Płyn, koncentrat czy tabletki? Która forma samochodowego płynu do spryskiwaczy sprawdzi się najlepiej w Waszym przypadku?
Oferta samochodowych płynów do spryskiwaczy jest obecnie na tyle rozbudowana, że przeglądając dostępne w naszym sklepie produkty, możecie poczuć się już nieco zagubieni. Nie dość bowiem, że płyny te dzielą się na letnie i zimowe, to na dodatek występują w aż trzech postaciach – jako płyn, koncentrat lub w formie tabletek. I teraz pytanie: co wybrać?
Jako pierwsze na rynku pojawiły się płyny do spryskiwaczy w formie, jaką znamy do dzisiaj – preparatów gotowych do przelania ich do zbiorniczków. Następnie poznaliśmy dobrodziejstwa koncentratów, które musimy wprawdzie rozcieńczać samodzielnie, za to zajmują znacznie mniej miejsca w garażu czy bagażniku. Jako ostatnie do sprzedaży trafiły płyny do spryskiwaczy w postaci tabletek. Tabletki są rozwiązaniem zajmującym jeszcze mniej miejsca niż koncentraty, jednak również wymagają odpowiedniego przygotowania. Która z tych form ma szansę ostatecznie wygrać w wyścigu o uznanie kierowców? Na co sami powinniście postawić?
Od czego zależy wybór postaci płynu do spryskiwaczy? Czym powinniście się przy tym kierować?
Odkładając na bok temat składu oraz wynikających z niego właściwości, skupmy się przede wszystkim na tym, w jaki sposób postać płynu do spryskiwaczy wpływa na sposób i komfort jego użycia. I tak:
- Płyn do spryskiwaczy w wersji klasycznej, czyli pod postacią gotowego do użycia preparatu – dziś można by to nazwać „opcją dla leniwych”, choć tak naprawdę jest to produkt cały czas najlepiej spełniający wymagania większości kierowców. Dlaczego? Ponieważ taki płyn możemy przelać natychmiast do zbiorniczka po maską samochodu, bez potrzeby rozcieńczania czy rozpuszczania go w wodzie. Dla zwykłego kierowcy przechowywanie w domu czy w garażu zapasowego pojemnika (jednego czy nawet dwóch) z płynem nie stanowi żadnego problemu i często jest to też ilość wystarczająca na cały rok. Inaczej jest w przypadku warsztatów, stąd właśnie wzięły się koncentraty.
- Koncentrat płynu do spryskiwaczy – aby go użyć, należy uprzednio wymieszać go w odpowiednich proporcjach z wodą. Nie zawsze może być to zwykła woda z kranu. Część koncentratów wymaga użycia wody destylowanej. Plusem koncentratów jest to, iż zajmują znacznie mniej miejsca, co stanowi duży atut np. dla serwisów czy warsztatów obsługujących wielu kierowców. Minusem – wspomniana już konieczność rozcieńczania.
- Płyn do spryskiwaczy w tabletkach (tabletki do spryskiwaczy) – tabletki to najbardziej skoncentrowana postać płynu do spryskiwaczy. I wszystkie ich zalety wynikają właśnie z tego faktu. Tabletki są niewielkie, lekkie, łatwe w przechowywaniu i przenoszeniu. Można zabierać je ze sobą do samochodu i przewozić bez obaw o to, że – jak bywa to w przypadku płynów – mogą się zwyczajnie wylać z niedokręconych zbiorników. Użycie tabletek również jest bardzo proste, wystarczy wrzucić je do zbiorniczka i zalać wodą, często zwykłą wodą z kranu. Płyn do spryskiwaczy w tabletkach to opcja dobra dla indywidualnych kierowców, którzy lubą wozić ze sobą wszystko to, co może im się przydać w długiej trasie, oraz doskonała dla warsztatów i serwisów samochodowych.
Które cechy płynu do spryskiwaczy powinny być dla Was najważniejsze? Dlaczego warto zwracać uwagę na jego skład?
Postać, jaką przybiera płyn do spryskiwaczy, jest ważna, jednak przy wyborze nie możecie się ograniczać jedynie do niej. Na co jeszcze koniecznie powinniście zwrócić uwagę?
- Przeznaczenie – czy jest to płyn do spryskiwaczy przeznaczony na sezon letni, czy zimowy.
- Skład – a ten potrafi być naprawdę skomplikowany i często decydujący o tym, że dwa pozornie podobne płyny posiadają zupełnie inną jakość, a tym samym inną cenę.
- Zapach – bardzo ważna cecha płynu do spryskiwaczy. Zapach nie może być drażniący czy nieprzyjemny. Powinien być miły i delikatny, o ile już jakiś jest.
- Obecność substancji zakazanych – od 2019 roku zmieniły się przepisy dopuszczające użycie np. metanolu w różnych preparatach, w tym i w płynie do spryskiwaczy. Zwróćcie uwagę, czy w Waszym płynie nie ma go więcej niż dopuszczalne 0,6%.
Pamiętajcie również o tym, że płyny do spryskiwaczy domowej roboty, przygotowywane m. in. z użyciem płynu do naczyń, w żaden sposób nie zastąpią oryginału. Tego typu rozwiązania są tym bardziej nieuzasadnione, że na iParts.pl możecie dostać np. dobrej jakości 5 litrowy płyn do spryskiwaczy na zimę, z lejkiem dla łatwiejszego użycia, w cenie zaledwie 14 zł.