Aktywy tempomat to jedno z lepszych rozwiązań składających się na system ADAS, jakie przyniósł nam rozwój motoryzacji. Specjaliści nazywają go krokiem naprzód w kierunku jazdy autonomicznej, ponieważ już teraz w wielu sytuacjach zastępuje kierowcę. Jego najnowsze wersje nie tylko same prowadzą pojazd, ale też potrafią rozpoznać sytuację kryzysową i same wezwać pomoc. Jak to działa?

Czym jest aktywny tempomat?

Aktywny tempomat to system montowany coraz częściej w nowoczesnych samochodach już w wersjach podstawowych. Najprościej jego zadanie można opisać, jako kontrolę prędkości samochodu oraz odstępu od poprzedzającego go pojazdu. Bo też faktycznie, od tego się wszystko zaczęło. Pierwsze tempomaty miały za zadanie kontrolować ustawioną przez kierowcę prędkość i odciążyć prowadzącego pojazd od ciągłej kontroli pedału gazu, a więcej na temat wad i zalet ich nowszych wersji znajdziecie w artykule „Tempomat aktywny. Wady, zalety i uwagi na temat użytkowania”.

W ofercie poszczególnych producentów aut, aktywny tempomat występuje pod różnymi nazwami i skrótami. Może to być więc:

Szczegóły dotyczące działania aktywnego tempomatu również zależą od producenta, jednak ogólne założenia i sposób ich realizacji zawsze pozostają te same. Jak to wygląda w praktyce?

Jak działa aktywny tempomat i na co pozwala kierowcy?

W aktywnym tempomacie kierowca może ustawić, z jaką prędkością maksymalną chce jechać, a dodatkowo może też określić, jak duży odstęp chce zachować od poprzedzającego go pojazdu. System na podstawie tych danych, przy wsparciu całej sieci czujników z radarem przednim na czele, będzie pilnował zadanej prędkości oraz odstępu. Podczas jazdy system będzie dążył do zachowania podanych wskazówek, a w razie problemów reagował zgodnie ze wzorcami zapisanymi w pamięci sterownika. Aktywny tempomat będzie więc sprawiał, że samochód bez ingerencji kierowcy może:

  • zwalniać,
  • przyśpieszać,
  • zmieniać pas ruchu,
  • zatrzymywać się,
  • ruszać z miejsca po chwilowym postoju.

Dzięki swoim funkcjom, aktywny tempomat odciąża kierowcę od wykonywania całego szeregu zadań, które w dłuższych trasach okazują się wyjątkowo męczące. Dzięki temu rozwiązaniu kierujący pojazdem może sobie pozwolić na lekkie rozluźnienie uwagi i większy komfort jazdy. Nadal nie może jednak pozwolić sobie na utratę koncentracji czy całkowite wyłączenie się z kierowania samochodem. A jeśliby coś takiego się zdarzyło, nowoczesne tempomaty aktywne również zareagują.

W jaki jeszcze sposób aktywy tempomat chroni kierowcę i jego pasażerów?

Najnowsze tempomaty aktywne nie tylko same są w stanie pokierować samochodem, ale też chronią kierowcę i jego pasażerów w znacznie bardziej przemyślany sposób. Przede wszystkim wymagają one od kierującego autem, aby ten co jakiś czas kontaktował się z pojazdem, choćby przez lekki ruch kierownicy czy nawet dotknięcie panelu kontrolnego. W razie gdyby kierowca z jakiegoś powodu nie odpowiadał (np. w wyniku zasłabnięcia), tempomat wdraża procedury alarmowe poprzez:

  • zjechanie na prawy pas,
  • zatrzymanie samochodu,
  • włączenie świateł awaryjnych,
  • wezwanie pomocy do centrali alarmowej.

Jeśli osoba z centrali alarmowej nie uzyska połączenia z kierowcą (kierowca nie odpowiada), może ona (i zapewne tak właśnie zrobi) wezwać odpowiednie służby na miejsce, w którym auto się znajduje.