Jazda nocą od zawsze niosła sobą wyraźnie większe ryzyko, niż poruszanie się po drogach w ciągu dnia. To właśnie nocą dochodzi do wielu wypadków, w tym potrąceń pieszych, a nawet dzikich zwierząt. Samochodowy system Night Vision – jedno z rozwiązań zaliczanych do grupy systemów ADAS – właśnie ten problem miał rozwiązać. Czy tak w rzeczywistości się stało? Na ile system Night Vision wpłynął na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego?

Czym jest i jak działa system Night Vision w nowoczesnych samochodach?

W Polsce zapewne wszyscy już zdążyliśmy przyzwyczaić się do powszechnego obowiązku noszenia odblasków przez pieszych poruszających się w terenie niezabudowanym. Odblaski takie, jak pokazują badania, wielokrotnie zmniejszają ryzyko potrącenia, co od lat stanowiło prawdziwą plagę na naszych drogach. Z systemem Night Vision odblaski mogłyby przestać być potrzebne. Dlaczego?

System Night Vision (nocnego widzenia) opiera swoje działania na kamerze termowizyjnej umieszczonej z przodu samochodu. Kamera omiata swoim zasięgiem naprawdę sporą przestrzeń przed autem, pobocza, chodniki, a nawet dalej. Jej zasięg może różnić się w zależności od modelu auta, w jakim system Night Vision został zamontowany. Przykładowo, w Volkswagenie Touaregu obszar jej działania zaczyna się 10 m przed maską samochodu, a kończy 130 m dalej. Wszystko, co znajdzie się w tym obszarze, a co posiada temperaturę wyższą niż tło, zostaje natychmiast przez kamerę wychwycone i zaznaczone jako źródło ciepła. W praktyce oznacza to, że kamera – oprócz zapewniania lepszej widoczności po zmroku – wychwytuje i wyróżnia wszystkie osoby czy zwierzęta, które wejdą w jej zasięg. Wszystko, co widzi kamera, trafia na ekran wyświetlacza dostępnego dla kierowcy. Tam pojawia się obraz doskonale widocznej drogi przed nim z zaznaczonymi i wyróżnionymi przechodniami lub zwierzętami znajdującymi się na drodze, chodniku czy poboczu.

Przed jakiego typu zagrożeniem system Night Vision jest w stanie uchronić kierowcę?

System Night Vision, choć powstał w jednym celu, pełnić może podwójną rolę. Każdy kierowca posiadający go w swoim samochodzie otrzymuje:

  • doskonałej jakości obraz drogi przed sobą, z wyszczególnieniem każdego elementu infrastruktury drogowej, zabudowaniami czy pojazdami;
  • informacje o obecności osób lub zwierząt na drodze lub obok drogi.

Kamera Night Vision jest w stanie wyostrzyć obraz, jednak np. zanim jeszcze nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd wjedzie w jej pole widzenia, kierowca zobaczy jego światła na drodze przed sobą. Inaczej wygląda to w przypadku pieszych lub zwierząt. Pieszy poruszający się bez odblasków, a tym bardziej zwierzę, znacznie wcześniej pojawi się na wyświetlaczu systemu Night Vision, niż w świetle reflektorów. Na tyle wcześniej, iż kierowca z łatwością będzie go mógł ominąć.