-10% NA UKŁAD KLIMATYZACJI! ODBIERZ KOD

Do końca promocji pozostało:

4
4
5
5
4
4
0
0
5
5
3
3
Części samochodowe nr 1
Potrzebujesz pomocy?
4.9/5 (3250 ocen)
Pomoc
Darmowa dostawa
Do 100 dni na zwrot
 {
  "widget": {
    "loading": false,
    "added": [],
    "info": null
  },
  "module": {
    "step": "2"
  },
  "data": null,
  "user": null,
  "checkout": null
} 
Koszyk
Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Zielone tablice rejestracyjne. Czym są? Kto może z nich korzystać? Co zmienia ich wprowadzenie?

11 lipca 2019 roku weszły w życie przepisy nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jedną ze zmian wprowadzanych przez tę nowelizację są nowe zasady dotyczące czasowej rejestracji pojazdów. Zasady te, występujące pod nazwą „profesjonalnej rejestracji pojazdów”, stoją za możliwością uzyskiwania tzw. zielonych tablic rejestracyjnych. Co to za tablice i kto będzie mógł z nich korzystać?

Zielone tablice rejestracyjne. Jaka cena i dla kogo?

O co chodzi z zielonymi tablicami rejestracyjnymi?

Rozwiązanie stojące za wprowadzeniem do użytku zielonych tablic rejestracyjnych znane jest dobrze w kilku krajach europejskich. Podobne tablice można spotkać na ulicach i autostradach Belgii czy Niemiec. W Polsce tego typu tablice noszą nazwę profesjonalnych tablic rejestracyjnych i pełnią dość konkretną rolę. Czym te tablice różnią się od zwykłych, używanych na co dzień przez polskich kierowców?

Znaki wytłoczone na profesjonalnej tablicy rejestracyjnej – tłumaczy minister cyfryzacji, Marek Zagórski – składają się z wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu i numeru, który rozdzielony został literą „P” Jednak najbardziej zauważalną różnicą będzie kolor cyfr i liter. Te nie będą czarne, a właśnie zielone.

Zielone tablice rejestracyjne

Właśnie takie zielone tablice od 11 lipca można już spotkać na polskich drogach. Co oznaczają tego typu „blachy”? Jakiego rodzaju samochodom przysługują?

Co oznaczają zmiany wprowadzające zielone tablice rejestracyjne?

Zielone tablice rejestracyjne to efekt wprowadzenia profesjonalnej rejestracji pojazdów, czyli rozwiązania umożliwiającego przeprowadzanie jazd testowych niezarejestrowanymi dotychczas pojazdami (na terytorium RP lub za granicą), bez konieczności rejestrowania każdego z nich oddzielnie w odpowiednim urzędzie. Przepisy te mają na celu uproszczenie działalności w głównej mierze przedsiębiorców zajmujących się konstruowaniem bądź wprowadzaniem do sprzedaży pojazdów silnikowych, a także instytutom badawczym opracowującym i testującym nowe rozwiązania technologiczne w motoryzacji. W największej liczbie z zielonych tablic rejestracyjnych skorzystają zapewne dealerzy samochodowi oferujący jazdy próbne swoim potencjalnym klientom. Na czym dokładnie polegać będzie to udogodnienie?

Przed 11 lipca rejestracja była obowiązkowa dla każdego pojazdu poruszającego się po polskich drogach. Dla dealerów czy producentów aut oznaczało to konieczność rejestracji każdego posiadanego pojazdu i wyrabiania mu osobnych tablic rejestracyjnych. To samo dotyczyło instytutów badawczych testujących nowe konstrukcje. Profesjonalna rejestracja pojazdów zmienia to w istotny sposób, gdyż wprowadzając zielone tablice rejestracyjne, umożliwia rejestrowanie kilku pojazdów na jednym dowodzie rejestracyjnym i jednych tablicach – właśnie tych zielonych.

Nowy dowód rejestracyjny wzór przód

Nowy dowód rejestracyjny wzór tył

Jak przyznaje Marek Zagórski, minister cyfryzacji – Profesjonalna rejestracja jest możliwa dzięki rozszerzeniu funkcjonalności bazy CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a dokładniej jednej z jej części – Centralnej Ewidencji Pojazdów. To na tej bazie oparte są też popularnie e-usługi – np. Historia Pojazdu, czy Bezpieczny Autobus

Kto i w jaki sposób skorzysta z zielonych tablic rejestracyjnych?

Dzięki nowym przepisom profesjonalny dowód rejestracyjny wraz z profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi (tzw. zielonymi tablicami) będą zaświadczać o dopuszczeniu do jazdy testowej pojazdu samochodowego, motoroweru, ciągnika rolniczego bądź przyczepy, jednak dostęp do nich będą mieć wyłącznie podmioty uprawnione. Co to za podmioty? Chodzi tu przede wszystkim o przedsiębiorców posiadających siedzibę lub oddział w Polsce, producentów, dystrybutorów, jednostki badawcze oraz jednostki uprawnione (m. in. Instytut Transportu Samochodowego).

Zwykli właściciele aut nie skorzystają z nowych przepisów, a przynajmniej nie bezpośrednio. Mogą natomiast odczuć pewne korzyści wynikające z ich obowiązywania. W jaki sposób? Wszelkie ułatwienia dla producentów i dystrybutorów zwykle przekładają się również na dostępność i cenę produktu. Należy się spodziewać, że tak będzie i tym razem. Podobnie w przypadku ułatwień dla jednostek badawczych, którym w przyszłości możemy zawdzięczać spore osiągnięcia w dziedzinie motoryzacji.

Na co dzień podchodzę do motoryzacji w sposób współczesny, może nawet nowoczesny. Staram się łączyć praktykę z teorią, bo wiem, że warto wiedzieć nie tylko, jak coś działa, ale i czemu to w ogóle ma służyć. Pod kilkoma względami jestem jednak absolutnym tradycjonalistą. Tradycyjnie podkreślam znaczenie regularnych przeglądów i wymian części lub płynów eksploatacyjnych. I tłumaczę, że przeciętnego kierowcy nie stać na oszczędzanie w którymkolwiek z tych aspektów.
1 komentarz
Jak dla mnie to bardzo dobre rozwiązanie. Rejestracja każdego pojazdu i wyrabianie osobnych tablic rejestracyjnych były nieco uciążliwe. Bardzo dobrze, że rząd idzie z duchem czasu i stosuje ułatwienia w takich kwestiach. W innych krajach już to od jakiegoś czasu funkcjonował taki system

Powiązane artykuły

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Doświadczenia i opinie zebrane w ciągu kończącego się pomału 2024 roku pozwalają nam tworzyć rankingi najlepszych produktów, jakie znajdziecie w naszym sklepie iParts.pl. Ten konkretny ranking opon wielosezonowych dotyczy roku 2024, jednak z pewnością przyda się każdemu, kto planuje zakup opon całorocznych tak samo w tym, jak i w przyszłym roku. Poznajcie 10 wybranych modeli opon całorocznych, wśród których z całą pewnością znajdziecie coś dla siebie.

czytaj więcej >
Zmiana opon zimowych na letnie. Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Kiedy można się już bezpiecznie pozbyć opon zimowych i zastąpić je letnimi? Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Czasem już na przełomie zimy i wiosny kierowcy stają przed wyborem terminu wymiany opon zimowych na letnie. Niby wszyscy wiedzą, kiedy taka wymiana powinna nastąpić, a mimo to cały czas się na to nabieramy. Bo czy wymiana opon w marcu to dobry pomysł? A jeśli nie, to dlaczego?

czytaj więcej >
Opony wielosezonowe. Czy warto? Względy bezpieczeństwa oraz oszczędności

Czy warto inwestować w opony wielosezonowe? Jak wyglądają pod względem bezpieczeństwa jazdy i szeroko rozumianej oszczędności?

Zainteresowanie oponami wielosezonowymi wzrasta, wzrasta też liczba pytań, jakie dostajemy od Was na ich temat. Ty razem otrzymaliśmy pytanie od jednego z naszych klientów odnośnie do bezpieczeństwa opon całorocznych oraz tego, czy ich zakup jest opłacalny. Jak to wygląda w praktyce?

czytaj więcej >
Jakie wycieraczki samochodowe kupić? Jakiej firmy są najlepsze?

Jakie wycieraczki samochodowe warto kupić? Wycieraczki jakiej firmy są najlepsze?

Wycieraczki samochodowe są ważnym elementem bezpieczeństwa kierowcy i jego pasażerów. Są też elementem stosunkowo szybko się zużywającym, stąd też wymagającym częstej wymiany. Jakie wycieraczki należy wówczas wybierać?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze
Skontaktuj się z nami jeśli potrzebujesz naszej porady