-10% NA 16 URODZINY IPARTS.PL! ODBIERZ KOD

Do końca promocji pozostało:

3
3
9
9
4
4
7
7
0
0
9
9
Części samochodowe nr 1
Potrzebujesz pomocy?
4.9/5 (3250 ocen)
Pomoc
Darmowa dostawa
Do 100 dni na zwrot
 {
  "widget": {
    "loading": false,
    "added": [],
    "info": null
  },
  "module": {
    "step": 5
  },
  "data": null,
  "user": null,
  "checkout": null
} 
Koszyk
Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Chcesz skutecznie zabezpieczyć przednią szybę w swoim aucie? Użyj samoprzylepnej folii ochronnej

Uszkodzenia przedniej szyby w samochodzie, jeśli są zbyt głębokie na naprawę, oznaczają konieczność jej wymiany. W niektórych samochodach koszt takiej operacji to kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jednym ze sposobów pozwalających ustrzec się przed takimi problemami jest zabezpieczenie szyby specjalną folią ochronną. Jeśli zdecydujemy się nakleić ją samodzielnie, zaoszczędzimy nawet połowę z tego, co musielibyśmy zapłacić za wykonanie tej usługi w serwisie.

Folia ochronna na przednią szybę - zabezpieczenie szyby w aucie

Czy zabezpieczanie szyby folią ochronną ma sens?

Komu nigdy nie zdarzyło się oberwać w przednią szybę kamieniem wyrzuconym spod kół jadącego przodem samochodu, ten może się jedynie domyślać, jak poważne mogą być tego efekty. Jeśli kamień okaże się być wystarczająco duży i twardy, i jeśli zostanie mu nadana odpowiednio duża prędkość początkowa, z łatwością wybije dziurę w szybie i doprowadzi de facto do jej zniszczenia. W podobnych przypadkach nie ma nawet mowy o naprawie. Jedynym ratunkiem jest wymiana szyby na nową, a to w przypadku niektórych modeli aut (zwłaszcza ich limitowanych wersji) może wiązać się z koniecznością wydatku nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Zabezpieczenie szyby folią ochronną sprawia, że wszelkie uderzające w nią przedmioty trafiają na dodatkową barierę absorbującą siłę uderzenia. Trafienie kamieniem w zabezpieczoną w ten sposób szybę może zakończyć się bez śladu lub jedynie płytkim pęknięciem pierwszej warstwy, które stosunkowo łatwo można naprawić.

Jak przygotować szybę do naklejenia folii ochronnej?

Do naklejania folii ochronnej potrzebne będą nam:

  • arkusz samoprzylepnej folii ochronnej,
  • nożyk techniczny,
  • rakle (specjalne narzędzie do równania folii),
  • płyn do mycia szyb,
  • woda.

Rozpoczynamy od zdemontowania wszystkich plastikowych listew wykończeniowych i plastików maskujących dolną część szyby (o ile takie są). Po odsłonięciu całej powierzchni szyby, przystępujemy do jej wstępnego umycia (najlepiej środkiem z amoniakiem). Czysta szyba jest nam potrzebna jako powierzchnia, na której wymierzymy i przytniemy folię. Przycięcie nie musi być idealnie dokładne, ponieważ ewentualne nierówności i tak znikną pod listwami i maskownicami. Folię mierzymy i przycinamy na mokrej szybie zroszonej miksturą przygotowaną z wody wymieszanej z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń.

Jak uformować i nakleić na szybę folię ochronną?

Po przycięciu folii, możemy zająć się jej formowaniem. Folię formujemy również na mokrej szybie (znów przyda się opisana wyżej mikstura) za pomocą opalarki. Należy rozłożyć folię tak, jak będzie przyklejona, a następnie raklami przeciągnąć wszerz szyby przez jej środek i wzdłuż po jej bocznych krawędziach – ułatwi to dopasowanie folii do kształtu szyby. Wszelkie „lejki” formujące się na folii oraz inne nierówności znikną pod wpływem gorącego powietrza z opalarki. Jeśli jakiś „lejek” jest zbyt duży, wystarczy go przedzielić raklami na pół i ponownie ogrzać.

Po uformowaniu folii, przystępujemy do jej naklejania. Najpierw jednak musimy ponownie i niezwykle dokładnie jeszcze raz umyć całą szybę. Jakiekolwiek zabrudzenia zostaną pod folią już na dobre. Oczyszczoną szybę zraszamy obficie wodą z płynem i przykładamy do niej folię, zdejmując uprzednio warstwę zabezpieczającą klej. Mokra szyba da nam czas na spokojne rozłożenie folii, ewentualne poprawki i przesunięcia. Dopóki woda spod folii nie odparuje (czyli przez co najmniej kilka godzin), powinniśmy się wstrzymać z montowaniem na powrót listew i plastikowej maskownicy.

Popularne z kategorii Szyby

Czujnik VEMO V53-72-0314
225,00 zł
0 (0 ocen)
Zestaw naprawczy do przewodów HERTH+BUSS ELPARTS 51277358
50,00 zł
0 (0 ocen)
Okno boczne PILKINGTON 410016194
191,00 zł
0 (0 ocen)
Okno boczne PILKINGTON 410016214
1188,00 zł
0 (0 ocen)
Okno boczne PILKINGTON 410016228
489,00 zł
0 (0 ocen)
Okno boczne PILKINGTON 410016264
700,00 zł
0 (0 ocen)
Szyby w sklepie iParts.pl
Chcesz zobaczyć wszystkie produkty z kategorii: Szyby pasujące do Twojego samochodu lub poszukujesz produktu konkretnego producenta?
Sprawdź wszystkie z: Szyby
Interesuję się motoryzacją od dziecka. Ta pasja w połączeniu z wykształceniem umiejscowiła mnie tam, gdzie znajduję się obecnie. To daje mi szansę rozwoju i dzielenia sę swoją wiedzą z szerokim gronem Użytkowników.
1 komentarz
w moim przypadku gdzie często jestem narażony na różne zabridezenia i kamienie czy jakies muszki folia ochronna ma duzy sens. Polecam każdemu, tym bardziej że sam montaż nie jest skomplikowany, a może dać poczucie bezpieczeństwa.

Powiązane artykuły

Jak samodzielnie przyciemnić szyby w swoim samochodzie?

Jak samodzielnie przyciemnić szyby w swoim samochodzie?

Przyciemniane szyby nadają autu nowego, bardzo ciekawego wyglądu, a dodatkowo sprawiają, że do jego wnętrza przedostaje się mniej promieni słonecznych, przez co wnętrze kabiny tak mocno się nie nagrzewa. Wpływa to również pozytywnie na stan i trwałość tapicerki. Jeśli nasze auto nie posiada fabrycznie przyciemnionych szyb, sami możemy zafundować sobie takie ulepszenie. A przy odrobinie chęci, będziemy mogli wykonać je zupełnie sami.

czytaj więcej >
Zamarznięte szyby i zamki w samochodzie - polecane sposoby

Jak prawidłowo poradzić sobie z zamarzniętymi szybami i zamkami samochodowymi?

Choć w naszych warunkach klimatycznych zimy od lat są raczej łagodne i prawdziwie niskie temperatury utrzymują się nie dłużej niż kilkanaście dni, od czasu do czasu zdarzają się prawdziwe anomalie pogodowe, które potrafią solidnie dokuczyć wszystkim kierowcom. Jedną z takim anomalii jest marznący deszcz pokrywający wszystko, w tym i nasze auta, twardą lodową skorupą. Jak poradzić sobie z podobnym zjawiskiem?

czytaj więcej >
Jak naprawić uszkodzoną szybę samochodową?

Jak naprawić uszkodzoną szybę samochodową?

Uszkodzona szyba samochodowa to problem. Wywołane uderzeniem niewielkie pęknięcie może być irytujące dla kierowcy, obniża ogólna estetykę auta i z czasem może pogłębić się do tego stopnia, że jedynym ratunkiem będzie już tylko wymiana całej szyby. Na szczęście pęknięcie takie można skutecznie zamaskować i zabezpieczyć przy pomocy niedrogiego zestawu naprawczego. I co więcej, zrobić może to każdy, bez konieczności udawania się po pomoc do mechanika.

czytaj więcej >
Usunięcie rysy z szyby samochodu - krok po kroku

Jak możesz samodzielnie usunąć rysy z szyby w Twoim samochodzie?

Mając porysowaną szybę w samochodzie, możesz zrobić jedną z dwóch rzeczy – możesz kupić nową lub oddać tę uszkodzoną do naprawy w profesjonalnym zakładzie szklarskim. Problem jednak w tym, że przy głębszych rysach specjaliści bardzo niechętnie przyjmują tego typu zlecenia, a jeśli szyba pochodzi z rzadkiego modelu, oryginalny zamiennik może być niedostępny lub jego cena okaże się wprost kosmiczna. Jak poradzić sobie w podobnej sytuacji?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze