Długa podróż samochodem sama w sobie potrafi być niemałym wyzwaniem dla każdego kierowcy, a co dopiero w przypadku, kiedy w takiej podróży towarzyszy nam jedno lub więcej małych dzieci. Tego typu wyjazd zawsze wymaga odpowiednich przygotowań i nieco innego niż zwykle podejścia. O co dokładnie chodzi? Jak należy przygotować samochód, aby długotrwała jazda okazała się dla dzieci jak najbardziej bezpieczna i komfortowa?

Jak przygotować auto do długie podróży z dzieckiem?

Planując dłuższy wyjazd razem ze swoimi dziećmi, powinniście zawsze zaczynać od przygotowania samochodu. W ramach tych przygotowań zdecydowana większość czynności będzie identyczna, jak w przypadku każdej dłuższej podróży. Szczegóły opisujące całą tę procedurę przygotowania auta do długiej trasy zawiera „Poradnik iParts.pl. Jak przygotować samochód na letni, wakacyjny wyjazd? Co sprawdzić, co wymienić, a co włożyć do bagażnika?” Jednak wybierając się w daleką drogę z dziećmi, szczególną uwagę należy zwrócić na ich bezpieczeństwo oraz komfort podróży. Na etapie przygotowywania samochodu oznacza to, że:

  • Musicie pamiętać o filtrze kabinowym, którego wymiana przed dłuższą podróżą zawsze jest zalecana, jednak gdy jadą z Wami dzieci, staje się zwykłą koniecznością. Przy wymianie filtra kabinowego nie oszczędzajcie, wybierzcie jak najlepszy produkt, ponieważ tylko taki filtr będzie w stanie odpowiednio zadbać o drogi oddechowe najmłodszych.
  • Szczególnej uwagi wymagać będzie również klimatyzacja. Sprawdźcie, jak pracuje i jakie przynosi efekty. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie jej jeszcze przed podróżą i osobiste przetestowanie jej działania, z siłą nadmuchu włącznie. Uruchomcie klimatyzację i usiądźcie tam, gdzie będzie siedziało dziecko. Sprawdźcie siłę nadmuchu i odczucia względem temperatury niesionego powietrza. Pamiętajcie, że dzieci są na te czynniki znacznie bardziej wrażliwe niż dorośli!

Przygotowując auto, nie zapomnijcie również o rozdzielaczu wpinanym w gniazdo zapalniczek. Przy większej ilości telefonów czy tabletów, tak chętnie używanych przez dzieci do zabawy, będzie Wam bardzo potrzebny.

O czym należy pamiętać przy wyborze fotelika?

Każde dziecko o wzroście poniżej 150 cm musi podróżować w foteliku. Jeśli nie macie jeszcze odpowiedniego fotelika dla swojej pociechy, możecie zrobić szybkie zamówienie na iParts.pl, gdzie znajdziecie szeroki wybór fotelików samochodowych oraz siedzisk do przewozu dzieci.

Przy wyborze fotelika zwykle kierujemy się tak oczywistymi czynnikami, jak wzrost czy waga dziecka. Jednak nie wolno zapominać również o systemie mocowania. Obecnie najlepszym rozwiązaniem są foteliki z systemem Isofix. O tym „Czym jest system ISOFIX? Co sprawia, że dzięki niemu foteliki dziecięce są znacznie bezpieczniejsze?”, przeczytacie w jednym z naszych wcześniejszych artykułów.

Jak prawidłowo spakować samochód?

Przy pakowaniu auta na długi wyjazd z dziećmi obowiązują z grubsza te same zasady, co w przypadku każdej dłuższej podróży. Musicie jednak większą uwagę zwrócić na to, co znajdzie się w kabinie pasażerskiej. Nie ma tu miejsca na ołówki (mogą być zwyczajnie niebezpieczne) czy przedmioty pozostawione luzem na półce za tylnymi fotelami. Każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce i być tak ulokowanym, aby nie przemieszczał się samoistnie podczas ruchu samochodu. Jeśli więc zastanawialiście się kiedyś nad zakupem dobrego organizera do swojego auta, to taka podróż z dzieckiem może być mocnym argumentem „za”.

Podroż z dziećmi wymaga także odpowiedniej ilości suchego prowiantu i wody. Być może warto przed takim wyjazdem przemyśleć zaopatrzenie się w dobrą lodówkę samochodową, która zadba o to, aby prowiant zachował odpowiednią świeżość, a napoje pozostały schłodzone.

Jak zaplanować podróż i kiedy najlepiej wyruszyć w drogę?

Podróżując z dziećmi, pamiętajcie o zaplanowaniu przerw i postojów. Maluchy zawsze będą wymagać różnego typu przystanków, co wprawdzie może nieco podróż wydłużyć, za to pozwoli odbyć ją w znacznie przyjemniejszej atmosferze.

Najlepszą porą na wyjazd są wczesne godziny poranne (nawet bardzo wczesne) lub wieczorne. Rano ruch na drodze jest minimalny, a dzieci – wybudzone ze snu – zapewne jeszcze przez parę godzin podrzemią spokojnie w swoich fotelikach. Wieczorem ruch również zwykle zamiera, a dzieci po całym dniu (warto zadbać o to, aby był to dla nich dzień wyjątkowo aktywny), zasną smacznie znużone i mogą tak spać aż do rana.