmowa dostawa
Do 100 dni na zwrot
 {
  "widget": {
    "loading": false,
    "added": [],
    "info": null
  },
  "module": {
    "step": "1"
  },
  "data": null,
  "user": null,
  "checkout": null
} 
Znajdź części

Krok 3 - Informacje potrzebne do właściwego wyboru typu auta, znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Płyn do spryskiwaczy letni ORLEN

Płyn do spryskiwaczy letni IPARTS IPARTS
Płyn do spryskiwaczy letni SONAX SONAX
Płyn do spryskiwaczy letni K2 K2
Płyn do spryskiwaczy letni MOJE AUTO MOJE AUTO
Płyn do spryskiwaczy letni SHELL SHELL
Płyn do spryskiwaczy letni MOTUL MOTUL
Płyn do spryskiwaczy letni MAXGEAR MAXGEAR
Płyn do spryskiwaczy letni AMTRA AMTRA
Płyn do spryskiwaczy letni BRUMM BRUMM
Płyn do spryskiwaczy letni ORLEN ORLEN
Producent:ORLEN

1 produktów

Niepoprawne pole
Niepoprawne pole
ORLEN
0 (0 ocen)
Kod produktu:
SYLEN_5_LATO
niedostępny
0 (0 ocen)
Producent części:
ORLEN
Kod:
SYLEN_5_LATO
Jednostka:
sztuka
Pojemność: 5
Do 100 dni na zwrot
Cena katalogowa: 31,00 zł
11,00 zł
w tym 23% VAT
Dostępność towaru: niedostępny

Letni płyn do spryskiwaczy

Jednym z kluczowych płynów eksploatacyjnych, jaki musi się znaleźć w samochodzie, jest letni płyn do spryskiwaczy. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie w odpowiedniej czystości szyby przedniej, a często również i tylnej w trakcie jazdy. Statystyczny kierowca zużywa w ciągu miesiąca około 2 litry tego płynu. Należy jednak pamiętać, że letni płyn do spryskiwaczy nie jest przeznaczony do stosowania w zimie!

Płyn do spryskiwaczy w samochodzie

Nie tylko cena, producent i wielkość butelki odróżnia jeden płyn do spryskiwaczy letni od drugiego. Różnią się one również często swoim składem, a więc budową chemiczną. Z tego też względu nie należy stosować ich wymiennie. Składniki płynów do spryskiwaczy dobiera się z uwzględnieniem warunków pogodowych i temperatur, w jakich preparat będzie pracował. Stosując płyny w dowolny sposób można w łatwy sposób doprowadzić do awarii całego systemu lub do znacznego ograniczenia widoczności podczas jazdy samochodem (np. gdy letni płyn do spryskiwaczy zamarznie na szybie, widoczność drastycznie spada).

Płyny do spryskiwaczy powstają na bazie alkoholu etylowego, który jest dodatkowo wzbogacany izopropanolem, etanolem, niewielką ilością detergentu, substancjami zapachowymi oraz koloryzującymi. Letni płyn do spryskiwaczy musi posiadać odpowiednie właściwości myjące, a przy tym nie powinien zostawiać smug oraz niszczyć powłoki lakierniczej samochodu. Zarówno zimowy, jak i letni płyn do spryskiwaczy musi charakteryzować się dobrą wydajnością oraz posiadać niezbędne certyfikaty PZH oraz PCBC.

Letni płyn do spryskiwaczy – skład

Wybierając płyn do spryskiwaczy, należy zwrócić uwagę na jego skład. Dobrej jakości preparat powinien zawierać:

Alkohol – najczęściej jest to alkohol etylowy (etanol) lub rzadziej alkohol metylowy (metanol) czy też alkohol izopropylowy (IPA, izopropanol). Dostępne są również produkty będące mieszaniną tych alkoholi. Dobry płyn do spryskiwaczy letni powinien zawierać około 5% alkoholu.

Gliceryna lub glikol etylenowy/propylenowy – zawartość tych substancji najczęściej nie przekracza 5%. Umożliwiają one lepszy poślizg, dzięki czemu wycieraczki nie piszczą podczas pracy, a także konserwują gumę wycieraczek i odpowiadają za ich dobre smarowanie. Zbyt duża ilość gliceryny lub glikolu w płynie może przyczynić się do powstawania refleksów na szybie.

Woda destylowana/demineralizowana – nie może mieć w swym składzie twardych składników, ponieważ kamień nie tylko obniża właściwości czyszczące płynu, ale również negatywnie wpływa na drożność układu spryskiwaczy.

Środki powierzchniowoczynne – odpowiednia ilość tego typu substancji sprawi wpływa na lepszą wydajność preparatu i skuteczniejsze radzenie sobie z zabrudzeniami.

Środek antypienny – nadmierne pienienie się płynu nie tylko ogranicza widoczność, ale również przyczynia się do uszkodzeń piór wycieraczek i mikro rys na szybie.

Biocyd – zabezpiecza preparat przed szkodliwym działaniem grzybów oraz drożdży. Bez biocydu w składzie płyn może mętnieć i tworzyć osadu w układzie spryskiwaczy.

Środek regulujący pH preparatu – zapobiega tworzeniu się kwaśnego pH, które przyspiesza korozję metalowych części układu spryskiwania szyb.

Polimery – tworzą na szybie powłokę hydrofobową, która w trakcie jazdy odpycha cząsteczki wody, zapewniając lepszą widoczność. Jest to tak zwana niewidzialna rękawiczka.

Barwnik – który musi być odporny na oddziaływanie światła słonecznego oraz nie może plamić trwale karoserii.

Kompozycja zapachowa – pozwala zneutralizować zapach alkoholu znajdującego się w płynie. Można wybrać płyn o kompozycji zapachowej, która najbardziej odpowiada preferencjom kierowcy.

Letni płyn do spryskiwaczy zimą – czy można stosować?

Letni płyn do spryskiwaczy nie jest przeznaczony do stosowania zimą i pod żadnym pozorem nie należy go używać w tym czasie. Pomimo tego, że charakteryzuje się on bardzo dobrymi właściwościami czyszczącymi, to zawiera on niewielką ilość alkoholu, a w przypadku preparatów słabej jakości wyłącznie wodę. Pod wpływem ujemnych temperatur płyn do spryskiwaczy letni z całą pewnością zamarznie, a zabrudzona przednia szyba znacznie ograniczy widoczność kierowcy.

Zapraszamy do iParts.pl po wysokiej jakości letnie płyny do spryskiwaczy w najniższej rynkowej cenie!

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze