O co należy szczególnie mocno dbać podczas naprawy auta czy domowego remontu? O to, co jest najbardziej wrażliwe i jednocześnie często najbardziej narażone na urazy – o oczy i drogi oddechowe. A w jaki sposób należy to robić prawidłowo?

W pierwszej części naszego artykułu „Bezpieczna praca w domu, warsztacie i garażu” poświęciliśmy sporo miejsca odzieży roboczej, której zadaniem jest przede wszystkim ochrona podczas wykonywania rozmaitych prac. Odzież ta tak samo przyda nam się podczas pracy w garaży, jak i podczas domowego remontu czy dowolnych prac konstrukcyjnych na świeżym powietrzu. Dziś jednak zajmiemy się rzeczami jeszcze istotniejszymi, a już na pewno częściej lekceważonymi – zajmiemy się akcesoriami w prosty sposób chroniącymi nasze zdrowie często przed naprawdę ponurymi i niezwykle kosztownymi konsekwencjami. Co to za akcesoria? Dlaczego każdy domorosły majsterkowicz lub fan motoryzacji lubiący samodzielnie zajmować się swoim autem powinni w nie zainwestować?

Okulary ochronne

Okulary ochronne szare typ 91977
Okulary ochronne szare typ 91977

Nie ważne, czy zabieracie się za dłubanie przy samochodzie, remont czy budowę czegoś w swoim ogrodzie, okulary ochronne powinniście mieć zawsze jeśli nie na własnym nosie, to przynajmniej pod ręką. Dlaczego? Ponieważ wszelkie urazy oczu należą do najniebezpieczniejszych mogących zdarzyć się i zdarzających się podczas tego typu prac. Odbijająca sprężyna, odprysk metalu, iskry, pyły czy chemikalia – wszystko to tylko czeka na okazję do zaatakowania Waszych oczu i wyrządzenia im jak największej krzywdy.

Okulary ochronne projektowane są w celu ochrony oczu przed różnymi zagrożeniami i uszkodzeniami. Posiadają bardzo szeroką gamę zastosowań i od dawna stanowią niezwykle ważny element środków ochrony osobistej podczas różnych prac, w tym remontów, prac budowlanych oraz w warsztatach samochodowych. Ich celem jest:

  • ochrona przed cząstkami stałymi – okulary ochronne zapobiegają dostawaniu się do oczu cząstek stałych, takich jak pył, odpryski, wióry, ziarna piasku czy drobne odłamki;
  • zapobieganie uszkodzeniom chemicznym – są niezbędne w przypadku prac wymagających korzystania z substancji chemicznych, takich jak rozpuszczalniki, kwasy, kleje czy farby;
  • rozjaśnianie lub ochrona przed oślepieniem – niektóre okulary ochronne, oprócz typowo ochronnych funkcji, dbają również o komfort pracy ich użytkownika poprzez bądź to ograniczenie dopływu światła (zwłaszcza słonecznego), bądź też rozjaśnienie panującego mroku.
Gogle ochronne bezbarwne typ sg-60
Gogle ochronne bezbarwne typ sg-60

Wybierając okulary ochronne, musicie określić dokładnie, jakiego typu mają to być okulary, w jakich warunkach i do jakich prac będziecie ich używać oraz jakie zadania mają spełniać. Tylko u nas, na iParts.pl, macie bowiem do wyboru m.in.:

  • klasyczne okulary ochronne – przejrzyste, przyciemniające lub rozjaśniające,
  • gogle ochronne – standardowe lub z wywietrznikiem, lepiej niż okulary chroniące przed pyłami i chemikaliami;
  • gogle ochronne typ 2876 – najszczelniejsze i najlepiej chroniące przed pyłami oraz płynami, za to najszybciej zaparowujące, o ile nie są odpowiednio przygotowane do pracy.

Profesjonalne okulary i gogle ochronne to koszt od kilku do kilkudziesięciu złotych, a zyskane dzięki nim bezpieczeństwo Waszych oczu trudne jest do przeliczenia na złotówki.

Osłony twarzy

Osłona przeciwodpryskowa gr. 1 mm
Osłona przeciwodpryskowa gr. 1 mm

W tej kategorii znajdziecie w naszym sklepie zarówno klasyczne przyłbice i osłony przeciwodopryskowe, jak i półmaski filtrujące. Czym się od siebie różnią? Kiedy powinniście wybierać każdą z tych osłon?

Osłony przeciwodpryskowe to ważne środki ochrony osobistej mające na celu zapewnić Wam ochronę przed różnymi zagrożeniami podczas wykonywania prac remontowych, budowlanych oraz w warsztatach samochodowych. Ich rolą jest:

  • ochrona przed odpryskami i pyłami – klasyczne przyłbice stanowią barierę ochronną dla twarzy, oczu i innych części głowy przed odpryskami, pyłem, drobnymi cząstkami i innymi niebezpiecznymi substancjami mogącymi powstawać podczas cięcia, szlifowania czy młotkowania;
  • ochrona przed cieczami i substancjami chemicznymi – szczególnie przydatna podczas prac wymagających korzystania z substancji chemicznych w rodzaju farb, rozpuszczalników czy klejów. Osłony przeciwodpryskowe chronią przed bezpośrednim kontaktem z takimi substancjami, minimalizując ryzyko oparzeń lub podrażnień skóry i oczu.
Półmaski filtrujące ffp1 k 3 sztuki
Półmaski filtrujące ffp1 k 3 sztuki

A co z maskami filtrującymi? Te również mogą okazać się niezwykle przydatne, zwłaszcza jeśli zamierzacie pracować z chemikaliami rozprowadzanymi pistoletem lub nawet zwykłym pędzlem. Maski takie:

  • filtrują cząstki stałe i aerozole – nieprzypadkowo maski filtrujące bywają nazywane maskami ochronnymi lub respiratorami. Ich przeznaczeniem jest filtracja cząstek stałych i pyłów zawieszonych w powietrzu. Ochronią Was przed wdychaniem szkodliwych substancji, takich jak pyłki, cząstki metalu, pyły drewniane czy substancje chemiczne znajdujące się w powietrzu;
  • ograniczają kontakt z substancjami chemicznymi – w przypadku prac z dużą ilością substancji chemicznych lub ich aerozoli (np. lakierowanie) maski filtrujące skutecznie chronią Wasze drogi oddechowe przed ich szkodliwym działaniem. Chronią układ oddechowy przed wdychaniem niebezpiecznych toksyn i substancji drażniących;
  • chronią przed czynnikami biologicznymi – w sytuacjach, w których istnieje ryzyko zakażenia czynnikami biologicznymi, takimi jak wirusy, bakterie czy grzyby, maski filtrujące są niezbędnym środkiem ochrony. Warto zakładać je przy rozbiórkach lub remontach starych domów, gdzie grzyby, pleśń i cała masa bakterii znajdują idealne siedlisko.

Pamiętajcie, że wybierając konkretny typ osłony twarzy, musicie kierować się w pierwszej kolejności ich przeznaczeniem, a następnie jakością. Za jakością postępuje skuteczność, a przecież o tę właśnie skuteczność tutaj chodzi.