-10% NA AKCESORIA SAMOCHODOWE! ODBIERZ KOD

Do końca promocji pozostało:

4
4
7
7
1
1
0
0
1
1
6
6
Części samochodowe nr 1
Potrzebujesz pomocy?
4.9/5 (3250 ocen)
Pomoc
Darmowa dostawa
Do 100 dni na zwrot
 {
  "widget": {
    "loading": false,
    "added": [],
    "info": null
  },
  "module": {
    "step": "1"
  },
  "data": null,
  "user": null,
  "checkout": null
} 
Koszyk
Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Wymiana oleju silnikowego z użyciem pompki do wyciągania oleju

Wymiana oleju to jedna z najczęściej wykonywanych czynności związanych z przeglądem i prawidłową konserwacją samochodu. Jeśli mamy do dyspozycji własny garaż, najlepiej z kanałem, wymiana taka jest niezwykle prosta. Jednak większość z nas nie posiada garażu i niekoniecznie chce płacić za wymianę oleju w profesjonalnym warsztacie. Co wówczas? Jedną z opcji jest użycie specjalnej pompki do wymiany oleju. A oto, jak się to robi.

Możliwe sposoby wymiany oleju silnikowego

Bez względu na posiadane warunki, a więc czy posiadamy własny garaż (z kanałem lub bez), czy też nie, wymiana oleju wiąże się z koniecznością schodzenia pod podwozie samochodu. W przypadku garażu z kanałem jest to niezwykle proste. Gorzej, jeśli całą operację musimy przeprowadzić pod chmurką. Jedynym sposobem jest wówczas lewarek i zestaw specjalnych podpórek. Nadal jednak część operacji przyjdzie nam przeprowadzić leżąc pod autem. Czy można tego jakoś uniknąć? Można. Możemy zlecić wymianę oleju mechanikowi i spokojnie poczekać na rachunek za wykonaną usługę lub też możemy skorzystać z pomocy urządzenia stworzonego specjalnie na takie okazje. Urządzenie to znane jest jako pompa do wymiany oleju lub wyciągarka do oleju i – jak sama nazwa wskazuje – służy do wyciągania oleju silnikowego. Jak należy ją prawidłowo używać?

Znaczenie wymiany oleju samochodowego

Zacznijmy od tego, że wymiana oleju jest jedną z najważniejszych czynności wpływających na stan silnika i jakość jego pracy. Jazda na przepracowanym oleju grozi wieloma bardzo kosztownymi konsekwencjami, lepiej więc czasem nawet przyśpieszyć termin jego wymiany, niż zmagać się z licznymi awariami układu silnikowego. Dotyczy to zwłaszcza samochodów poruszających się głównie po mieście, na krótkich odcinkach trasy. W ich przypadku, jeśli po odkręceniu korka wlewu oleju wyczujemy silny zapach benzyny, powinniśmy jak najszybciej wymienić olej, nawet jeśli do określonego w instrukcji terminu wymiany pozostało jeszcze sporo czasu.

Właściwe użycie pompy do wymiany oleju

Użycie pompy do wymiany oleju jest niezwykle proste. Wystarczy urządzenie to podpiąć do zasilania (zwykle źródłem zasilania jest akumulator samochodowy, należy więc podpiąć pompę do akumulatora), odkręcić i wyjąć bagnet do pomiaru poziomu oleju silnikowego, a następnie w jego miejsce wpuścić elastyczny przewód pompy. Elastyczność tego przewodu może nastręczać pewnych trudności (zwijający się przewód utrudnia wyciąganie oleju), należy więc w część wpuszczaną do miski olejowej wsunąć cienki, prosty drucik, który go usztywni.

Po uruchomieniu pompy, wyciągamy olej tak długo, aż urządzenie będzie w stanie go czerpać. Ze względu na dość skomplikowaną budową silnika i miski olejowej, musimy liczyć się jednak z tym, że nie uda nam się wyciągnąć całego oleju. Sukcesem będzie, jeśli w misce nie pozostanie więcej niż 500 ml starego oleju. Aby sprawdzić, jak sprawdza się nasza pompka i czy możemy z jej pomocą wymieniać olej w przyszłości, musimy za pierwszym jej użyciem zejść pod samochód i spuścić resztę oleju do jakiegoś naczynia. Ilość, jaką uda nam się zebrać, pokaże, czy pompa zdała egzamin.

Interesuję się motoryzacją od dziecka. Ta pasja w połączeniu z wykształceniem umiejscowiła mnie tam, gdzie znajduję się obecnie. To daje mi szansę rozwoju i dzielenia sę swoją wiedzą z szerokim gronem Użytkowników.
5 komentarzy
A o wymianie filtra oleju autor słyszał? Przecież w zdecydowanej większości przypadków filtr znajduje się pod autem, czasem w trudnodostępnym miejscu a w nowszych pojazdach zazwyczaj trzeba demontować całą dolną osłonę silnika. Samo zlanie oleju to już pikuś, skoro i tak trzeba wejść pos auto.
Nie pali tego oleju, bo zalali gęsty mineralny. Niestety bardzo wiele olejów teraz jest podrabianych i lepiej wiedzieć co się wlewa do silnika.
od kiedy Hajdaj produkuje oleje silnikowe? Po prostu pod własną marką sprzedaje produkty prawdziwych producentów. Bez urazy Jakubie, ale Twój wpis brzmi jak żywcem wyjęty prospekt z działu handlowego.
ja tak samo jak Witek wolę zapłącić za warsztat niż robić samemu szczególnie że tam mi wybrali najlepszy olej jaki miałem Hyundai XTeer, którego silnik nie pali, gdybym robił sam to bym nie wiedział że sa tak dobre oleje i wlewałbym byle co dalej tak jak kiedyś
Ja wolę zapłacić te kilka zlotych i wymienic olej w warsztacie, duzo z tym roboty. Nie warte aż takiego poświęcenia, jednka jak ktoś lubi i chce, no i ma warunki to dlaczego nie!

Powiązane artykuły

Ile oleju silnikowego potrzebuję? Jaką pojemność powinno mieć opakowanie przygotowane do wymiany, a jaką do zwykłego uzupełniania poziomu oleju?

Ile oleju silnikowego potrzebuję? Jaką pojemność powinno mieć opakowanie przygotowane do wymiany, a jaką do zwykłego uzupełniania poziomu oleju?

Pytania o olej silnikowy to chleb powszedni naszych ekspertów iParts.pl. Pytacie ich nie tylko o rodzaj oleju, jego markę czy konkretny typ, ale również o pojemność opakowania, jakie warto przygotować – i to w zależności od tego, czy chcecie przygotować się do wymiany tego oleju, czy jedynie mieć pewien zapas na wypadek konieczności uzupełnienia jego poziomu. Ile więc tego oleju potrzebujecie?

czytaj więcej >
Opinie o olejach Fuchs. Sprawdź czy warto wlać olej tej marki do swojego samochodu?

Opinie kierowców i motoryzacyjnych ekspertów o olejach Fuchs. Czy warto wybrać olej silnikowy tej marki do swojego samochodu?

Wybierając olej silnikowy do swojego auta, kierujemy się jego parametrami, ceną, ale również i marką. Marka oleju była i jest kojarzona z jego jakością, stąd warto znać opinie o konkretnych markach oleju silnikowego, zanim się po nie sięgnie. Jak wygląda to w przypadku olejów Fuchs? Co stoi za ich rosnącą popularnością? Czy warto w nie zainwestować?

czytaj więcej >
Jak dobrać i jak często wymieniać olej w skrzyni biegów?

Kiedy należy wymienać olej do skrzyni biegów? Jak często? Co może się stać, jeśli tej wymiany nie przeprowadzicie?

Każda skrzynia biegów, czy to manualna, czy automatyczna, chroniona jest przez olej przekładniowy lub specjalny płyn hydrauliczny. Olej ten, jak każdy inny płyn eksploatacyjny w Waszym samochodzie, ma ograniczoną żywotność. Czy oznacza to, że należy go wymieniać? A jeśli tak, to jak często?

czytaj więcej >
Valvoline Maxlife - wszystko o olejach silnikowych

Oleje silnikowe Valvoline MaxLife. Technologia stworzona w trosce o silniki z dużym przebiegiem

Olej silnikowy to kluczowy element codziennej dbałości o kondycję naszego silnika. Jego rolą jest zapewnienie mu optymalnej wydajności i żywotności. Wśród wielu dostępnych na rynku olejów, seria Valvoline MaxLife wyróżnia właśnie naciskiem na wydłużenie życia silnika. W jaki sposób?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze