Akcesoria do samochodów elektrycznych to ważny, a czasem wręcz niezbędny dodatek. W akcesoria takie warto zaopatrzyć się zaraz po zakupie swojego pierwszego „elektryka”, jeszcze przed pierwszym dalszym wyjazdem. Co dokładnie warto kupić już na start?

Kierowcom przyzwyczajonym do aut spalinowych konieczność posiadania konkretnej grupy akcesoriów jest raczej obca. Samochody z silnikami benzynowymi czy Diesla wyjeżdżają z salonu lub – w przypadku aut używanych – z garażu swojego poprzedniego właściciela i mogą ruszać z miejsca w najdalszą nawet trasę. Wszystko, co będzie potrzebne do ich zasilania, znajdziecie na dowolnej stacji benzynowej. Inaczej rzecz ma się z „elektrykami”. Ze względu na wymogi związane z ładowaniem samochodów elektrycznych, część ekspertów cały czas uznaje te pojazdy za rozwiązanie wyłącznie dla pasjonatów. Bo choć i w tym przypadku również można wyjechać z salonu i ruszyć wprost w długa trasę, to jednak bez odpowiedniego zestawu akcesoriów trasa ta może skończyć się dla Was zaskakująco szybko. Co więc będzie niezbędne do bezpiecznego i wszechstronnego użytkowania „elektryka”? Jakie akcesoria warto mieć ze sobą od pierwszego dnia jazdy samochodem elektrycznym?

Mobilna stacja ładowania, czyli absolutna podstawa dla każdego posiadacza auta elektrycznego. Dlaczego jest tak ważna?

Mobilna stacja ładowania, ładowarka Platinet Typ 2 16A 3,7 kW Schuko 1 faza
Mobilna stacja ładowania, ładowarka Platinet Typ 2 16A 3,7 kW Schuko 1 faza

Mobilne stacje ładowania, zasilacze typu „cegła” czy standardowe konektory to tylko najpopularniejsze nazwy tego samego urządzenia. Urządzenie to przypomina powiększony, bardzo solidny kabel od laptopa, a i rola jest podobna. Przy pomocy mobilnej stacji ładowania możecie ładować swoje auto elektryczne wprost ze standardowego gniazdka sieciowego. Nie potrzebujecie żadnych gniazd siłowych, żadnych wallboxów czy stacji ładowania DC – jeśli macie taki standardowy konektor w swoim bagażniku, możecie podłączyć się praktycznie wszędzie tam, gdzie jest najprostsza instalacja elektryczna i czerpać z niej prąd dla swojego „elektryka”. Wygodnie? Nawet bardzo! Jest to najprostsza, najtańsza i najbardziej uniwersalna metoda ładowania auta elektrycznego. Niestety jest to też metoda najwolniejsza, ale coś za coś. Jeśli więc zastanawiacie się nad tym, w jakie akcesoria i dodatki do „elektryka” warto się zaopatrzyć, to w pierwszej kolejności – o ile tylko takiego zasilacza nie dostaliście razem z samochodem – zaopatrzcie się właśnie w mobilną stację ładowania. Da Wam to najszerszą paletę możliwości i największą swobodę ruchu. Bo gniazda siłowe czy wallboxy nie są jeszcze wszędzie, natomiast gniazda sieciowe już tak.

Przewody do ładowania, czyli akcesoria niezbędne do czerpania z wallboxów i gniazd siłowych. Czym kierować się przy ich wyborze?

Kabel do ładowania Typ 2 do Typ 2 16A 11 kW 5 metrów
Kabel do ładowania Typ 2 do Typ 2 16A 11 kW 5 metrów

Mając w bagażniku standardowy zasilacz typu „cegła”, możecie nie martwić się o problemy z ładowaniem „elektryka”, ale dokładając do tego odpowiedni przewód do ładowania, zyskujecie nie tylko szerokie możliwości ładowania auta, ale też i sporą oszczędność czasu. Dlaczego? Przewody do ładowania przydadzą Wam się wszędzie tam, gdzie będziecie mieć dostęp do gniazda siłowego lub wallboxa bez dołączonego konektora. Takie miejsca wciąż są całkiem często spotykane, a co najgorsze, są to miejsca nierzadko oferujące darmowy prąd. Nie mając więc odpowiedniego przewodu, nie tylko stracicie szansę na szybkie ładownie (z gniazda siłowego naładujecie auto średnio 3 razy szybciej niż z gniazda sieciowego), ale też czasem i na ładowanie zupełnie za darmo.

A jaki przewód do ładowania będzie dla Was tym odpowiednim? Przed wszystkim posiadający wtyczkę kompatybilną z Waszym samochodem. Dlatego zawsze sprawdzajcie przy zakupie, czy interesujący Was przewód posiada wtyczki właściwego typu. U nas, na iParts.pl, informację o tym znajdziecie bez problemu.

Adaptery do przewodów ładowania, czyli prosty sposób na obejście problemów z kompatybilnością. Jak to działa?

Adapter CEE (siła) do Schuko 30 cm
Adapter CEE (siła) do Schuko 30 cm

Jeśli macie już dobry przewód do ładowania, macie też możliwość obejść się nawet bez podstawowej mobilnej stacji ładowania czerpiącej z gniazd sieciowych. W jaki sposób? Bardzo prosto. Wystarczy odpowiedni adapter, a taki przewód do siły lub wallboxa zmienia się w przewód do gniazda sieciowego. Wpinacie adapter we wtyczkę Waszego przewodu, a jego drugą końcówkę – już ze standardową wtyczką – w gniazdo sieciowe. I wszystko działa niemalże tak samo, jak w przypadku zwykłej „cegły”. Oczywiście, adaptery do przewodów ładowania oferują znacznie więcej możliwości. Ponieważ na rynku wciąż znaleźć można różne rodzaje gniazd do ładowania aut elektrycznych, cały czas też zachodzi potrzeba korzystania z adapterów zwiększających uniwersalność posiadanych już przewodów. Pamiętajcie jednak, że na ogół nie ma sensu wozić ze sobą kilku różnych adapterów, ale warto ograniczać się wyłącznie do tych, o których wiemy, że nam się przydadzą.

Akcesoria do aut elektrycznych w skrócie:

  • Czym są mobilne stacje ładowani? Pozwalają ładować „elektryka” prosto z gniazda sieciowego
  • Co robią przewody do ładowania? Łączą auto elektryczne z gniazdami siłowymi lub wallboxami, jeśli te ostatnie nie posiadają własnych przewodów
  • Jaką rolę pełnią adaptery do przewodów ładowania? Umożliwiają łączenie przewodu z gniazdami sieciowymi lub z gniazdami innych typów niż wtyczka tego przewodu
  • Do czego służą przedłużacze? Zwiększają zasięg zarówno standardowych zasilaczy, jak i przewodów ładowania
  • Dlaczego warto mieć torby transportowe i pokrowce na kable? Ponieważ ułatwiają przewożenie wszelkiego typu zasilaczy do aut elektrycznych.