-10% NA FILTRY! ODBIERZ KOD

Do końca promocji pozostało:

4
4
0
0
2
2
6
6
2
2
4
4
Części samochodowe nr 1
Potrzebujesz pomocy?
4.9/5 (3250 ocen)
Pomoc
Darmowa dostawa
Do 100 dni na zwrot
 {
  "widget": {
    "loading": false,
    "added": [],
    "info": null
  },
  "module": {
    "step": "1"
  },
  "data": null,
  "user": null,
  "checkout": null
} 
Koszyk
Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Kod/symbol skrzyni biegów. Jak go określić, gdzie szukać i na co uważać podczas jego odczytywania?

Określenie kodu, nazywanego również symbolem skrzyni biegów, ma szczególne znaczenie przy wymianie samej przekładni, jaki i poszczególnych jej elementów lub elementów współpracujących. Gdzie tego kodu szukać? Jak określić go w sposób prawidłowy i jak ustrzec się przed najczęściej przy tej okazji popełnianymi błędami?

Kod/Symbol skrzyni biegów - jak go określić, gdzie go znaleźć?

Symbol czy też kod skrzyni biegów to kluczowe oznaczenie dla tego podzespołu. Z tego też powodu umieszczane jest w obrębie samochodu w co najmniej trzech miejscach. Zadaniem kierowcy lub mechanika przeprowadzającego naprawę jest więc przede wszystkim odnalezienie co najmniej jednego z tych miejsc (najlepiej dwóch, aby zweryfikować pierwszą informację) oraz prawidłowe odczytanie znajdującego sią tam kodu. Jak powinniście do każdej z tych dwóch czynności przystąpić? Gdzie szukać kodu skrzyni biegów i jak należy go odczytywać?

Gdzie powinniście szukać kodu/symbolu skrzyni biegów w swoim samochodzie?

Bez względu na to, jakim samochodem jeździcie, jakiej marki czy modelu, poszukiwania kodu/symbolu skrzyni biegów powinniście przeprowadzić w następujących 3 miejscach:

  1. Na skrzyni biegów – na każdej skrzyni biegów producent umieszcza szereg informacji, wśród których absolutnie najważniejszy jest kod skrzyni biegów. Symbol ten powinien znajdować się na czymś, co przypomina tabliczkę znamionową. Zwykle jest to po prostu fragment splanowanej powierzchni skrzyni. Samo położenie tego miejsca może być różne i różny jest też dostęp do niego. W niektórych autach symbol skrzyni biegów odnajdziecie i odczytacie bez problemów, w innych przyjdzie Wam się nieco nagimnastykować. W przypadku niezwykle popularnych w Polsce samochodów z grupy VAG, kod skrzyni biegów można znaleźć bardzo łatwo i dostęp do niego nie wymaga większego wysiłku. Szukajcie niewielkich tabliczek znamionowych w okolicy łączenia przekładni z silnikiem.
  2. Na tabliczce znamionowej (tzw. wlepce) w bagażniku – wszystkie najważniejsze informacje odnośnie do specyfikacji danego modelu auta umieszczane są obowiązkowo na tabliczce znamionowej, określanej również jako wlepka, a umieszczanej gdzieś wewnątrz bagażnika. Miejsce to nie zawsze jest łatwo widoczne, jednak z pewnością uda Wam się je szybko odnaleźć. Tam, oprócz m. in. numerów silnika czy kodu lakieru samochodowego, znajdziecie również symbol zamontowanej oryginalnie skrzyni biegów.
  3. W komputerze pokładowym – informacje na temat szczegółowej specyfikacji samochodu znajdują się nie tylko na jego widocznych elementach, ale też wewnątrz centralnej jednostki sterującej. Po podpięciu się do samochodu za pomocą komputera diagnostycznego, uzyskacie pełen dostęp do każdej z nich. Tam też będziecie w stanie odczytać kod skrzyni biegów zamontowanej w Waszym aucie.

Macie już kod skrzyni biegów, teraz musicie jeszcze prawidłowo go odczytać. Jak należy to robić?

Z czego jest zbudowany i jak wygląda kod/symbol skrzyni biegów?

Opis skrzyni biegów

We wspominanych już samochodach z niemieckiej grupy VAG, kod/symbol skrzyni biegów zapisywany jest zwykle w jednej z dwóch postaci:

  1. Jako kod dwumodułowy – zawierający zbudowany z 3 liter symbol skrzyni biegów (np. MYP) oraz kilkucyfrowy numer seryjny (np. 123456).
  2. Jako kod trójmodułowy – ten typ symbolu skrzyni biegów składa się z trzech części, czyli z:
    • symbolu skrzyni biegów (również zbudowanego z 3 liter),
    • szczegółowych oznaczeń daty produkcji zawierających dzień, miesiąc i rok produkcji tej konkretnej skrzyni (np. 25 07 7)
    • numeru seryjnego skrzyni biegów zbudowanego z ciągu cyfr.

Jednak te wszystkie informacje to jeszcze nie wszystko, o czym powinniście wiedzieć przed ewentualną wymianą skrzyni biegów. Na co koniecznie powinniście uważać?

Na co należy uważać przy odczytywaniu kodu/symbolu skrzyni biegów?

3 rzeczy, o których zawsze powinniście pamiętać podczas wyszukiwania nowej skrzyni biegów na podstawie symbolu odczytanego ze starej, to:

  1. Dość często kierowcy mylą kod/symbol skrzyni biegów z innymi, znajdującymi się na niej oznaczeniami, zwłaszcza z numerem identyfikacyjnym obudowy. Pamiętajcie, że kod skrzyni biegów jest grawerowany, reszta jej oznaczeń ma postać wypukłego odlewu!
  2. Dobór skrzyni biegów na podstawie danych technicznych pojazdu odczytanych z numeru VIN nie jest dobrym rozwiązaniem i może skutkować zakupem niewłaściwej, niepasującej do Waszego auta przekładni.
  3. Kod nowej skrzynie biegów nie musi być wcale identyczny z symbolem starej przekładni. Te same skrzynie biegów występują pod różnymi kodami, jednak znajomość symbolu oryginału, pozwoli Wam dopasować zamiennik.

I pamiętajcie również, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze konsultować się ze specjalistą. Tak, jak możecie to zrobić na iParts.pl. Korzystajcie z tego!

Popularne z kategorii Skrzynia Biegów

Zestaw czężci, wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów ZF 1087.298.365
836,00 zł
4.5 (4 ocen)
Zawieszenie LEMFÖRDER 33875 01
77,00 zł
5.0 (2 ocen)
Filtr BOSCH 0 451 103 259
19,00 zł
0 (0 ocen)
Śruba METZGER 8030013
24,00 zł
5.0 (1 ocen)

Wyprzedaż

Pierścień uszczelniający FA1 968.330.100
2,00 zł
0,29 zł
0 (0 ocen)
Zawleczka, zaślepka miarki oleju autom. skrzyni biegów FEBI BILSTEIN 44204
5,00 zł
0 (0 ocen)
Skrzynia Biegów w sklepie iParts.pl
Chcesz zobaczyć wszystkie produkty z kategorii: Skrzynia Biegów pasujące do Twojego samochodu lub poszukujesz produktu konkretnego producenta?
Sprawdź wszystkie z: Skrzynia Biegów
Na co dzień podchodzę do motoryzacji w sposób współczesny, może nawet nowoczesny. Staram się łączyć praktykę z teorią, bo wiem, że warto wiedzieć nie tylko, jak coś działa, ale i czemu to w ogóle ma służyć. Pod kilkoma względami jestem jednak absolutnym tradycjonalistą. Tradycyjnie podkreślam znaczenie regularnych przeglądów i wymian części lub płynów eksploatacyjnych. I tłumaczę, że przeciętnego kierowcy nie stać na oszczędzanie w którymkolwiek z tych aspektów.
8 komentarzy
Czy skrzynia 20ts25 będzie pasować zamiast skrzyni 20ts11??
Witam, mam uszkodzona skrzynie w mercedesie 500 SL z 92 roku. podczas wyszukiwania do tego modelu znajduje skrzynie z roznymi numerami. Chcialbym wiedziec na ktore cyfry w numerze musze zwrocic uwage, zeby skrzynia pasowala. czy ktos m,oze mi w tym pomoc? numer na mojej skrzyni to:129 270 15 00 722 353 0 3579218 dziekuje z gory za odpowiedz, pozdrawiam. Andrzej
Witam,mam problem ze znalezieniem skrzyni biegów do peugeot 806 1.9d o nr328610331 9431195021,symbol jest nie czytelny,prawdopodobnie jest to 20HM26 i pytanie brzmi z jakiego typu samochodu mogę jeszcze dopasować skrzynie biegów. Dzięki
Witam czy do Peugeota 307 2.0 benzyna skrzynia automatyczna kod skrzyni 20TS25 będzie pasował do skrzyni którą mam o symbolu 20 TS01
Panie Patryku, serdecznie zapraszamy do dołączenia do naszej grupy na Facebooku, gdzie eksperci odpowiadają na pytania i rozwiązują wszelkie problemy związane z motoryzacją. https://www.facebook.com/groups/motoryzacja.porady
Czy skrzynia Gl2 będzie pasować jeżeli wcześniej była Gk2
Witam, przynierzam sie do zakupu uzywaniej skrzyni do mojego jak wyzej Phaetona silnik 3.2 vr6 kod skrzyni GDE, no i moje pytanie brzmi czy skrzynia GML podejdzie mi na miejsce tej GDE ? I roznice tych skrzyn tez bym chcial znac czy to obudowa inna czy biegi dluzsze badz krotsze itd z gory dziekuje za odpowiedz pozdrawim
dzieki tej instrukcji bez problemu znalazlem w swoim aucie symbol skrzyni biegow. jest dokladnie tam gdzie napisaliscie czyli na skrzyni biegow, dokladnie tam gdzie laczy sie przekladnia z silnikiem. a drugi jest na wlepce w bagazniku czyli tez tak jak było napisane.

Powiązane artykuły

Skrzynia Audi Multitronic - naprawa, opinie, koszty eksploatacji

Audi Multitronic – bezstopniowa skrzynia biegów o fatalnej opinii wśród kierowców. Czy naprawdę jest się czego obawiać?

Niewiele nazw budzi w polskich kierowcach równie wiele obaw, co „Multitronic”. Ta niesławna bezstopniowa skrzynia biegów używana w samochodach marki Audi kojarzy nam się z reguły jednoznacznie – z częstymi awariami i bardzo wysokimi kosztami napraw. Czy słusznie? Czy Multitronic to naprawdę samo zło i brak jakichkolwiek zalet?

czytaj więcej >
Skrzynia biegów Durashift - naprawa, opinie, koszty eksploatacji

Jaką konstrukcją jest amerykańska skrzynia biegów Durashift? Z jakimi opiniami na jej temat można się spotkać?

Krążące po Polsce opinie na temat samochodów marki Ford tradycyjnie nie są zbyt pochlebne. Potwierdza je nawet jedno dość niewybredne powiedzenie. Ale czy to samo tyczy się także półautomatycznych skrzyń biegów tego producenta? Może te są jednak coś warte?

czytaj więcej >
Skrzynia biegów Hydra-Matic - naprawa, opinie, koszty eksploatacji

Skrzynia biegów Hydra-Matic. Co sprawia, że ma tak złą opinię wśród bardzo wielu kierowców?

Automatyczną skrzynię biegów znaną jako Hydra-Matic jednym tchem wymienia się w czołówce najbardziej awaryjnych i kosztochłonnych przekładni, jakie można obecnie spotkać. Czy opinie ta mają potwierdzenie w faktach? Jakie awarie zdarzają się w tych konstrukcjach?

czytaj więcej >
Skrzynia biegów Audi S-tronic - naprawa, opinie, koszty eksploatacji

Skrzynia biegów Audi S-tronic. Co warto wiedzieć o jej naprawie i kosztach eksploatacji?

Nawet najnowocześniejsze konstrukcje mogą okazać się nietrafionym wyborem, jeśli okażą się podatne na awarie, a przy tym drogie w utrzymaniu. Czy dokładnie tak stało się z supernowoczesnymi skrzyniami biegów S-tronic montowanymi w modelach Audi?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze
Skontaktuj się z nami jeśli potrzebujesz naszej porady