Kupno samochodu używanego niemal zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Są jednak sposoby na to, aby ryzyko zakupu auta na rynku wtórnym poważnie ograniczyć. Jednym z takich sposobów jest rzetelne sprawdzenie historii pojazdu. Jak to zrobić? Sposobów jest naprawdę sporo, jednak za część z nich przyjdzie Wam zapłacić, czasem naprawdę niemałe pieniądze. Dlatego zanim zabierzecie się za sprawdzanie historii upatrzonego pojazdu, upewnijcie się, co oferują darmowe rozwiązania.

Czego dowiecie się z wyszukiwarki internetowej?

Najprostszym i całkowicie przy tym darmowym sposobem weryfikacji historii pojazdu jest wpisanie jego numeru VIN (numeru seryjnego danego egzemplarza) w wyszukiwarkę internetową. Ten międzynarodowy kod zawiera w sobie informację dotyczącą sprawdzanego samochodu i pozwala nie tylko „namierzyć” sam samochód, ale też konkretne, dopasowane do niego części zamienne.

Numer VIN zawsze składa się z 17 znaków, ciągu liter oraz cyfr. Znaleźć go można w co najmniej jednymi miejscu na nadwoziu samochodu. Zwykle jest to tabliczka znamionowa, często również tzw. okienko przedniej szyby. Numer ten pozostaje niezmienny przez całe życie samochodu i coraz częściej zdarza się tak, że sprzedawcy samochodów używanych umieszczają go już w ogłoszeniu. Dzięki temu każdy zainteresowany takim autem może z miejsca dowiedzieć się więcej o danym samochodzie.

Dane samochodu

Źródło: historiapojazdu.gov.pl

Wpisując numer VIN (z dopiskiem „VIN”) w przeglądarkę internetową, otrzymacie oferty różnego rodzaju dekoderów VIN. Dekodery te w wersji darmowej pozwolą Wam uzyskać informacje potwierdzające:

  • markę,
  • model,
  • rocznik,
  • wersję silnikową,
  • kolor.

Informacje te pozwalają potwierdzić zgodność z tym, co ogłasza sprzedawca, jednak dla poznania faktycznej historii pojazdu to trochę za mało. Jak dowiedzieć się więcej?

W czym pomoże Wam rządowa strona HistoriaPojazdu.gov.pl?

Od 2014 roku działa w Polsce strona umożliwiająca wszystkim kierowcom całkowicie darmowe sprawdzanie historii pojazdów oferowanych zarówno na rynku krajowym, jak i sprowadzanych z zagranicy. Serwis historiapojazdu.gov.pl przez blisko 6 lat funkcjonowania zdobył sobie ogromną popularność. Przez cały 2018 rok polscy kierowcy skorzystali z niego 100 mln razy, a w pierwszym półroczu roku 2019 aż 68 mln! Każde zarejestrowane użycie to jeden sprawdzony samochód, co pokazuje, jak ogromnym zainteresowaniem cieszą się u nas auta używane.

Strona historiapojazdu.gov.pl bazuje na danych pochodzących z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Cyfryzacji. Zebrane przez CEPiK informacje stanowią dobrą podstawę do określenia w miarę szczegółowej historii niemal każdego pojazdu, jaki może pojawić się na polskim rynku. Wpisując w przeglądarkę serwisu dane przedstawiające:

  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • datę jego pierwszej rejestracji,
  • numer VIN,

każdy z Was otrzyma dostęp do informacji pozwalającej dowiedzieć się naprawdę sporo o konkretnym samochodzie. Rządowa „Historia Pojazdu” udostępnia informacje o:

  • danych technicznych, w tym pojemności i mocy silnika oraz o rodzaju zasilającego go paliwa;
  • terminach obowiązkowych przeglądów i badań technicznych, jakie przeszło wybrane auto oraz o tym, czy obecnie posiada ono aktualne badania;
  • stanie licznika sprawdzonym podczas ostatniego badania technicznego pojazdu;
  • ubezpieczeniu OC,
  • liczbie poprzednich właścicieli oraz miejscach (województwa) rejestracji auta;
  • aktualnym właścicielu pojazdu;
  • ewentualnym oznaczeniu pojazdu, jako samochodu kradzionego;
  • ewentualnym statusie pojazdu aktualnie wyrejestrowanego.

W przypadku samochodów z zagranicy, historiapojazdu.gov.pl pozwoli Wam określić, czy dane auto nie zostało skradzione, złomowane, czy nie jest pojazdem powypadkowym lub uszkodzonym, a także czy jest dopuszczone do ruch, czy stan jego licznika nie został zmieniony i czy nie było wcześniej wykorzystywane jako taxi.

Warto na koniec zauważyć, że obie opisane wyżej metody sprawdzania historii pojazdu są całkowicie darmowe. Istnieją również firmy i serwisy działające komercyjnie i często prowadzące bardzo szczegółowe badanie przeszłości wskazanego samochodu. Ciekawych informacji można również zasięgnąć w autoryzowanych serwisach, jednak i tu przyjdzie Wam za tę usługę zapłacić i to naprawdę niemałe pieniądze.