Rola świec żarowych w autach wyposażonych w silnik diesla jest nieoceniona. Bez nich niemożliwy stałby się zapłon rozpylonego oleju napędowego, a tym samym nie byłoby mowy o pracy jednostki napędowej. Dzisiaj powiemy o wszystkich tych zagadnieniach dotyczących świec żarowych, o których kierowcy powinni wiedzieć dla swojego dobra.

Olej napędowy potrzebuje bardzo specyficznych warunków do zapłonu. Powietrze musi być sprężone i bardzo mocno ogrzane, a ropa powinna być rozpylana pod wysokim ciśnieniem. W normalnych warunkach powietrze pobierane przez kolektor ssący nie jest w stanie osiągnąć temperatury potrzebnej do zainicjowania procesu spalania. Tutaj zaczyna się rola świecy żarowej, która stanowi rodzaj elektrycznego podgrzewacza. 

Świeca = grzałka powietrza

Świece żarowe: diesel potrzebuje ciepła!W każdym przypadku świece żarowe są montowane w głowicy. W konstrukcjach starego typu ich zakończenia są wyprowadzone do komory wstępnej, podczas gdy we współczesnych dieslach świece wkręca się bezpośrednio do komory spalania. Podgrzewacze podczas zasilana prądem płynącym z akumulatora rozgrzewają się do czerwoności. Spirala grzewcza zamontowana pod obudową osiąga temperaturę nawet 1000 stopni Celsjusza. Efektem jest nagrzanie powietrza nawet do 250 stopni Celsjusza. W nowoczesnych dieslach świece żarowe są włączone nie tylko podczas rozruchu motoru, ale także przez kilka pierwszych minut jego pracy. Dzięki temu mogą dogrzewać komorę spalania jednostki napędowej. Co to daje? W głównej mierze redukuje ilość drgań, co przekłada się na o wiele bardziej kulturalną pracę silnika. 

Trwałość świec żarowych większość producentów określa mniej więcej na 200 tysięcy kilometrów. Ich wymiana powinna się odbyć w dwóch przypadkach. Po pierwsze po przekroczeniu tego interwału. Po drugie w sytuacji, w której dojdzie do ich uszkodzenia. Podstawowym objawem zużycia świec są kłopoty z porannym rozruchem występujące zwłaszcza w chłodne dni oraz nierównomierna praca silnika zaraz po uruchomieniu. Zawsze należy wymieniać komplet podgrzewaczy. Powód jest bardzo prosty. Skoro zużył się jeden z nich, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że w najbliższym czasie dojdzie do awarii kolejnych. 

W autach starego typu dostęp do świec jest bardzo dobry. O wiele większy problem pojawia się w przypadku zaawansowanych, współczesnych diesli. Miejsce ulokowania podgrzewaczy niejednokrotnie jest zasłonięte przez przewody wysokiego ciśnienia. Przed wymianą należy je zatem zdemontować. Wymianę świec żarowych najlepiej powierzyć zaufanemu mechanikowi. Co ważne, utrudniony dostęp jest dopiero pierwszym z argumentów na poparcie tej tezy. 

Ukręciłeś świecę? Problem jest poważny!

Drugim i o wiele ważniejszym jest delikatność świec. Podczas ich wykręcania należy nie tylko używać specjalnego klucza, ale przede wszystkim trzeba wykazać się umiejętnym dawkowaniem siły. Warto znać także kilka trików ułatwiających wykonanie procedury. Przykład? Zazwyczaj demontaż podgrzewacza jest o wiele łatwiejszy na ciepłym silniku. Nieumiejętne wykręcanie świecy żarowej z głowicy może doprowadzić do tzw. ukręcenia. To sytuacja beznadziejna, która skończy się dużymi kosztami i wymusi wizytę w warsztacie. 

Wymontowanie ukręconej świecy nie jest łatwym zadaniem. Mechanik musi delikatnie i z wyczuciem rozwiercić część pozostającą w głowicy. Następnie konieczne jest usunięcie zbędnych elementów. Czasami nie wszystko idzie po myśli pracownika warsztatu. W sytuacji, w której uszkodzony zostanie gwint, konieczne jest jego ponowne rozwiercenie i uzupełnienie powiększonego otworu specjalną tulejką. Czasami do usunięcia pozostałości świecy żarowej konieczny jest demontaż głowicy i jej obróbka. Przy tym scenariuszu koszt wizyty w warsztacie może sięgnąć kwoty dwóch tysięcy złotych. 

Pisząc o świecach żarowych nie sposób pominąć świec montowanych w układzie chłodzenia. W tym przypadku tzw. dogrzewacze są wprowadzane do węży w okolicy chłodnicy, a ich zadaniem jest zwiększanie temperatury płynu krążącego w układzie. Wbrew pozorom to nie wyraz szaleństwa inżynierów, a dbałość o portfel kierowcy. Niedogrzany diesel spala o wiele więcej oleju napędowego. Sztuczne wytworzenie temperatury decyduje o szybszym nagrzaniu motoru, szybciej pozwala mu pracować w optymalnych warunkach i normuje zapotrzebowanie na paliwo.

Świece żarowe dostępne w sklepie iParts.pl:
https://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/swiece-zarowe,100152.html