Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują w Polsce jednolite stawki akcyzy dla samochodów nowych i używanych, niezależnie od ich wieku. W przypadku aut osobowych stawki te obecnie wynoszą 3,1% oraz 18,6% wartości samochodu w zależności od pojemności silnika. Jednak zasada ta nie dotyczy samochodów elektrycznych oraz hybrydowych. Dlaczego? Ile wynosi akcyza na „elektryki” i „hybrydy” w 2023 roku?

Ile wynosi akcyza na samochody elektryczne i hybrydowe w 2023 roku? Od czego zależy jej wysokość?

Pokrowiec na kabel do ładowania
Pokrowiec na kabel do ładowania

W 2022 r. Komisja Europejska zaproponowała rozporządzenie, które po wejściu w życie pozwoliłoby na wprowadzenie jednolitego zwolnienia z akcyzy na samochody elektryczne na terenie całej Unii Europejskiej. Rozporządzenie to zostało już wprawdzie przyjęte przez Parlament Europejski i to jeszcze w czerwcu 2022 roku, jednak obecnie wciąż czeka na przyjęcie przez Radę Unii Europejskiej. Jeśli zostanie przyjęte, zwolnienie z akcyzy na samochody elektryczne będzie obowiązywać w całej Unii Europejskiej od 1 stycznia 2024 r. To będzie wówczas, a teraz? Teraz na terenie całej Europy obowiązują niejednolite zasady dotyczące akcyzy na samochody elektryczne. W wielu krajach obowiązuje całkowite zwolnienie z akcyzy aut elektrycznych. W innych z kolei akcyza na pojazdy elektryczne i hybrydowe wciąż jest naliczana. Jak jest z tym w Polsce?

W Polsce w 2023 roku samochody elektryczne są całkowicie zwolnione z podatku akcyzowego. Oznacza to, że ich właściciele nie muszą płacić tego podatku naliczanego na podstawie wartości pojazdu. Od 1 stycznia 2023 roku akcyzy nie muszą w Polsce płacić również właściciele aut elektrycznych REX. Zwolnienie to dotyczy obecnie wszystkich samochodów elektrycznych REX, niezależnie od pojemności silnika spalinowego. Wcześniej, od 1 stycznia 2022 r., zwolnienie z akcyzy obowiązywało tylko dla samochodów elektrycznych REX z silnikiem spalinowym o pojemności do 2000 cm3. Samochody elektryczne REX z silnikiem spalinowym o pojemności powyżej 2000 cm3 były opodatkowane akcyzą w wysokości 9,3% wartości samochodu.

A co z hybrydami? Obecnie preferencyjne stawki akcyzy obejmują również właścicieli popularnych „hybryd”. W 2023 roku są to stawki na poziomie 50% tego, z czym muszą radzić sobie kierowcy wybierający samochody spalinowe, a więc:

  • 9,3% wartości samochodu – dla klasycznych „hybryd” HEV (nie dających możliwości ładowania z gniazdka), a także dla miękkich „hybryd” MHEV wyposażonych w silniki spalinowe powyżej 2000 cm³, ale nie większe niż 3500 cm³;
  • również 9,3% wartości samochodu – dla „hybryd” plug-in PHEV (oferujących możliwość ładowania z gniazdka), a wyposażonych w silnik spalinowy powyżej 2000 cm³, jednak nie większy niż 3500 cm³;
  • 1,55% wartości samochodu – dla aut hybrydowych HEV (bez możliwości ładowania z gniazdka) oraz miękkich „hybryd” MHEV wyposażonych w silnik spalinowy do 2000 cm³.

Widać więc wyraźnie, że pakiet zachęt dla kierowców rozważających zakup auta elektrycznego lub hybrydowego nie tylko wciąż funkcjonuje, ale też najprawdopodobniej będzie obowiązywał nadal. Gdzie możecie znaleźć informacje o tym, że akcyza na samochody elektryczne w Polsce w 2023 roku została obniżona do 0%?

Na podstawie jakich przepisów obowiązują zwolnienia z akcyzy na samochody elektryczne i hybrydowe?

Zestaw naprawczy, gniazdo wtykowe TYP 1
Zestaw naprawczy, gniazdo wtykowe TYP 1

Tym z Was, którzy lubią osobiście zapoznawać się z przepisami wpływającymi na interesujący ich temat i którzy szukają informacji o akcyzie na samochody elektryczne oraz hybrydowe w 2023 roku, polecamy sprawdzić:

  1. Ustawę o podatku akcyzowym, art. 109aZwalnia się od akcyzy samochód osobowy stanowiący pojazd elektryczny w rozumieniu art. 2 pkt 21 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
  2. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 stycznia 2022 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, § 2 ust. 1 pkt 1Zwalnia się od akcyzy samochód osobowy stanowiący pojazd elektryczny w rozumieniu art. 2 pkt 21 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
  3. Informację Ministerstwa Finansów na temat zwolnienia z akcyzy na samochody elektryczne, dostępną na stronie internetowej Ministerstwa FinansówSamochody elektryczne są całkowicie zwolnione z podatku akcyzowego. Oznacza to, że ich właściciele nie muszą płacić tego podatku, który jest naliczany na podstawie wartości pojazdu.

Oprócz wymienionych wyżej oficjalnych źródeł, informacje o zwolnieniu z akcyzy na samochody elektryczne można znaleźć również na stronach internetowych wielu firm zajmujących się sprzedażą samochodów elektrycznych.

Pytania o akcyzę na samochody elektryczne

  • Ile wynosi akcyza na samochody elektryczne i „elektryki” REX w 2023 roku? Dokładnie 0%. Oba te typy pojazdów są zwolnione z akcyzy.
  • Ile wynosi akcyza na samochody hybrydowe w 2023 roku? W zależności od pojemności silnika i sposobu jego zasilania jest to 1,55% lub 9,3%.
  • Jak długo potrwa zwolnienie z części akcyzy na samochody hybrydowe? Plany z roku 2022 mówiły o zwolnieniu do 2029 roku.
  • Czy akcyzą objęte są również samochody nowe, czy wyłącznie używane? W Polsce akcyzą objęte są zarówno samochody nowe, jak i używane. Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują jednolite stawki akcyzy dla samochodów nowych i używanych, niezależnie od ich wieku.

Sprawdź także akcesoria do aut elektrycznych dostępne w naszej ofercie.