Opony samochodowe to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów pojazdu. To kiedy należy wymienić opony z letnich na zimowe i na odwrót wie z reguły każdy kierowca. Istnieje jednak wiele zagadnień dotyczących opon samochodowych, nadal nieznanych wielu kierowcom aut. Dziś właśnie o tym.

Nie da się ukryć, że wiedza odnośnie zmiany opon oraz eksploatacji ogumienia stanowi niezbędny aspekt prawidłowego użytkowania samochodu oraz utrzymania możliwe najwyższego bezpieczeństwa jazdy. Na zastosowanie prawidłowych opon dla danego samochodu składa się jednak wiele czynników, często nieznanych kierowcy.

Jak odczytać oznaczenia na oponach?

Prawidłowe oznakowanie opony samochodowej odpowiada informacjom podanym na jej boku. Prócz nazwy producenta opon i gamy ogumienia można także odczytać wymiary oraz charakterystykę opony. Dotyczy to m.in. szerokości opony, wysokości boku, jej średnicy, rodzaju konstrukcji oraz indeksów nośności i prędkości.

Z reguły najpierw podawana jest szerokość opony w mm. Następnie producent wskazuje zwykle profil opony, czyli wysokość boku oraz szerokość przekroju opony. Zasada jest stosunkowo prosta – im niższy bok, tym lepsze prowadzenie na zakrętach, ale i mniejszy komfort jazdy. Dalsze symbole na oponie to kolejno wewnętrzna konstrukcja opony (obecnie 'R' czyli konstrukcja radialna), jej średnica wewnętrzna oraz indeks nośności i prędkości.

Co oznacza indeks prędkości i nośności opon?

Indeksy powstały po to, by określać maksymalne prędkości i obciążenia, którym może być poddana opona. Indeks prędkości jest wyrażony w km/h, z kolei indeks nośności podaje się w kilogramach. Przestrzeganie tych norm jest ważne, ponieważ jeżeli np. obciążenie przekroczy indeks nośności danej opony to ulegnie ona uszkodzeniu. To samo dotyczy maksymalnej prędkości. Opona, która posiada indeks prędkości równy 140 km/h nie powinna być eksploatowana przy większych prędkościach, bo także grozi to jej zniszczeniem.

Co kryje się pod pojęciem Etykiet UE?

Zacznijmy od tego, że aktualne prawo wymaga, by etykieta znajdowała się na oponie. Etykieta UE zawiera dokładne informacje odnośnie parametrów bezpieczeństwa oraz cech środowiskowych danego modelu opon. Na etykiecie UE znajdziemy więc takie informacje jak przyczepność opon na mokrej nawierzchni, hałas oraz oszczędność paliwa. Dla potencjalnego nabywcy to duże ułatwienie ponieważ pomaga porównać opony.

Na koniec ciekawostka, która dotyczy wspomnianych etykiet. Kierowco, czy wiesz, że wysoka klasa opon pozwoli zaoszczędzić na paliwie? Zostało to udowodnione przez specjalistów z branży, że od klasy i stanu opon zależy nawet do 20 proc. zużycia paliwa. Czy to dużo? Naszym zdaniem całkiem sporo.