Na rynku części zamiennych dostępnych jest kilka rodzajów klocków, które różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim materiałem wykonania, ale także parametrami hamowania. Jaki rodzaj klocków hamulcowych będzie najbardziej odpowiedni do naszego samochodu?

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje klocków hamulcowych: wykonane z półmetali, organiczne azbestowe (NAO), nisko metaliczne (NAO) oraz klocki ceramiczne. Zajmijmy się po kolei każdą z tych grup. 

  • Klocki hamulcowe wykonane z półmetali – zawierają w zależności od producenta od 30 do 65% metalu, najczęściej są to wełna stalowa, drut oraz proszek żelaza, miedzi i grafitu wymieszane ze sobą. Klocki wykonane z półmetali charakteryzują się dobrymi właściwościami, jeżeli chodzi o wymianę ciepła, przez co umożliwiają skuteczne hamowanie. Ich jedyną wadą może być głośna praca i zbyt niska skuteczność hamowania w zakresie niskich temperatur. 
  • Klocki hamulcowe organiczne azbestowe (NAO) – te klocki hamulcowe stworzone są z takich materiałów jak szkło, guma, czy węgiel, które łączone są w wysokiej temperaturze z żywicą. Są one o wiele cichsze w porównaniu do klocków hamulcowych wykonanych z półmetali, ale ich powierzchnia cierna jest o wiele miększa, przez co szybciej ściera się i jest w stanie zabrudzić felgi. 
  • Klocki hamulcowe nisko metaliczne (NAO) – stanowią mieszaninę związków organicznych z małą domieszką metali (do 30%), takich jak miedź lub stal. Gwarantują one lepszą wymianę ciepła w porównaniu do dwóch wyżej wymienionych rodzajów, co przekłada się na skuteczniejsze hamowanie. Niestety ich praca może być nieco głośniejsza w porównaniu z klockami organiczno azbestowymi. 
  • Ceramiczne klocki hamulcowe – Są znacznie droższe w porównaniu do wymienionych wyżej rodzajów klocków. Stworzone są z włókien ceramicznych, materiałów wypełniających oraz środków wiążących. W niektórych przypadkach mogą zawierać także małą domieszkę metali. Charakteryzują się cichszą i czystą pracą, a ich dodatkowym atutem jest fakt, iż nie niszczą tarcz hamulcowych. 

Jaki rodzaj klocków hamulcowych będzie zatem odpowiedni do mojego auta? W tym przypadku warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Niekiedy najzwyczajniej nie opłaca się kupować ceramicznych klocków hamulcowych do samochodów, które tego nie potrzebują. Części zamienne pochodzące od znanych producentów, którzy posiadają odpowiednie certyfikaty jakościowe powinny nam wystarczyć do codziennej jazdy, a ponadto nie będą nas drogo kosztować.