Ceny samochodowych części zamiennych, jak i same auta, są w nieustannym ruchu. Dokładnie ta sama część, dokładnie tego samego dnia, może być dostępna w dwóch zupełnie różnych cenach. Co zrobić, aby zawsze odnajdywać tę najlepszą? Czym kierować się przy zakupie części, by zaoszczędzić jak najwięcej? I kiedy oszczędzanie na częściach zwyczajnie przestaje być bezpieczne?

Skąd biorą się tak duże różnice w cenach?

Wszelkiego rodzaju magazyny motoryzacyjne, blogerzy oraz sklepy internetowe prowadzące własne blogi firmowe, zasypywani są pytaniami o ceny opisywanych przez nich części. Jak to jest możliwe, że w publikowanych przez nich materiałach cena ta jest o wiele niższa niż w dowolnym sklepie motoryzacyjnym? Dlaczego podają, iż część ta dostępna jest na rynku w cenie (przykładowo) 169 zł, gdy tymczasem w sklepie sięga ona 280 lub więcej złotych? Skąd takie różnice? Czy chodzi tu o specjalne rabaty dla autorów? Czy w grę wchodzą jakieś nieznane bliżej koneksje? Otóż nie. Cały sekret polega na tym, że podawane ceny nie pochodzą z „dowolnego” sklepu, ale od jednego z wybranych dostawców, którzy regularnie wprowadzają promocje na części samochodowe.

Jak odnajdywać promocje na części samochodowe?

Pierwszą i najważniejszą zasadą kupowania oryginalnych części samochodowych w najniższych cenach jest to, iż czynność ta wymaga dobrej orientacji w rynku samochodowych części zamiennych, rozeznania wśród dostawców lub – jeśli nie mamy ani jednego, ani drugiego – sporej ilości czasu. Najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie sobie bazy sprawdzonych, renomowanych dostawców, którzy regularnie wprowadzają u siebie promocje na części samochodowe różnych producentów. Jeśli jest to marka godna zaufania, odpowiednio duża i działająca już na tyle długo, że wyrobiła sobie właściwą opinię u klientów, możemy śmiało polegać na jej ofercie. Warto korzystać z pojawiających się tam ofert specjalnych i kupować części samochodowe w promocji nawet na zapas, zwłaszcza w przypadku części, o których wiemy, że czas ich wymiany nadejdzie raczej prędzej niż później. Dotyczy to zwłaszcza takich części, jak opony, wycieraczki, płyny eksploatacyjne, czy filtry.

Pamiętajmy przy tym, aby mieć spisane określone dane, niezbędne przy zakupie właściwych części do naszego auta. Chodzi tu przede wszystkim o informacje zawarte w dowodzie rejestracyjnym oraz widniejące na tabliczce znamionowej ukrytej pod maską. Jest wielce prawdopodobnym, że podczas zakupu (nie tylko w sklepie internetowym) będziemy musieli podać markę i model auta, datę jego produkcji, model silnika, a także numer VIN.

Czy warto kupować najtańsze części na rynku?

Dla szukających okazji z całą pewnością kuszące jest kupno używanych części samochodowych lub najtańszych dostępnych na rynku zamienników. W przypadku tych pierwszych eksperci radzą, aby ograniczać się wyłącznie do tych części, których stan faktyczny możemy ocenić samodzielnie, na własne oczy. Chodzi tu więc głównie o elementy wyposażenia kabiny auta oraz drobne akcesoria. W żadnym wypadku nie powinniśmy w ten sposób kupować części eksploatacyjnych, elementów karoserii czy części ważnych układów samochodowych. Jeśli zaś chodzi o najtańsze zamienniki, to pamiętajmy o starej zasadzie: „co tanie, to drogie”. W ich przypadku zawsze sprawdza się ona w 100%.