Każdy kierowca wie, że układ hamulcowy to jeden z najważniejszych systemów mechanicznych w całym aucie. Od jego sprawności zależy bezpieczeństwo podróżujących a także pozostałych użytkowników ruchu drogowego. Za kluczowy element układu uznaje się klocki hamulcowe. Dlaczego?

Klocki hamulcowe to integralny element hamulców tarczowych, co przekłada się na sprawne działanie całego systemu hamulcowego. Podstawowe zadanie klocków to bezpieczne i efektywne zatrzymanie samochodu.

Rozpoznanie zużycia klocków

Najczęstszy objaw zużycia, który kojarzy niemal każdy doświadczony kierowca to charakterystyczne, bardzo głośne piszczenie podczas hamowania. Pisk generowany jest na skutek ocierania się metalowego czujnika o tarczę i wydawany przez akustyczny czujnik zużycia klocków hamulcowych w samochodzie.

Niektóre pojazdy zostały z kolei wyposażone w elektryczne czujniki zużycia hamulców, które w nieco przyjemniejszy sposób sygnalizują kierowcy konieczność wizyty u mechanika i wymiany klocków hamulcowych. Niezależnie od rodzaju rozpoznania, należy jak najszybciej wymienić klocki na nowe, bo tylko wtedy jazda będzie bezpieczna.

Profilaktyka leczy – klocki także

Regularna kontrola klocków hamulcowych nie zaszkodzi, tym bardziej, że ustalenie grubości okładziny ciernej nie należy do trudnych. Doskonała okazja to m.in. sezonowa wymiana opon. Ponadto można podjechać na warsztat i zlecić kontrolę mechanikowi. Podstawowa zasada jest taka, że jeżeli grubość okładzin zbliża się do 3-4 mm, należy jak najszybciej wymienić klocki hamulcowe na nowe.

Dobry wybór to podstawa

Prawidłowy dobór klocków to połowa sukcesu. Po pierwsze, ma to wpływ na styl jazdy kierowcy, a po drugie, na stan m.in. tarcz, a co za tym idzie i kolejnych elementów układu hamulcowego, które tworzą cały mechanizm. Zastosowanie kompatybilnego zamiennika sprawi, że nie będziemy mieli problemów z hamowaniem oraz ew. szybszym zużyciem poszczególnych elementów układu hamulcowego.

Zalecenia producenta auta

By dobrać odpowiednie klocki hamulcowe do samochodu nie musimy znać się na motoryzacji. Wystarczy zajrzeć do instrukcji obsługi samochodu, gdzie znajdziemy wszelkie informacje względem układu hamulcowego, w tym klocków. Producent podaje tam wytyczne względem interwałów wymian oraz kompatybilnych modeli.

Nie zapominajmy też, że podczas zakupu zaleca się wybór sprawdzonych marek od zaufanych dystrybutorów. Zastosowanie taniego zamiennika z nieznanego źródła z pewnością niczym dobrym nie wróży i naraża kierowcę na konieczność ponownej wymiany klocków i to w stosunkowo niedługim odstępie czasu.