Decydując się na ubezpieczenie samochodu, kierowcy mogą wybierać spośród wielu różnych propozycji. Na rynku dostępne są m.in. polisy assistance, od następstw nieszczęśliwych wypadków czy ubezpieczenie szyb. Wszystkie one mają na celu ochronę naszej ruchomości, jaką jest samochód. Ale czy kierowcy w Polsce w ogóle są zainteresowani dodatkowymi usługami z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych?

Pakiet podstawowy coraz mniej popularny

Czasy, w których polscy kierowcy kierowali się wyłącznie najniższą ceną i najbardziej okrojonym pakietem ubezpieczenia OC, można uznać za przeszłość. Jak wynika z badań startupu technologicznego Beesafe, aż 88% osób deklaruje chęć do skorzystania z co najmniej jednej dodatkowej usługi, jaką jest np. assistance, czyli doraźna pomoc w przypadku awarii lub kolizji na drodze. Ale to nie koniec. Z tej samej ankiety wynika, że ponad 66% respondentów już korzysta z takiego ubezpieczenia.

A co z pozostałymi usługami? Okazuje się, że takie rozwiązania, jak np. naprawa auta wraz z transportem we wskazane miejsce znane jest ponad połowie respondentów, a 20% z nich aktywnie z tego korzysta. Kierowcy wskazują przy tym, że wybierając takie ubezpieczenie kierowali się wygodą i oszczędnością czasu.

Ubezpieczenie na wakacje? Jak najbardziej!

W przypadku wakacyjnych podróży samochodem, zwłaszcza zagranicznych, dobre ubezpieczenie assistance staje się niemal wyposażeniem obowiązkowym. Tak uważa już ponad połowa zapytanych kierowców. Mimo to, wciąż tylko 20% ankietowanych odpowiedziała, że faktycznie kupuje taką polisę przed wyjazdem zagranicznym.

Po części wynika to z faktu, że większość z nas zakłada, iż podróż przebiegnie bez żadnych kłopotów lub kolizji, które to będą wymagały holowania lub pomocy na miejscu czy też zamiany naszego auta na pojazd zastępczy. To jednak błąd, gdyż wyjeżdżając zwłaszcza za granicę, lepiej być dobrze zabezpieczonym przed skutkami takich zdarzeń. A poczucie bezpieczeństwa może nam zapewnić właśnie dobre assistance.

A co z ubezpieczeniem bagażu? Od kilku lat coraz częściej oferowane są tego typu usługi czy produkty umożliwiające zabezpieczenie nas przed skutkami kradzieży lub zniszczenia bagażu. Mimo to, wśród ankietowanych zaledwie 11% potwierdziło, że korzysta z takiego rozwiązania, a 33% rozważa zakup takiej polisy w przyszłości.

Czy ubezpieczyć akumulator na zimę?

Ubezpieczenia komunikacyjne są dostępne także jako polisy obejmujące swoim zakresem poszczególne elementy wyposażenia pojazdu, jak np. opony, akumulator czy szyby. - Coraz częściej zauważamy, że kolizja to nie jedyna nieprzewidywalna sytuacja, która może przytrafić nam się w ruchu drogowym. Rozładowany akumulator, złapanie „gumy”, zniszczenie szyby przez kamienie czy grad to scenariusze, które mogą przydarzyć się właściwie każdemu kierowcy i skutecznie pokrzyżować plany. Decydują się oni zatem coraz częściej na zabezpieczenia dla tych właśnie części, by zniwelować efekty przykrej niespodzianki i zagwarantować sobie sprawne otrzymanie pomocy – tłumaczy Damian Andruszkiewicz, Członek Zarządu Beesafe.

A które z takich ubezpieczeń cieszy się największym uznaniem wśród respondentów? Aż 76% z nich uznało, że przydatna jest polisa obejmująca ochroną szyby samochodowe. W przypadku ubezpieczenia opon lub akumulatora było to odpowiednio 58 i 56 procent.

Jak będzie wyglądała branża ubezpieczeń w przyszłości?

Na to pytanie ciężko jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź, choć obserwując trendy rynkowe możemy się spodziewać, że poza obowiązkowym OC i Autocasco, na rynku będą się pojawiały nowe produkty odpowiadające rynkowym potrzebom. Jednocześnie, usługi te będą z pewnością coraz bardziej zdigitalizowane i bardziej przystępne.

- Odpowiedzi osób biorących udział w naszym badaniu jasno wskazują, że branża ubezpieczeń w Polsce prężnie się rozwija, a rosnące wymagania klientów będą ten postęp jeszcze bardziej napędzać. By nadążyć za preferencjami świata scyfryzowanego, ubezpieczyciele będą musieli oferować rozwiązania nowej generacji – w pełni mobilne, łatwe w obsłudze i po prostu wygodne. Widząc, jak wysoki wśród Polaków jest poziom oczekiwań względem finansowych usług mobilnych, zdecydowaliśmy o tym, by właśnie w Polsce pilotażowo uruchomić nasz nowy zwinny kalkulator OC/AC – Beesafe. Jesteśmy przekonani o tym, że upraszczanie procesu zakupu ubezpieczenia jest przyszłością branży i bezpośrednią odpowiedzią na oczekiwania konsumentów względem usług cyfrowych  - mówi Rafał Mosionek, CEO Beesafe.