Światła do jazdy dziennej to dodatkowe oświetlenie samochodu, z którego kierowcy mogą korzystać opcjonalnie. Mimo braku wymogu korzystania ze świateł dziennych, od 2011 roku producenci samochodów, którzy działają na terenie Unii Europejskiej, mają obowiązek ich instalacji w nowych pojazdach.
Oświetlenie do jazdy dziennej to światła przednie, wykorzystujące żarówki LED. Zastosowanie tego rodzaju żarówek jest w tym przypadku kluczowe. To dzięki nim światła do jazdy dziennej stanowią korzystną alternatywę dla świateł mijania. Żarówki LED pobierają bowiem nawet kilkukrotnie mniej energii niż klasyczne żarówki. Tym samym włączenie świateł do jazdy dziennej oznacza zarówno oszczędność, jak i wydłużenie czasu eksploatacji świateł mijania.
Światła mijania to obowiązkowe oświetlenie samochodowe, z którego kierowca ma obowiązek korzystać przez całą dobę, w warunkach dobrej jak i złej widoczności. Natomiast mogą, a nawet powinny one zostać wyłączone wtedy, gdy zapalone zostaną światła do jazdy dziennej. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to jedynie jazdy w dzień przy dobrej widoczności. Zarówno zmrok, jak i ograniczenia widoczności (mgła, zachmurzenie i inne) zobowiązują do wyłączenia świateł dziennych i korzystania ze świateł mijania. Niedostosowanie się do tych wymagań może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości nawet 200 zł.
Niesprawność świateł do jazdy dziennej może być konsekwencją uszkodzenia elektryki samochodu. Częściej jednak wynika z przepalenia żarówki. Co prawda żarówki LED cechują się długą żywotnością, jednak nawet one w końcu ulegają zużyciu. Brak sprawnych świateł do jazdy dziennej nie będzie skutkował nałożeniem mandatu, jednak warto dokonać wymiany, aby móc nadal oszczędzać poprzez ograniczanie korzystania ze świateł mijania.