Czujnik MAP Sensor. Co to jest, do czego służy i jakie są objawy jego uszkodzenia?
Czujniki MAP zaczęły się ostatnio cieszyć zaskakująco dużą popularnością. Coraz więcej osób zgłasza się do nas z pytaniami o MAP Sensor, choć nie każdy jest w pełni świadom roli i znaczenia, jakie czujniki te pełnią w nowoczesnych samochodach. Jak to więc w rzeczywistości wygląda? Czym jest i do czego służy MAP Sensor? W jaki sposób może dojść do jego awarii i po czym usterkę tę można rozpoznać?
Czym jest MAP Sensor?
Nazwa MAP Sensor to skrót od Manifold Absolute Pressure Sensor, co należałoby przetłumaczyć jako „czujnik ciśnienia bezwzględnego w kolektorze dolotowym”. Jest to jeden z wielu czujników otaczających nowoczesne jednostki napędowe całą siecią informacyjną, z której to sieci do sterownika płyną setki, a być może nawet i tysiące informacji o aktualnym stanie poszczególnych części, podzespołów, a także o warunkach ich pracy. MAP Sensor pełni w tej sieci niepoślednią rolę czujnika mierzącego ciśnienie powietrza w kolektorze dolotowym, którą to rolę przejął ok. 20 lat temu od używanych wcześniej czujników podciśnienia i nadciśnienia. Co udało się w ten sposób osiągnąć?
Czujnik MAP Sensor jest urządzeniem znacznie bardziej czułym niż czujniki podciśnienia i nadciśnienia, a przy tym pozwala określać panujące w kolektorze ciśnienie powietrza ze znacząco większą precyzją. Czujnik MAP jest bowiem w stanie określić ciśnienie w kolektorze niezależnie od ciśnienia atmosferycznego panującego na zewnątrz, co jest kluczem do zapewnienia silnikowi odpowiednich warunków pracy.
Do czego służy MAP Sensor i jaki jest jego wpływ na pracę silnika?
Czujnik MAP Sensor, o czym wspomnieliśmy już wcześniej, służy do pomiaru ciśnienia powietrza w kolektorze dolotowym jednostki napędowej. Jakie znaczenie mają uzyskiwane przez niego pomiary? Są to dana niezwykle ważne dla pracy silnika kierowanej przez sterownik. To właśnie do sterownika trafiają informacje z czujnika MAP i to na ich podstawie sterownik ustala parametry pracy jednostki napędowej. Wartości ciśnienia zmierzone przez MAP Sensor przekładają się na to, jaką dawkę paliwa sterownik poleci dostarczyć do komory spalania. Dawka ta musi być dobrana zgodnie z zapisanym w pamięci komputera przelicznikiem, który uwzględnia m. in.:
- ciśnienie powietrza przepływającego przez kolektor dolotowy (wartość mierzona przez czujnik MAP),
- poziom obciążenia jednostki napędowej.
Jakiekolwiek nieprawidłowości w obliczeniu właściwej proporcji powietrza i paliwa dla uzyskania odpowiedniej w danym momencie mieszanki paliwowo-powietrznej oznaczają, że silnik przestaje pracować prawidłowo. Stąd też czujnik MAP jest jednym z tych elementów, które mają istotny wpływ na działanie jednostki napędowej. Świadomi tego kierowcy i mechanicy często w przypadku nierównej pracy silnika podejrzewają m. in. uszkodzenie czujnika MAP. A ponieważ jest to część dosyć tania i łatwo wymienialna, wielu z nich decyduje się na jego wymianę tak na wszelki wypadek. W jakich sytuacjach warto się na coś takiego zdecydować?
Co może uszkodzić czujnik MAP i w jaki sposób objawia się jego awaria?
Największą wadą czujnika MAP jest jego wrażliwość na zanieczyszczenia. W przypadku całkowicie szczelnych układów dolotowych oraz dobrych, prawidłowo wymienianych filtrów powietrza nie stanowi to żadnego problemu, jednak wystarczy drobna nieszczelność, niechlujna wymiana filtra powietrza czy inne nieprawidłowości w eksploatacji i konserwacji tego układu, by sensor MAP uległ uszkodzeniu na skutek zabrudzenia.
Jego wrażliwość na zanieczyszczenia często daje się we znaki właścicielom starych i mocno sfatygowanych samochodów, w których stan kolektorów dolotowych pozostawia wiele do życzenia. Jakiego problemy zaczynają się wówczas pojawiać?
Dość typowymi, choć nie zawsze oczywistymi efektami uszkodzenia czujnika MAP Sensor, są:
- szarpania silnika podczas przyśpieszania,
- nagłe spadki mocy,
- zwiększone zużycie paliwa,
- gaśnięcie silnika pracującego na wolnych obrotach,
- tzw. falowanie obrotów na biegu jałowym,
- zapalanie się kontrolki check engine.
Każdy z powyższych objawów powinien Was skłonić do sprawdzenia stanu czujnika MAP, a w razie potrzeby do jego wymiany. Odpowiedni MAP Sensor każdy z Was znajdzie na iParts.pl, gdzie w razie potrzeby możecie w każdej chwili zasięgnąć porady jednego z naszych ekspertów.
Kamil
Rafał
Lancer
Adam
kris
Rav Zet
Staszek
Michał
Witek