-10% NA AKCESORIA SAMOCHODOWE! ODBIERZ KOD

Do końca promocji pozostało:

8
8
1
1
0
0
7
7
0
0
7
7
Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Oleje silnikowe 10W60. W jakich samochodach mogą być stosowane?

Olej silnikowy 10W60 można określić mianem oleju specjalistycznego. W odróżnieniu od olejów 10W40 czy 5W30, jest to olej przeznaczony do określonego typy silników i szczególnego rodzaju aut. W niektórych sytuacjach stosowany jest również jako środek zaradczy na pewne problemy z jednostką napędową.

Olej 10w60 silnikowy - opis, ranking, cechy

Jakie informacje o oleju 10W60 zawiera ten artykuł?

Olej 10W60 nie jest przez kierowców często używany, dlatego też wiedza na jego temat nie należy do najpowszechniejszych. Jeśli już, to najczęściej kojarzony jest on z autami sportowymi. Tymczasem okazuje się, że w niektórych przypadkach olej samochodowy 10W60 stosowany jest także w zwykłych autach osobowych. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tym właśnie artykule, a wraz z nią rozwinięcie następujących zagadnień:

  • Podstawowe informacje o oleju silnikowym 10W60
  • Najważniejsze cechy oleju 10W60
  • Aktualny ranking olejów 10W60

Jeśli to, o czym tu przeczytanie, okaże się niewystarczające, w każdej chwili możecie skontaktować się z naszymi specjalistami na iParts.pl. Ich wsparcie może okazać się szczególnie przydatne przy wyborze odpowiedniego oleju silnikowego do Waszych samochodów.

Najważniejsze informacje o oleju silnikowym 10W60

Olejów samochodowych 10W60 w żadnym wypadku nie możemy nazwać olejami uniwersalnymi. Ich przeznaczenie jest dość mocno skonkretyzowane, a wynika bezpośrednio z właściwości. Są to oleje zalecane przede wszystkim do stosowania w jednostkach napędowych wymagających mocnego i bardzo stabilnego filmu olejowego. Zwykle są to silniki montowane w samochodach sportowych lub mocno usportowionych – zarówno w tych starszych, jak i na w najnowszych modelach.

Olej silnikowy 10W60 bywa również z powodzeniem stosowany w klasycznych, seryjnie produkowanych samochodach osobowych. Zwykle zastępuje on olej zalecany przez producenta auta (np. 10W40), gdy pojawiają się określone problemy z silnikiem. Co to za problemy?

  • Zwiększony pobór oleju, wymagający od właściciela stosowania częstych dolewek.
  • Ciągłe problemy z ciśnieniem oleju silnikowego.

Olej samochodowy 10W60 bywa również stosowany w autach zabytkowych, gdzie musi sobie poradzić z bardzo mocno wyrobionymi silnikami.

Kluczowe cechy oleju silnikowego 10W60

Oleje silnikowe 10W60 to oleje półsyntetyczne lub syntetyczne o dość szczególnej charakterystyce, która odzwierciedlona została m. in. w ich klasie lepkości. Najważniejszymi cechami olejów 10W60 są:

  • nadmierne gęstnienie pojawiające się w temperaturze ujemnej przekraczającej -25,
  • bardzo gruby film olejowy,
  • stawianie znacznych (w stosunku do innych olejów) oporów przez wszystkie ruchome i nasmarowanym tym olejem części silnika,
  • doskonała ochrona jednostki napędowej przy ekstremalnie wysokich temperaturach.

Ważną cechą szczególną oleju silnikowego 10W60 jest również to, iż swoją prawdziwą wartość pokazuje właśnie w silnikach sportowych lub odpowiednio wzmocnionych. Kiedy jednostka pracuje pod bardzo dużym obciążeniem i generuje ponadnormatywną temperaturę, olej 10W60 zachowuje swoją wzorcową lepkość, chroniąc silnik równie dobrze, jak oleje uniwersalne chronią standardowe silniki aut osobowych.

Ranking olejów samochodowych 10W60

Na polskim rynku dostępnych jest kilka różnych olejów silnikowych 10W60, jednak ich ilość jest wyraźnie mniejsza od tej, z jaką mamy do czynienia w przypadku olejów uniwersalnych. Wśród ofert producentów tego typu olejów, na szczególną uwagę zasługują następujące produkty:

  1. Liqui Moly Race Tech GT1 – olej o wyjątkowo dobrych parametrach, wyróżniających go spośród całej gamy olejów o klasie lepkości 10W60. Producent zaleca stosować go m. in. do jazdy w trudnych warunkach górskich, gdzie grubość filmu i prawidłowa reakcja na wysoką temperaturę są niezwykle ważne.
  2. Castrol Edge 10W60 – doskonały olej do silników sportowych i usportowionych. Zatwierdzony do stosowania w modelach BMW M.
  3. Motul 8100 X-Power 10W60 – olej całkowicie syntetyczny, stworzony z myślą o silnikach wysilonych wolnossących i doładowanych silnikach benzynowych lub Diesla. Może być również stosowany w autach zasilanych LPG.
  4. Valvoline VR1 Racing 10W60 – olej klasy premium dostosowany do wymagań silników montowanych w autach rajdowych, wyścigowych, a także terenowych.
  5. Shell Helix Ultra Racing 10W60 – syntetyczny olej przeznaczony do wysokowysilonych silników.

Jeśli producent Waszego auta zaleca stosowanie oleju o lepkości 10W60, właśnie taki olej powinniście stosować. Jeśli jednak producent oryginalnie zalecał inny olej, a Wy chcecie stosować 10W60 w celu rozwiązania opisanych wyżej problemów z silnikiem, powinniście najpierw zasięgnąć fachowej pomocy eksperta lub zaufanego mechanika. Tak będzie po prostu bezpieczniej i – często – taniej.

Na co dzień podchodzę do motoryzacji w sposób współczesny, może nawet nowoczesny. Staram się łączyć praktykę z teorią, bo wiem, że warto wiedzieć nie tylko, jak coś działa, ale i czemu to w ogóle ma służyć. Pod kilkoma względami jestem jednak absolutnym tradycjonalistą. Tradycyjnie podkreślam znaczenie regularnych przeglądów i wymian części lub płynów eksploatacyjnych. I tłumaczę, że przeciętnego kierowcy nie stać na oszczędzanie w którymkolwiek z tych aspektów.
0 komentarzy

Powiązane artykuły

Total Age Resistance Technology. Czym jest nowa formuła oleju silnikowego marki Total?

Total Age Resistance Technology. Czym jest nowa formuła oleju silnikowego marki Total?

Nowa linia oleju silnikowego marki Total to odpowiedź na zmiany zachodzące we współczesnej motoryzacji. Rozpoczęta kilka lat temu epoka downsizingu postawiła nowe wymagania, na które Total Age Resistance Technology stara się odpowiedzieć. W jaki sposób?

czytaj więcej >
Jak dobrać i jak często wymieniać olej w skrzyni biegów?

Kiedy należy wymienać olej do skrzyni biegów? Jak często? Co może się stać, jeśli tej wymiany nie przeprowadzicie?

Każda skrzynia biegów, czy to manualna, czy automatyczna, chroniona jest przez olej przekładniowy lub specjalny płyn hydrauliczny. Olej ten, jak każdy inny płyn eksploatacyjny w Waszym samochodzie, ma ograniczoną żywotność. Czy oznacza to, że należy go wymieniać? A jeśli tak, to jak często?

czytaj więcej >
Czy olej silnikowy może się przeterminować? Czy ma termin ważności?

Czy olej samochodowy posiada termin ważności? Co na ten temat mówią producenci, a co wynika z codziennej praktyki?

Termin ważności oleju silnikowego to temat, wokół którego ciągle krąży całkiem sporo mitów. Mity te biorą się stąd, iż sami producenci niewiele i bardzo niechętnie mówią cokolwiek o przydatności do użycia oleju samochodowego, a użytkownicy na podstawie tych skąpych informacji sami dopowiadają sobie resztę. A jak to wygląda tak naprawdę?

czytaj więcej >
Olej 0w40 silnikowy - opis, ranking, cechy

Oleje silnikowe 0W40. Z czego wynika ich jakość i szerokie możliwości zastosowania?

Oceniając olej silnikowy jedynie pod kątem połączenia technologicznego zaawansowania z szerokimi możliwościami użycia, za zdecydowanie najlepszy środek smarny na rynku należałoby uznać olej 0W40. Dlaczego? Ponieważ jest to olej całkowicie syntetyczne, a przy tym wyjątkowo uniwersalny. Co jeszcze go wyróżnia?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze