Chcecie ładować swoje auto elektrycznie szybko i wygodnie? Potrzebujecie wallboxa zamontowanego pod domem lub w garażu. Jak takiego wallboxa zamontować? Jak podłączyć go do instalacji, aby wszystko działało sprawnie i bezpiecznie?

Każdy samochód elektryczny może być zasilany na kilka różnych sposobów. Możecie używać podstawowego konektora typu „cegła” i czerpać energię elektryczną ze zwykłego gniazdka sieciowego. To rozwiązanie potrafi być jednak niezwykle wprost czasochłonne i trudno polegać wyłącznie na nim. Możecie czas ładowania skrócić do minimum i korzystać z tzw. ładowarek DC (prądu stałego), które dosłownie wlewają prąd wprost do baterii waszego „elektryka”, niemal tak samo, jak dystrybutor wlewa paliwo do baku auta spalinowego. Ładowarki DC są jednak bardzo drogie i wymagają specjalnej infrastruktury, dlatego znaleźć można je niemal wyłącznie na specjalnych stacjach ładowania. Co pozostaje? Rozwiązaniem pośrednim są naścienne stacje ładowania, czyli tzw. wallboxy. Taki wallbox praktycznie każdy z nas może zainstalować w swoim garażu czy pod domem, zyskując dostęp do prądu zmiennego o dużej mocy. Czy jednak taka instalacja nie okaże się zbyt wymagająca? Jak powinny wyglądać kolejne kroki każdego fana elektromobilności decydującego się na własnego wallboxa?

Krok 1: Ustalenie mocy wallboxa

Stacja ładowania Green Wallbox Smart Kabel Typ 2 16A 11 kW 3 fazy
Stacja ładowania Green Wallbox Smart Kabel Typ 2 16A 11 kW 3 fazy

To jedna z najprostszych czynności, jakie czekają każdego, kto chce mieć własną, przydomową stację ładowania auta elektrycznego. Ustalając moc wallboxa, należy wziąć przede wszystkim pod uwagę zapotrzebowanie oraz możliwości posiadanego „elektryka” lub też ewentualnych przyszłych pojazdów. Większości z tych współcześnie używanych w zupełności wystarczy wallbox zapewniający moc ładowania 11 kW, ale jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości co do wyboru, skontaktujcie się z jednym z naszych ekspertów iParts.pl.

Krok 2: Wybór miejsca montażu wallboxa

A tym etapie musicie wybrać odpowiednie miejsce montażu wallboxa. Odpowiednie, a więc takie, które jest blisko miejsca parkowania samochodu elektrycznego. Upewnijcie się również, że miejsce montażu jest właściwie chronione przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz czy bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Garaż lub zadaszona część podwórza będą do tego celu idealne.

Krok 3: Zbadanie dostępności źródła zasilania

To, że zakupicie wallboxa oferującego moc ładowania 22 kW, nie znaczy wcale, że faktycznie moc taką uzyskacie. Wszystko zależy od mocy dostarczanej do Waszego domu przez elektrownię. Zanim więc zabierzecie się za kupno wallboxa, upewnijcie się najpierw, że w miejscu jego montażu dostępne jest źródło zasilania o mocy odpowiedniej dla danej stacji ładowania. W zależności od modelu, wallboxy wymagają podłączenia do sieci elektrycznej o mocy od 3,7 kW do 22 kW.

Krok 4: Konsultacje z elektrykiem

Przed przystąpieniem do montażu wallboxa zawsze warto skonsultować się z profesjonalnym elektrykiem. Taki fachowiec powinien ocenić stan posiadanej instalacji elektrycznej, a w razie potrzeby dostosować ją do wymagań naściennej stacji ładowania. Pamiętajcie, że w przypadku większych mocy ładowania może być konieczne zwiększenie mocy samej instalacji. A jak taką moc możecie zwiększyć? Przede wszystkim musicie zwrócić się z prośbą do elektrowni o zwiększenie mocy przyłączenia. Warto przy tej okazji zaznaczyć, iż chodzi o montaż wallboxa do zasilania auta elektrycznego. Takie podania od przyszłych lub aktualnych użytkowników „elektryków” przyjmowane są znacznie przychylniej.

Krok 5: Wybór wallboxa

Naścienna stacja ładowania, ładowarka Wallbox 3,7 kW, typ 2 ENELION
Naścienna stacja ładowania, ładowarka Wallbox 3,7 kW, typ 2 ENELION

O tym, jakie są rodzaje wallboxów i czym różnią się od siebie poszczególne modele, pisaliśmy już m.in. w naszym poradniku „Szukacie wallboxa do domu lub garażu? Podpowiadamy, jaki wybór może okazać się dla Was najlepszy”. Jeśli jego lektura nie pomoże Wam w ostatecznej decyzji, zawsze możecie zwrócić się po pomoc do naszych ekspertów iParts.pl. Wystarczy, że opiszecie im Wasze potrzeby i oczekiwania, a oni już sami, na podstawie swojej niemałej wiedzy i doświadczenia w tej materii, wytypują dla Was kilka najlepszych modeli naściennych stacji ładowania w cenach, które jesteście gotowi za nie zapłacić.

Krok 6: Montaż wallboxa

Podstawową regułą obowiązującą w tym punkcie jest to, iż montaż wallboxa zawsze powinien być wykonany zgodnie z instrukcją jego producenta. Przewody elektryczne muszą być prawidłowo podłączone, a sam wallbox należy zamontować na solidnej, odpowiednio do tego przygotowanej powierzchni. Podczas montażu takiej przydomowej stacji ładowania upewnijcie się, że wszystkie połączenia są szczelne i bezpieczne.

Krok 7: Podłączenie do sieci zasilającej

Zamontowany właściwie wallbox trzeba następnie podłączyć do dostępnego źródła zasilania. Czynność ta zwykle wymaga instalacji dedykowanego obwodu elektrycznego z odpowiednią ochroną przed przeciążeniem i przepięciami. Jeśli montażem wallboxa zajmujecie się samodzielnie, warto przynajmniej skonsultować się z elektrykiem w celu zapewnienia prawidłowego podłączenia dla tego urządzenia.

Krok 8: Test i uruchomienie wallboxa

Po skończonym montażu naściennej ładowarki należy przeprowadzić testy wykluczające ewentualne błędy i potwierdzające, że nowy wallbox działa prawidłowo. Sprawdźcie, czy urządzenie dostarcza odpowiednią moc ładowania i czy samochód elektryczny jest zasilany zgodnie z Waszymi oczekiwaniami. W razie jakichkolwiek problemów natychmiast skontaktujcie się z elektrykiem.

Pamiętajcie, że instalacja takiego wallboxa może wymagać i zwykle wymaga specjalistycznej wiedzy oraz odpowiednich umiejętności z zakresu instalacji elektrycznych. Dlatego zawsze zalecamy skorzystanie z usług profesjonalnego elektryka, który będzie w stanie prawidłowo zainstalować i skonfigurować wallboxa zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz normami bezpieczeństwa.