DARMOWA DOSTAWA OD 99 PLN! ODBIERZ KOD

Do końca promocji pozostało:

2
2
2
2
2
2
9
9
2
2
6
6
Części samochodowe nr 1
Potrzebujesz pomocy?
4.9/5 (3250 ocen)
Pomoc
Darmowa dostawa
Do 100 dni na zwrot
 {
  "widget": {
    "loading": false,
    "added": [],
    "info": null
  },
  "module": {
    "step": "3"
  },
  "data": null,
  "user": null,
  "checkout": null
} 
Koszyk
Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Preparaty do płukania silnika. Stosować czy nie?

Płukanie silnika stało się w ostatnim czasie jedną z najmodniejszych czynności wykonywanych przez samych kierowców w celu zabezpieczenie silnika i poprawy jego działania. Rozwiązanie to doczekało się już sporej rzeszy fanów oraz – rzecz jasna – zagorzałych przeciwników. Co do celowości płukania silnika w określonych przypadkach podzieleni są nawet eksperci. A wszystko, jak zwykle, zależy od perspektywy.

Preparaty do płukania silnika. Stosować czy nie?

Czy powinno się płukać silnik?

Z perspektywy producentów środków służących do płukania silnika, przeprowadzanie regularnego płukania jednostki napędowej – bez względu na jej stan, przebieg i rodzaj oleju, jaki był w niej używany – jest jak najbardziej zasadne. Z kolei producenci olejów silnikowych, zamiast używać tzw. „płukanek”, radzą po prostu skrócić interwał wymiany oleju nawet o połowę. Oczywiście należałoby wówczas stosować olej syntetyczny o jak najwyższej jakości. Ma to nie tylko pomóc w oczyszczeniu jednostki napędowej, ale i uchronić ją przed działaniem agresywnych środków zawartych w omawianych „płukankach”. A co na to zwykli mechanicy?

Co o płukaniu silnika myślą mechanicy?

Z punktu widzenia doświadczonego mechanika samochodowego sprawa nie jest wcale tak oczywista. Płukanie silników o stosunkowo niedużych przebiegach, w których od nowości stosowano dobrej jakości olej syntetyczny, z pewnością należy uznać za zasadne i bezpieczne. W ich przypadku środki te pomogą oczyścić jednostkę napędową z zalegającego w nim nagaru (o ile takowy się nagromadził), podniosą jej sprawność i pozwolą ją lepiej chronić. Szczególnie zalecane jest to dla samochodów poruszających się głównie po mieście, na krótkich dystansach. Jeśli jednak chodzi o silniki z dużym przebiegiem, mocno eksploatowane, z niepewną przeszłością lub o których wiemy, że stosowano w nich przez dłuższy czas olej mineralny, sprawa robi się dużo mniej jednoznaczna.

Część ekspertów odradza stosowanie „płukanek” ze względu na możliwość utraty szczelności przez oczyszczony silnik (wbrew temu, co sądzą niektórzy, nie jest to wcale mit). Inni z kolei zaznaczają, że pojedyncze płukanie z pewnością będzie niewystarczające. Nie ma bowiem możliwości, by jednorazowe użycie środka czyszczącego usunęło z mocno zabrudzonego silnika całość nagromadzonych w nim zanieczyszczeń. Część nadal w nim zostanie, lecz już mocno rozmiękczona. Ich fragmenty z czasem zaczną się odrywać i zatykać filtr oleju. Dlatego ich zdaniem płukanie takich jednostek należy przeprowadzać bardzo ostrożnie i co najmniej dwukrotnie, w małych odstępach czasu.

Jaki środek do płukania silnika wybrać?

Bez wątpienia wszystkie przyzwoitej jakości środki do płukania silnika w mniejszym lub większym stopni spełniają swoje zadanie. Każdy z nich usuwa nagar z jednostki napędowej, choć nie wszystkie tak samo skutecznie. Co ciekawe, najdroższe „płukanki” wcale nie oznaczają najlepszej jakości, należy jednak uważać na te najtańsze – ich niska cena raczej nie jest przypadkiem.

Opakowanie wybranego środka wlewamy do rozgrzanego silnika przed wymianą oleju. Samochód pozostawiamy na wolnych obrotach na 5 do 15 min., a następnie spuszczamy olej. A dlaczego na wolnych obrotach? Środki do czyszczenia silnika rozrzedzają olej na tyle, że przy wysokich obrotach silnik mógłby się zwyczajnie zatrzeć. Dlatego nigdy nie próbujcie jeździć z taką „płukanką” w układzie.

Popularne z kategorii Silnik

Filtr oleju FILTRON OE 673
17,00 zł
4.9 (150 ocen)
Filtr oleju FILTRON OE 650/1
16,00 zł
4.9 (150 ocen)
Filtr oleju FILTRON OE 667/1
18,00 zł
4.9 (150 ocen)
Filtr oleju FILTRON OE 648/6
19,00 zł
4.9 (150 ocen)
Filtr oleju FILTRON OP 575
19,00 zł
4.9 (150 ocen)
Filtr powietrza FILTRON AP 139/2
31,00 zł
4.8 (103 ocen)
Silnik w sklepie iParts.pl
Chcesz zobaczyć wszystkie produkty z kategorii: Silnik pasujące do Twojego samochodu lub poszukujesz produktu konkretnego producenta?
Sprawdź wszystkie z: Silnik
Redakcja iParts.pl składa się ze specjalistów branży automotive z dużym doświadczeniem w sprzedaży części samochodowych. Dla nas to nie tylko praca, ale również pasja, którą pielęgnujemy na co dzień. Staramy się publikować najciekawsze porady, które mogą okazać się przydatne naszym Klientom.
4 komentarze
Wydaje mi się, że istotne jest stosowanie dobrej jakości olejów, wtedy nie powinny tak wystepować problemy z silnikiem, i ew. płukaniem silnika...
Wiadomo, że są różne środki do płukania silnika, ale ważne, aby w ogóle ich uzywać! Systematycznie, raz na jakiś czas na pewno warto
To nie prawda, że w ten sposób można „rozszczelnić” silnik. Tak twierdzą tylko starzy mechanicy. I jest to tylko obiegowa opinia. Niepłukany układ ( z brudem i innym szlamem) szkodzi BARDZIEJ.
Mysle, ze raz na jakis czas przeplukac mozna suilnik za pomoca tkaiego srodka . co prawda niektorzy mechanicy tego na bank nie polecaja ale mysle ze dla dobra ogolu czasami mozna. tak samo z paliwami tymi lepszej jakosci

Powiązane artykuły

Czym jest silnik Wankla? Jak działa i w jakich autach możecie go spotkać?

Czym jest silnik Wankla? Jak działa i w jakich autach możecie go spotkać?

Twórca silnika Wankla z niesmakiem wyrażał się o standardowych silnikach tłokowych, wskazując na wywoływane przez nie drgania. Jego własna konstrukcja jest rozwiązaniem praktycznie wolnym od tego problemu. Czy znaczy to, że silniki Wankla są lepsze?

czytaj więcej >
Błąd DF011 - zasilanie czujników elektrozaworu. Jak sobie poradzić z błędem?

Błąd DF011 – zasilanie czujników elektrozaworu. Co oznacza, jakie problemy mu towarzyszą i jak można sobie z nim poradzić?

Pytania o błąd DF011 nie są częste, ale co jakiś czas trafiają one do naszych ekspertów iParts.pl czy też na internetowe fora motoryzacyjne. Skoro nie są częste, więc i sam błąd nie wydaje się być regularnie powtarzającym się problemem. Co jednak zrobić, gdy już się pojawi? Jakie zjawiska towarzyszą błędowi DF011 i w jaki sposób każdy z nas może sobie z nim poradzić?

czytaj więcej >
Prawidłowa temperatura silnika. Jaki zakres temperatur dla benzyny i diesla?

Ile wynosi prawidłowa temperatura silnika? Jaki jest zakres idealnych temperatur dla silników benzynowych, ale jaki dla diesli?

Wszystkie silniki spalinowe to nic innego jak piece napędzane płynnym paliwem. Tak jak w każdym piecu, również i w nich proces spalania zachodzi w pełni i prawidłowo wyłącznie w określonych zakresach temperatur. Jeśli będą za zimne, paliwo nie będzie efektywnie spalane, zbyt gorące grożą z kolei przegrzaniem i awarią. Jakie są te zakresy temperatur dla silników spalinowych? Jaką temperaturę powinien mieć diesel, a jaką silnik benzynowy?

czytaj więcej >
Jakie są wady i zalety silników Wankla? Skąd wzięły się mity dotyczące tych niezwykłych jednostek napędowych?

Jakie są wady i zalety silników Wankla? Skąd wzięły się mity dotyczące tych niezwykłych jednostek napędowych?

Wykorzystywany głównie w Mazdach silnik Wankla nie ma najlepszej opinii. Z tego też powodu kolejne modele Mazdy RX mają tylu samo zwolenników, co przeciwników. Czy słusznie? Skąd biorą się mity na temat silnika Wankla? Jak należy do nich podchodzić?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze