Opel Corsa to autko typowo miejskie z segmentu B, które pojawiło się na rynku motoryzacyjnym w 1982 roku. Corsa to samochód, który jest jednym z najlepiej sprzedających się samochodów w historii tej niemieckiej marki. Łącznie wszystkie generacje Opla Corsy sprzedały się w liczbie ponad 18 milionów egzemplarzy na całym świecie.
Idea zbudowania małego samochodu miejskiego pojawiła się w Oplu już w 1969 roku. Wówczas też powstały pierwsze projekty autka z przednim napędem. Jednak w tamtym okresie dział rozwoju Opla był bardziej skupiony na technologicznej reanimacji produkowanych wówczas samochodów niż na stworzeniu całkiem nowej konstrukcji. Przedni napęd zamontowano najpierw w Oplu Kadecie, a dopiero po blisko 13 latach z linii produkcyjnej zjechała pierwsza Corsa.
Opel Corsa (z łac. korsykański) stał się następcą wysłużonego już i przestarzałego pod względem konstrukcyjnym Opla Kadeta City. Opel Corsa był również oferowany, jako Vauxhall (wielka Brytania), Holden (Australia) oraz Chevrolet (Ameryka Południowa). Mimo swojej ogromnej popularności Corsa nigdy nie trafiła na amerykański oraz kanadyjski rynek motoryzacyjny. W 2014 roku premiera miała już piąta generacja tego małego autka miejskiego.
Pierwsza generacja Corsy zadebiutowała w 1983 roku. Za projekt auta odpowiedzialny był Erhard Schnell. Początkowo samochód był oferowany wyłącznie w wersji trzydrzwiowego hatchbacka oraz dwudrzwiowego sedana. Dwa lata później wprowadzono również wersje 4- i 5-drzwiowe.
Przez przeszło 11 lat produkcji Corsy A, samochód był dostępny w aż 21 wersjach silnikowych. W tym czasie oferowano m.in. jednostki benzynowe od 1.0 do 1.6 litra pojemności. Dostępny był również motor wysokoprężny 4EC1 o pojemności 1.5. Najmocniejszym oferowanym silnikiem w I-generacji Corsy był 101-konny benzyniak z wielopunktowym wtryskiem paliwa, który był w stanie rozpędzić małą Corsę do prędkości ponad 180 km/h.
W 1990 roku mała Corsa przeszła niewielki face lifting. Nowe część Opel Corsa A otrzymał głównie w zakresie deski rozdzielczej, którą bardziej zaokrąglono. Wymieniono również zderzaki samochodu.
Przygotowanie projektu nowej generacji Corsy spoczęło na barkach japońskiego projektanta Hideo Kodamy. Głównym założeniem tego projektu było przygotowanie samochodu idealnie skrojonego dla płci pięknej. Dlatego też nowa Corsa otrzymała bardziej zaokrąglone i nieco łagodniejsze rysy, a przednie reflektory auta nawiązywać miały do szeroko otwartych oczu dziecka.
Konstrukcja Corsy B została wydłużona o 10 cm w porównaniu z wersją A, przez co zwiększyła się również przestrzeń w kabinie pasażerskiej. Na rynku europejskim Corsa B była dostępna jedynie w wersji trzy- i pięciodrzwiowego hatchbacka. Tylko na rynku włoskim oferowano również wersję kombi. Poza Europą Corsę sprzedawano, jako 4-drzwiowy sedan, 5-drzwiowe kombi, 2-drzwiowy pick-up oraz jako 2-drzwiowy kabriolet.
W pierwszych latach produkcji Corsa B była wyposażana wyłącznie w benzynowe jednostki napędowe 1.2 oraz 1.4, a także w motor wysokoprężny 1.5. Z czasem do oferty trafiały kolejne silniki. Na uwagę zasługują dwie jednostki montowane w sportowych odmianach Corsy, a mianowicie Corsa Sport z silnikiem 1.4 o mocy 82 KM oraz Corsa GSi wyposażona w jednostkę 1.6 o mocy 106 KM.
Części Opel Corsa oraz montowane podzespoły były dobrej jakości, jak na tamte czasy. Standardowe wyposażenie auta było dość bogate. Seryjnie montowano np. napinacze pasów bezpieczeństwa czy też poduszkę powietrzną od strony kierowcy. Opel Corsa II-generacji to udana konstrukcja, która odniosła sukces na całym świecie. Łącznie sprzedano około 4 milionów egzemplarzy tego modelu Opla.
Pierwsza prezentacja nowego Opla Corsy odbyła się w 1999 roku. Po niewątpliwym sukcesie Corsy B za projekt nowej generacji samochodu ponownie był odpowiedzialny Hideo Kadama. Nową konstrukcję wydłużono o 10 cm, a także zwiększono nieco rozstaw osi, co pozwoliło uzyskać znacznie więcej miejsca w kabinie pasażerskiej.
Corsa C została oparta o nową płytę podłogową Gamma, na której później zbudowano również kilka modeli Opla oraz Chevroleta. Ta generacja samochodu była w Europie oferowana wyłącznie, jako trzy- i pięciodrzwiowy hatchback. Nowe części Opel Corsa C oraz elementy standardowego wyposażenia, jakie zastosowano w III-generacji samochodu, to m.in.: system ABS, pirotechniczne napinacze pasów, światła z systemem „follow me home”, immobiliser czy też system radiowy. Bogatsze wyposażenie było dostępne jedynie za dodatkową dopłatą. Mowa tu np. o przednich i bocznych poduszkach powietrznych oraz kurtynach, tempomacie, czujnikach parkowania, podgrzewanych fotelach, klimatyzacji, komputerze pokładowym, elektrycznym wspomaganiu kierownicy, systemie ESP czy też automatycznej przekładni. Wybór dodatkowego wyposażenia był naprawdę imponujący.
Jednostkami napędzającymi miejską Corsę 3 były silniki benzynowe 1.0-1.4 oraz nowy motor wysokoprężny 1.3 przygotowany we współpracy z koncernem Fiat. Opel Corsa III-generacji to kolejny sukces General Motors. Samochód sprzedał się w liczbie 2,5 miliona egzemplarzy.
Debiut Corsy D przypadł na rok 2006. To wówczas na targach motoryzacyjnych w Londynie po raz pierwszy zaprezentowano nową generację tego popularnego samochodu miejskiego. Projektem Corsy D zajął się Niels Loeb.
Nowa Corsa została zbudowana na tej samej płycie podłogowej, co Fiat Grande Punto. Corsa D była jeszcze większa niż jej poprzedniczka, a jej nadwozie zyskało bardziej sportowy charakter, szczególnie w wersji coupe. Nadwozie w wersji pięciodrzwiowej stało się z kolei pełnoprawnym, niezwykle funkcjonalnym samochodem rodzinnym.
Wzbogacony o nowe części Opel Corsa D zyskał w 2011 roku nowocześniejsze reflektory przednie, a także nową atrapę chłodnicy oraz zabudowę reflektorów przeciwmgielnych. Światło dzienne ujrzała również najszybsza wersja małej Corsy o oznaczeniu OPC, której silnik benzynowy 1.6 generował moc 192 KM. W standardowych odmianach Corsy IV-generacji oferowano praktycznie te same jednostki napędowe, co w poprzedniej wersji.
Opel Corsa D był na pewno najlepszą generacją tego modelu pod względem bezpieczeństwa. W testach zderzeniowych Euro NCAP samochód ten uzyskał maksymalną ocenę pięciu gwiazdek, a w 2007 roku zajął drugie miejsce w prestiżowym plebiscycie Europejski Samochód Roku.
Corsa V-generacji zaprezentowała się motoryzacyjnemu światu w 2014 roku w ramach targów Paris Motor Show. Corsa E to, tak naprawdę, Corsa D po kilku poważnych modyfikacjach. Zmienia uległa między innymi przednia część samochodu oraz jego tył.
Reorganizacji uległa również gama oferowanych jednostek napędowych. Pojawił się nowy benzyniak 1.0 ECOTEC Direct Injection Turbo krzeszący od 90 do 115 KM. Oprócz tej jednostki proponowane są także 4-cylindrowe silniki benzynowe 1.2 i 1.4. Modernizacji uległa jednostka wysokoprężna 1.3 CDTI, która generuje teraz moc 75 oraz 95 KM. Najmocniejszym silnikiem w gamie motorów benzynowych jest jednostka 1.6 R4 Turbo ECOTEC generująca imponujące 204 KM.
Nowe części Opel Corsa E nadały samochodowy znacznie większej funkcjonalności i bezpieczeństwa. Auto wyposażono m.in. w asystenta parkowania, system ostrzegający przed obecnością innego pojazdu w martwym punkcie, czyli tzw. Side Blind Spot Alert, zestaw multimedialny z 7-calowym ekranem dotykowym, system LDW, automatyczne światła drogowe oraz wiele innych zaawansowanych układów na miarę współczesnych czasów.
Corsa to najlepiej sprzedające się auto koncernu Opel w historii tej marki i zarazem jeden z najpopularniejszych samochodów na świecie w swojej klasie (segment B). Opel Corsa F to w zasadzie VI generacja tego samochodu, która została zaprezentowana po raz pierwszy w maju 2019 roku.
Opel Corsa 6 to pierwsza, od czasu premiery czwartej generacji w 2006 roku, zupełnie nowa odsłona samochodu, który zbudowano od podstaw. Pierwotnie auto miało zostać zaprezentowane już w 2017 roku, jednak w tym czasie miało miejsce przejęcie Opla przez koncern PSA Peugeot Citroen, co siłą rzeczy wpłynęło na przesunięcie premiery na inny termin. Nowy właściciel zarządził jednocześnie opracowanie tego modelu od nowa, z wykorzystaniem technologii stosowanych przez Peugeota.
Jako ciekawostkę można podać, że odrzucony przez PSA pierwotny projekt Corsy VI został później wykorzystany przez chiński oddział marki Buick, który stworzył miejski sedan, produkowany od lipca 2018 roku w Szanghaju jako druga generacja modelu Buick Excelle. Opel Corsa szóstej generacji pod patronatem koncernu PSA opracowano w zaledwie 2 lata i zaprezentowano motoryzacyjnemu światu wiosną 2019 roku.
W zasadzie Opel Corsa VI to bliźniaczy model w stosunku do drugiej generacji Peugeota 208 i zarazem blisko spokrewniony z produkowanym od 2016 roku Citroenem C3. Zdradza to charakterystyczna sylwetka, charakteryzująca się długą przednią maską, krótkimi tylnymi drzwiami i dużym rozstawem osi. W stosunku do poprzedniej generacji Corsa F jest dłuższa, szersza i niższa.
Producent oferował 4 wersje wyposażeniowe Opla Corsy 6: Corsa, Edition, Elegance oraz GS Line. W standardzie dostępne były m.in. ABS i ESP, układ wspomagający ruszanie pod górę, układ rozpoznawania znaków ograniczenia prędkość, ostrzegania przed kolizją, system automatycznego hamowania, 7 poduszek powietrznych, elektrycznie regulowane szyby przednie, centralny zamek z pilotem, radio z 4 głośnikami, USB i Bluetooth sterowane z kierownicy, komputer pokładowy, tempomat czy też elektrycznie regulowane i podgrzewane lusterka.