Opony typu Run Flat to owoc pogoni rynku motoryzacyjnego za oponami, które pozwalałyby na kontynuowanie jazdy mimo utraty ciśnienia. Jako pierwsza, już w 1987 roku, Run Flaty zaproponowała firma Bridgestone. Na czym polega sekret opon tego typu? Na ile opłacalne jest ich stosowanie?

Run Flat to opona samochodowa, która po przebiciu pozwala nadal jechać samochodem i to ze znacznymi prędkościami. Opony samochodowe Run Flat nie są narażone na tzw. wystrzał i dzięki nim, kierowca nie musi wozić w bagażniku koła zapasowego. Takie opony znalazły całkiem spore grono fanów – to w końcu bardzo wygodna i praktyczna opcja. Run Flaty, dla niektórych, to jednak przekleństwo. Dlaczego?

Jak działa opona Run Flat?

Zacznijmy od wyjaśnienia zasady działania opon typu Run Flat. System Run Flat to zdecydowanie najbardziej wymagający ale także najbardziej skuteczny z dotychczas systemów zamiennika dla koła zapasowego. Opony w tej technologii to tzw. opony, które zostały wyposażone w system wzmocnionych ścian. Kiedy opona zostanie przebita i ucieka z niej powietrze boki opony będą się stopniowo załamywać i robić się płaskie.

Run Flat to teoretycznie nic innego jak wzmocnienie struktury bocznej opony. Dzięki takiemu wzmocnieniu nawet przy całkowitej utracie powietrza opona samochodowa jest w stanie wytrzymać obciążenie auta. Oprócz utrzymania samochodu specjalnie wzmocnienia będą także zapobiegać przegrzewaniu się opon na skutek zwiększonego tarcia . Niestety niesie to ze sobą szereg konsekwencji.

Jakie są wady opon Run Flat?

Niestety, ale opony Run Flat przede wszystkim należy uznać za stosunkowo twarde. Nie trudno się domyślić, że zmniejszy to w dosyć dużym stopniu komfort jazdy samochodem. Duży mankament stanowi także fakt, że ciężar takich opon jest około 20 proc. większy niż ich standardowych odpowiedników. Przekłada się to m.in. na większe zużycie paliwa i zaniżone osiągi. Za wadę należy uznać także to, że producenci nie zalecają naprawy uszkodzonego Run Flata, który po przejechaniu bez powietrza około 80 km nadaje się zwykle do wyrzucenia.

Ponadto miejmy na uwadze, że taka technologia jest zwykle stosowana przez producentów tylko topowych modeli, których cechy charakterystyczne to niski profil i duża szerokość. Dlatego z reguły opony Run Flat dedykuje się samochodom klasy premium, których moc jest większa niż standardowych modeli.

Ile kosztują Run Flaty?

Opony typu Run Flat kupimy około 40 proc. drożej niż standardowe opony samochodowe. Niestety, ale cena zwykle odrzuca więc większość zainteresowanych. Zanim zdecydujemy się na zakup opon Run Flat pamiętajmy także, że niektóre modele tych opon będą wymagały dodatkowych inwestycji w postaci specjalnej felgi.

Oznaczenia Opon Run flat

Na rynku można spotkać z różnym oznaczeniem opon z technologią Run Flat.

Producenci używają skrótów:

  • ROF (RunOnFlat)
  • RFT (Run flat tyre)
  • RSC (Run-flat System Component)