Pomimo tego, że bębny hamulcowe nie są już tak popularne jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu, to producenci motoryzacyjni nadal stosują to rozwiązanie, szczególnie w małych autkach miejskich, głównie na ich tylnej osi. Hamulce bębnowe są stosunkowo tanie oraz trwałe. Większość jest w stanie działać bezawaryjnie przez 100 tys. km przebiegu. W tym samym czasie hamulce tarczowe wymagają wymiany tarcz i klocków nawet dwa razy. Co ważne, hamulce bębnowe charakteryzują się prostą budową, dzięki czemu każdy kierowca może samodzielnie je serwisować. Wystarczy odpowiedni zestaw naprawczy hamulców bębnowych.
Hamulce bębnowe w samochodzie
Układ bębnowy to w wielu przypadkach hamulec ręczny wchodzący w skład układu hamulcowego samochodu. Bębny hamulcowe zakładane są przede wszystkim na tylną oś małych samochodów i pojazdów jednoosiowych takich, jak np. skuter. Są one lżejsze od standardowych tarczowych układów hamulcowych. Podstawową wadą bębnów hamulcowych jest ich niska odporność na czynniki zewnętrzne (deszcz, śnieg, drobinki kamieni, sól drogowa itp.), które sprawiają, że hamulce tego typu ulegają szybkiemu zniszczeniu. Na hamulce bębnowe negatywny wpływ ma również gwałtowna jazda. Należy unikać nagłego przyspieszania i hamowania. Prawidłowo eksploatowane hamulce bębnowe mogą wytrzymać nawet 100 000 kilometrów przebiegu.
Zestaw naprawczy do hamulców tylnych
Zestaw naprawczy hamulców bębnowych stosuje się do dokonywania okresowego przeglądu stanu technicznego bębna hamulcowego, który powinien zostać wykonany po każdorazowym przejechaniu 60 tysięcy kilometrów. Podczas takiego serwisu przeprowadza się przegląd grubości klocków hamulcowych, a także sprawdzana jest integralność przewodów pompy hamulcowej oraz osłon przeciwpyłowych osi. Wymiana wszystkich elementów hamulców bębnowych jest konieczna dla uniknięcia przedwczesnego zużycia poszczególnych części układu.
Zestaw naprawczy hamulców tył zawiera najczęściej:
- klocki
- zwleczki
- pompy hamulcowe
- podkładki
- osłony przeciwpyłowe
- sprężyny odciągowe i dociskowe
Zestaw naprawczy szczęk hamulcowych i zacisków umożliwia prosty i precyzyjny montaż układu hamulca bębnowego. Systematyczna wymiana części zapewnia optymalną wydajność hamowania w każdych warunkach.
Objawy uszkodzonych hamulców bębnowych są bardzo zbliżone do symptomów towarzyszących awariom układów tarczowych. Przede wszystkim spada skuteczność hamowania, a jeżeli bębny odpowiadają za hamowanie właściwe, wówczas wyczuwalne są wibracje przy naciśniętym pedale. Nie zawsze konieczna jest jednak wymiana całego układu. Niekiedy wystarczy regulacja zarówno szczęk hamulcowych, jak i rozpieraczy oraz sprężyn. Źle ustawione elementy układu mogą niekorzystnie wpływać na skuteczność hamowania. Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego oraz szczęk pozwoli wyeliminować wszelkie usterki związane z wyeksploatowaniem poszczególnych elementów, a także pozwoli na odpowiednią regulację hamulców.
Typowe usterki hamulca bębnowego w samochodzie
- Starcie się okładziny ciernej - po przejechaniu od kilkudziesięciu do około 100 tys. km dochodzi do starcia okładziny ciernej. Wówczas metalowe części szczęk trą o bęben powodując hałas i wpływając na znacznie mniejszą skuteczność hamowania.
- Korozja - w samochodach długo nieużytkowanych często dochodzi do korozji bębna hamulcowego. Korozja może powodować problemy z właściwym działaniem tłoczka, znajdującego się w cylindrze, umieszczonym z kolei w siłowniku hydraulicznym. Skorodowany tłoczek nie będzie wracał na swoje miejsce po zdjęciu nogi z hamulca. W konsekwencji szczęki hamulcowe nie będą mogły wrócić na swoje miejsce, a to z kolei spowoduje ich tarcie o bęben w czasie jazdy.
- Odkształcenie - bębny hamulcowe mogą ulec odkształceniu w wyniku uszkodzeń mechanicznych (np. w wyniku uderzenia kołem o krawężnik). Wówczas dochodzi do tzw. bicia odkształconego bębna. Uszkodzenie to wywołuje drgania pedału hamulca.
Sklep iParts.pl oferuje zestaw naprawczy do hamulców tylnych dostarczany przez najlepszych producentów elementów układów hamulcowych na świecie. Zestawy naprawcze hamulców bębnowych w iParts.pl to najlepsza relacja ceny do jakości na polskim rynku!