-10% W APLIKACJI! ODBIERZ KOD

Do końca promocji pozostało:

4
4
7
7
4
4
5
5
0
0
6
6
Części samochodowe nr 1
Potrzebujesz pomocy?
4.9/5 (3250 ocen)
Pomoc
Darmowa dostawa
Do 100 dni na zwrot
 {
  "widget": {
    "loading": false,
    "added": [],
    "info": null
  },
  "module": {
    "step": "1"
  },
  "data": null,
  "user": null,
  "checkout": null
} 
Koszyk
Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Jakie są podstawowe różnice pomiędzy suchą, a mokrą miska olejową?

Miska olejowa to jeden z wielu elementów jednostki napędowej samochodu montowany przeważnie pod wałem korbowym. Jest to specjalny pojemnik, w którym składowany jest olej smarujący silnik. Obecnie w samochodach wyposażonych w silnik czterosuwowy z tłokiem posuwisto-zwrotnym stosuje się dwa typy smarowania. Pierwszy z nich to system mokrej miski olejowej najczęściej stosowany w produkcji samochodów seryjnych. Drugi typ smarowania to system suchej miski olejowej występujący najczęściej w większości samochodów wyścigowych oraz w niektórych seryjnych autach sportowych.

Jakie są podstawowe różnice pomiędzy suchą, a mokrą miska olejową? Kup u nas nawet 40% taniej

Mokra miska olejowa

Mokra miska olejowa najlepiej sprawdza się w samochodach użytkowanych na co dzień, zapewniając jednostce napędowej bardzo dobre smarowanie. Jej niewielka masa oraz prosta konstrukcja sprawia, że tego rodzaju miska olejowa jest w zasadzie bezawaryjna. Mokra miska olejowa to standardowe rozwiązanie, w którym zbiornikiem oleju jest typowa miska olejowa zazwyczaj o pojemności do 3 do 7 litrów. Olej smarny jest dystrybuowany z miski olejowej za pomocą pompy tłoczącej do głównego kanału olejowego, zwanego magistralą olejową, skąd pod ciśnieniem transportowany jest do wszystkich najważniejszych elementów silnika. Tłoczony olej smarny przepływa m.in. przez filtr oleju, zawory przelewowe, a niejednokrotnie również przez chłodnicę oleju. Mokra miska olejowa stanowi integralną część jednostki napędowej.

Sucha miska olejowa

Dlaczego sucha miska olejowa? Ponieważ nie gromadzi się w niej oleju, jak to ma miejsce w standardowych rozwiązaniach. Stosuje się ją przeważnie w silnikach samochodów sportowych, pracujących w przy znacznych przechyłach. Takie rozwiązanie ma przede wszystkim za zadanie wyeliminowanie tzw. „głodu olejowego” w jednostce napędowej. W tym przypadku olej smarujący nie jest gromadzony w misce olejowej, lecz w specjalnym wąskim i wysokim zbiorniku montowanym przeważnie z boku silnika. Może on zwykle pomieścić ponad 10 litrów oleju.

Z uwagi na to, że sucha miska olejowa nie spełnia tradycyjnej roli zbiornika oleju, może więc mieć o wiele mniejsze gabaryty niż mokra miska olejowa. Układ suchej miski olejowej jest wyposażony w co najmniej dwie pompy olejowe: osuszającą i tłoczącą. Stosowane są również rozwiązania z jedną pompą, składającą się z co najmniej dwóch sekcji. W niektórych przypadkach tych sekcji może być nawet od 5 do 6-ciu, jak np. w bolidach Formuły 1. W układzie suchej miski olejowej z dwoma pompami, jedna z nich (tłocząca) zasilana ze zbiornika oleju, transportuje czynnik smarujący do magistrali olejowej oraz wszystkich newralgicznych podzespołów silnika. Druga natomiast (osuszająca) ma za zadanie osuszać miskę z gromadzącego się w niej oleju i odprowadzać go z powrotem do zbiornika.

Sucha miska olejowa to wyczynowy element smarowania silnika, który dzięki małej pojemności i płaskim kształtom pozwala znacznie obniżyć zarówno zawieszenie, jak i środek ciężkości samochodu, co daje mu lepsze właściwości jezdne oraz większą moc.

Popularne z kategorii Miska olejowa

Miska olejowa KLOKKERHOLM 9523473
180,00 zł
4.3 (15 ocen)
Miska olejowa ABAKUS 100-00-119
220,00 zł
3.0 (2 ocen)
Miska olejowa ABAKUS 100-00-151
174,00 zł
3.0 (2 ocen)
Miska olejowa VAN WEZEL 5888071
125,00 zł
5.0 (1 ocen)
Miska olejowa ABAKUS 100-00-049
119,00 zł
3.0 (2 ocen)
Miska olejowa ABAKUS 100-00-050
109,00 zł
3.0 (2 ocen)
Miska olejowa w sklepie iParts.pl
Chcesz zobaczyć wszystkie produkty z kategorii: Miska olejowa pasujące do Twojego samochodu lub poszukujesz produktu konkretnego producenta?
Sprawdź wszystkie z: Miska olejowa
Na co dzień podchodzę do motoryzacji w sposób współczesny, może nawet nowoczesny. Staram się łączyć praktykę z teorią, bo wiem, że warto wiedzieć nie tylko, jak coś działa, ale i czemu to w ogóle ma służyć. Pod kilkoma względami jestem jednak absolutnym tradycjonalistą. Tradycyjnie podkreślam znaczenie regularnych przeglądów i wymian części lub płynów eksploatacyjnych. I tłumaczę, że przeciętnego kierowcy nie stać na oszczędzanie w którymkolwiek z tych aspektów.

Powiązane artykuły

Jakie są najczęstsze uszkodzenia miski olejowej i jak się przed nimi uchronić? Kup u nas nawet 40% taniej

Jakie są najczęstsze uszkodzenia miski olejowej i jak się przed nimi uchronić?

Uszkodzona miska olejowa to awaria, której w żadnym wypadku nie można bagatelizować, podobnie jak jakichkolwiek wycieków oleju z jednostki napędowej. Jeśli chodzi o uszkodzenia samej miski olejowej, to mają one zazwyczaj charakter mechaniczny. Najczęściej powstają w samochodach z obniżonym zawieszeniem, ponieważ podczas jazdy takim autem nisko położone podwozie często zahacza o jakiś element infrastruktury drogowej, a wszyscy doskonale wiemy, że polskie drogi nie należą do najlepszych.

czytaj więcej >
Czy wymiana miski olejowej we własnym zakresie jest możliwa i jak ją przeprowadzić?

Czy wymiana miski olejowej we własnym zakresie jest możliwa i jak ją przeprowadzić?

Miska olejowa to w wielu samochodach prawdopodobnie najniżej zamontowany element jednostki napędowej. Położenie miski olejowej ma ogromny wpływ na jej częste uszkodzenia i wiążące się z tym wycieki oleju. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek symptomów świadczących o uszkodzeniu miski olejowej, należy bezzwłocznie przystąpić do naprawy tego podzespołu.

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze