Każdy samochód z biegiem lat tracie swój oryginalny blask. Lampy i reflektory matowieją, na lakierze i zderzakach pojawiają się rysy i odpryski, a kratka grilla robi się brudna i odrapana. Nie są to jednak zmiany nieodwracalne. Wystarczy nieco czasu, zaangażowania i właściwe środki, by auto znów wyglądało jak nowe.

Regularna konserwacja

Poprawa wyglądu samochodu to nie tylko domena wąskiej grupy zapaleńców, którzy praktycznie nie wychodzą z garażu. Proste zabiegi konserwujące i upiększające powinien co jakiś czas przeprowadzać każdy kierowca, ponieważ pozwala to nie tylko wydłużyć żywotność auta, ale i wyraźnie podnieść jego wartość. Zamiast więc w panice tuż przed wystawienie samochodu na sprzedaż gipsować i lakierować wszystko, co się da, wystarczy co jakiś czas regularnie poświęcać kilka godzin na odświeżenie wymagających tego elementów. Do niektórych prac niezbędna wprawdzie okaże się pomoc lakiernika lub mechanika, jednak część możemy spokojnie zrobić na własną rękę.

Odnawianie zderzaków

Jednymi z elementów, które możemy odnowić samodzielnie, są zderzaki. Zderzaki odkręcamy (nie jest to trudne), ostrożnie zdejmujemy (uwaga na lakier!) i zabezpieczamy tę ich część, która nie będzie poddawana renowacji (folią, grubym papierem i taśmą malarską). Wszystkie miejsca, gdzie powstały jakieś uszkodzenia, polerujemy papierem ściernym o różnych grubościach, zaczynając od najgrubszego, a kończąc na najdrobniejszym (w gradacji od 80 do 400). Następnie całość odtłuszczamy i malujemy sprejem strukturalnym do plastiku. Uwaga! Sprej przed użycie warto jest podgrzać w gorącej wodzie, ponieważ ciepły lepiej działa i nie chlapie dużymi kroplami.

Malowanie kratki grilla

Przy okazji zderzaków warto też zająć się kratką grilla. W jego przypadku również potrzebny będzie nam papier ścierny o rosnącej gradacji oraz sprej. Kratkę przed malowaniem należy porządnie wyczyścić, wypolerować i odtłuścić. Uwaga! Przy odświeżaniu kratki grilla nie powinno się stosować pasty przeznaczonej do powierzchni chromowanych. We współczesnych modelach aut praktycznie bez wyjątku elementy te wykonuje się z plastiku pokrytego specjalną powłoką, która ma za zadanie jedynie imitować chrom. Dlatego też należy postępować z nimi tak, jak z innymi częściami plastikowymi.

Odświeżanie lamp i reflektorów

W każdym aucie co jakiś czas warto również odnowić lampy oraz reflektory samochodowe. W obu przypadkach czynność ta jest dość łatwa, a efekt doskonale widoczny. Co więcej, istnieje bardzo małe ryzyko, że coś nam przy tym nie wyjdzie. Odmłodzenie zmatowiałych i porysowanych tylnych lamp można przeprowadzić za pomocą specjalnych środków do polerowania reflektorów lub pasty do polerowania szkła i twardych tworzyw sztucznych. Niektórzy stosują w tym celu zwykłą pastę polerską. Czas potrzebny do odczyszczenia jednej lampy to od 15 do 30 min.

W przypadku reflektorów z poliwęglanu wszystko zależy od stopnia i rodzaju uszkodzeń. Porysowane reflektory powinniśmy najpierw wypolerować papierem ściernym o rosnącej gradacji grubości od 2 do 5 tys. Jeśli są one jedynie zmatowiałe, wystarczy użyć pasty polerskiej, najlepiej przeznaczonej specjalnie do szkła. Uwaga! Zanim zabierzemy się za polerowanie reflektorów, musimy je najpierw dokładnie umyć, a samo polerowanie warto jest przeprowadzić za pomocą obrotowej polerki elektrycznej.