Nie da się ukryć, że większość kierowców dowiaduje się o konieczności wymiany akumulatora dopiero po fakcie, podczas problemów z rozruchem silnika. Czy istnieje sposób na to, by rozpoznać zbliżający się koniec akumulatora, jeszcze zanim rozruch samochodu nie będzie możliwy?

Ile wynosi okres eksploatacji akumulatora? Specjaliści od spraw motoryzacji nie bez powodu zalecają, by podczas przeglądu samochodu zwrócić uwagę na system zasilania i stan samego akumulatora. Z obserwacji wynika, że żywotność akumulatorów wynosi średnio 3-4 lata, co zwykle stanowi zaledwie 60-70% trwałości deklarowanej przed producentów. Skąd tak zaniżony pułap? Główną przyczyną krótszej żywotności akumulatorów jest przede wszystkim brak właściwych warunków pracy, niezbędnych do uzyskania ustalonej trwałości. Do najbardziej szkodliwych można zaliczyć m.in.:

  • zbyt wysokie/zbyt niskie temperatury pracy,
  • nadmierna ilość cykli ładowania i rozładowania – częste zjawisko w przypadku jazdy miejskiej z dużą liczbą zatrzymań,
  • częste rozruchy, powodujące duży pobór energii,
  • nadużywanie odbiorników elektrycznych,
  • jazda przy niskich prędkościach obrotowych silnika – sprzyja niedoładowaniu akumulatora,
  • nieprawidłowy dobór akumulatora do modelu samochodu.

Po czym poznać, że akumulator niedługo przestanie działać? Przede wszystkim należy regularnie sprawdzać napięcie, by dowiedzieć się, czy akumulator nie cierpi na chroniczne niedoładowanie. Pomiaru dokonujemy po min. 2 godzinach postoju. W zasadzie wystarczy odczytać napięcie akumulatora przy pomocy woltomierza. Do prawidłowego zasilania sieci pokładowej napięcie nie powinno spadać poniżej 12,53 V. Każda niższa wartość może świadczyć o tym, że akumulator nazajutrz może nie posiadać wystarczającej energii do odpalenia silnika. Nieprzerwana kontrola, przyjmijmy dwa razy w tygodniu, pozwoli Wam odpowiednio wcześnie wykryć zbliżające się rozładowanie akumulatora i jego ewentualny kres. Podczas kontroli napięcia, należy sprawdzić także stan zewnętrzny akumulatora tj. czy klemy nie są zabrudzone lub zaśniedziałe, bądź czy na akumulatorze nie zgromadziła się zbyt duża ilość wilgoci, kurzu i oleju. Wspomniane niedogodności mają także istotny wpływ na szybsze rozładowanie akumulatora i skracają jego żywotność.