Ekologia od co najmniej kilkunastu lat jest trendem wkraczającym do każdej dziedziny naszego życia, w tym i do motoryzacji. Jednym z aspektów tego ekologicznego trendu w przypadku samochodów są tzw. ecoopony. Czy opony eco faktycznie są ekologiczne? Jaką korzyść czerpie kierowca z ich posiadania? Sprawdźmy.

Czym są ecoopony?

Od momentu wejścia w życie przepisów nakazujących producentom opon samochodowych znakowanie swoich wyrobów za pomocą specjalnych symboli obrazujących m. in. efektywność paliwową, zaczęła rozkręcać się moda na opony ekologiczne. Efektywność paliwowa opony jest wartością obrazującą to, w jakim stopniu dany model opony uznać można za „energooszczędny”, czyli jak jego używanie powinno przekładać się na ilość spalanego przez samochód paliwa. Na naklejce umieszczanej na oponie efektywność paliwowa obrazowana jest przez symbol dystrybutora i wartościowana za pomocą liter od A (najwyższa efektywność paliwowa) do G (najniższa efektywność paliwowa). Ponieważ ilość spalanego paliwa traktowana jest jako jeden z wyznaczników „ekologiczności” samochodu, opony o wysokiej efektywności paliwowej zaczęto nazywać ecooponami lub oponami eco. Czy jednak wysoka efektywność paliwowa rzeczywiście oznacza mniejsze zużycie paliwa i czy ecoopony naprawdę są eco?

Jak bardzo eco są ecoopony?

Wysoka efektywność paliwowa ecoopon to zasługa ich konstrukcji, a zwłaszcza niskich oporów toczenia. Opony eco charakteryzują się zwykle mniejszą szerokością niż opony standardowe, umiarkowaną komplikacją rzeźby bieżnika i mniejszą wagą. Każda z tych cech przekłada się na niskie opory toczenia, które to opory pochłaniają od 10 do nawet 70% całego, spalanego przez samochód paliwa. Pokonywanie oporów pozostałych sił pochłania zaledwie 35% ogółu paliwa spalanego przez auto.

Na podstawie powyższych danych można by sądzić, iż mniejsze opory toczenia pozwolą nam zaoszczędzić naprawdę spore ilości paliwa. W rzeczywistości jednak, jak pokazują testy, używanie opon eco przynosi oszczędność rzędu od 0,2 do 0,5 l paliwa na 100 km dla przeciętnego samochodu kompaktowego z silnikiem 1,6 l. Dokładne wyliczenia są tu praktycznie niemożliwe ze względu na bardzo wiele zmiennych.

Z czym wiąże się jazda na oponach eco?

Biorąc pod uwagę podane wyżej obliczenia, można założyć, iż zakup ecoopon – droższych niż standardowe opony o niższej efektywności paliwowej – zwróci się po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Jest to oczywiście wartość wymierna i z całą pewnością warta uwagi. Należy jednak pamiętać, że tzw. potencjał ekologiczny samego kierowcy, objawiający się m. in. pod postacią eco-drivingu, jest co najmniej równy potencjałowi ecoopon, a nawet większy, gdyż zmiana stylu jazdy na bardziej ekologiczny potrafi przynieść oszczędności w zużyciu paliwa na poziomie od 15 do 30%. I to bez żadnych „skutków ubocznych”, jak ma to miejsce w przypadku opon eko. Ich używanie bowiem oznacza mniejszą przyczepność i dłuższą drogę hamowania (w porównaniu np. z oponami klasy premium).