Części samochodowe nr 1
Pomoc
Darmowa dostawa
Do 100 dni na zwrot
 {
  "widget": {
    "loading": false,
    "added": [],
    "info": null
  },
  "module": {
    "step": "5"
  },
  "data": null,
  "user": null,
  "checkout": null
} 
Znajdź części
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Artykuły i porady motoryzacyjne

Motoryzacyjne artykuły, porady, testy i recenzje pisane przez specjalistów
Przejdź do naszego sklepu z częściami samochodowymi iParts.pl
Przejdź do sklepu
Jak odpowietrzyć sprzęgło?

Jak odpowietrzyć sprzęgło?

Problemy ze sprzęgłem to bardzo uporczywy kłopot w samochodzie. Na szczęście nie każda awaria sprzęgła wiąże się z jego mechanicznym uszkodzeniem i koniecznością wymiany. Do takich przypadłości należy rozłączenie i brak powrotu pedału sprzęgła po jego wciśnięciu, co świadczy zwykle o tym, że sprzęgło uległo zapowietrzeniu.

Jak wymienić linkę sprzęgła?

Linka sprzęgła rzadko zrywa się od razu całkowicie. Jej włókna pękają stopniowo, więc słysząc donośny hałas z okolicy pedału sprzęgła podczas jego wciskania/puszczania należy zastanowić się nad wymianą linki. Co prawda zerwana linka sprzęgła nie oznacza końca podróży, ale znacznie utrudni jazdę, dlatego z wymianą lepiej nie zwlekać.

Kiedy wymienić okładziny cierne tarczy sprzęgła?

Kiedy wymienić okładziny cierne tarczy sprzęgła?

Okładziny tarczy sprzęgła to typowe części eksploatacyjne, które z czasem ulegają zużyciu. Po pewnym czasie okładzina staje się po prostu zbyt cienka, co może być przyczyną zjawiska tzw. "ślizgania się" sprzęgła. W takim przypadku nie pozostaje Wam nic innego, jak wymienić tarczę sprzęgła lub okładziny. Kiedy dokonać wymiany?

Jak zdiagnozować usterki sprzęgła?

Jak zdiagnozować usterki sprzęgła?

Sprzęgło to podstawowy element, który odpowiada za działanie samochodu. Podzespół kontroluje moc silnika, która przekazywana jest na koła pojazdu, napędzające całą jego masę. Dlatego usterka sprzęgła zwykle kończy się całkowitym unieruchomieniem samochodu.

Czy warto wymieniać sprężyny okresowo?

Czy warto wymieniać sprężyny okresowo?

W zasadzie niemal każdy kierowca reaguje na to pytanie ze zdziwieniem. Faktem jest jednak, że sprężyna zawieszenia po przebiegu 200 tys. km straci całkiem sporo ze swojej pierwotnej charakterystyki. Dalszy kilometraż będzie jedynie pogarszał jej właściwości i stan, aż sprężyna zupełnie się zużyje. Wymianę sprężyn warto zaplanować po dużym przebiegu, gdy macie zamiar zamontować nowe amortyzatory.

Jak rozpoznać zużycie sprężyn zawieszenia?

Jak rozpoznać zużycie sprężyn zawieszenia?

Kierowcy bardzo często zapominają, że w układzie zawieszenia znajdują się nie tylko amortyzatory, a także inne istotne podzespoły. Zawieszenie składa się także m.in. ze sprężyn, które są typową częścią eksploatacyjną i z czasem ulegają zużyciu. Wielu użytkowników jest tego nieświadoma, a usterki wynikające ze zużycia sprężyn okazują się ogromnym zaskoczeniem. Jak ocenić stopień zużycia sprężyn i kiedy należy je wymienić?

Jak wymienić sprężyny zawieszenia?

Jak wymienić sprężyny zawieszenia?

Proces wymiany sprężyn zawieszenia nie należy do czynności skomplikowanych, jednak wymaga doświadczenia warsztatowego. Niezbędne będą także specjalistyczne narzędzia, które nie każdy posiada w swoim garażu; wymiana wymaga bowiem stosowania odpowiednich narzędzi ściskających. Jeżeli nie posiadacie takich urządzeń, wymianę sprężyn sugerujemy powierzyć mechanikowi.

Jakie są zalety i wady sprężyn zawieszenia?

Jakie są zalety i wady sprężyn zawieszenia?

Samochody od bardzo dawna wyposażane są w resory, które na samym początku były po prostu sprężystymi płaskownikami, a następnie elementami pneumatycznymi i hydropneumatycznymi. Bez wątpienia najczęściej stosowanym rozwiązaniem pozostaje jednak sprężyna śrubowa.

Jakie są typowe uszkodzenia sprężyn zawieszenia?

Jakie są typowe uszkodzenia sprężyn zawieszenia?

Sprężyny zawieszenia to zwykle pierwsze elementy, które poddaje się oględzinom podczas regularnej kontroli układu zawieszenia. Jako ruchome elementy zawieszenia są szczególnie narażone na uszkodzenia, bo nie dość, że muszą się zmagać ze zniszczonymi drogami, to jeszcze często są wystawione na działanie fatalnych warunków atmosferycznych. Jakie są typowe uszkodzenia sprężyn zawieszenia?

Gdzie znajduje się sonda lambda?

Gdzie znajduje się sonda lambda?

Sonda lambda to w rzeczywistości czujnik, który mierzy zawartość tlenu w spalinach. Sygnał z sondy trafia do sterownika silnika, który na podstawie otrzymanych danych określa, czy proces spalania przebiega prawidłowo, a ponadto oblicza odpowiednią dawkę paliwa, które następnie trafia do cylindrów.

Jak często należy wymieniać sondy lambda?

Jak często należy wymieniać sondy lambda?

Gdy Sonda lambda ulegnie awarii, ECU nie będzie otrzymywać danych, jaki jest stosunek powietrza i paliwa w mieszance. Ilość wtryskiwanego paliwa jest niejako pobierana przypadkowo, co powoduje mniej wydajne jego wykorzystanie, a tym samym większe zużycie. Ponadto usterka Sondy Lambda świadczy także o gorszej wydajności katalizatora i w niektórych przypadkach doprowadza do wyższego poziomu emisji szkodliwych składników spalinach.

Jak sprawdzić czy Sonda Lambda działa poprawnie?

Jak sprawdzić czy Sonda Lambda działa poprawnie?

Najbardziej zauważalnym symptomem tego, że sonda nie działa prawidłowo jest zapalenie się na desce rozdzielczej kontrolki "check engine". Bywa także tak, że sonda wprawdzie działa, lecz przesyła do sterownika błędne wyniki.

Jaki powinien być skład mieszanki paliwowej?

Jaki powinien być skład mieszanki paliwowej?

Mieszanka paliwowo-powietrzna to mieszanina par paliwa z powietrzem, która stanowi czynnik termodynamiczny podlegający sprężaniu, spalaniu i rozprężaniu w cylindrze silnika spalinowego tłokowego. Taka przemiana umożliwia produkcję energii mechanicznej w silniku. Mieszanka powinna mieć jednak odpowiedni skład chemiczny.

Jakie są typy sond lambda?

Jakie są typy sond lambda?

Przed zakupem nowego podzespołu kierowca zwykle dowiaduje się, że istnieje kilka rodzajów Sond Lambda. Do głównych typów zalicza się sondy cyrkonowe, liniowe (A/f) i tytanowe. Co prawda wszystkie pełnią identyczną rolę, ale wykorzystują różne technologie do pomiaru paliwa i powietrza, a ponadto przekazują odmienne sygnały wyjściowe.

Czy warto regenerować sprężarkę klimatyzacji?

Czy warto regenerować sprężarkę klimatyzacji?

Dla wielu użytkowników regeneracja oznacza najlepszy sposób na naprawę podzespołów w bardzo atrakcyjnej cenie. Warto jednak wiedzieć, które elementy warto regenerować, a których nie. Czy kompresor klimatyzacji opłaca się regenerować?

Jak wymienić kompresor klimatyzacji?

Jak wymienić kompresor klimatyzacji?

Proces wymiany kompresora klimatyzacji w warsztacie może być dosyć kosztowny, a samodzielna wymiana natomiast nie należy do łatwych, przede wszystkim ze względu na słabą dostępność kompresorów. Jeżeli mowa o czynnościach manualnych związanych z tym procesem, to wymiany może dokonać niemal każdy.

Jak wymienić łożysko kompresora klimatyzacji?

Jak wymienić łożysko kompresora klimatyzacji?

Awaria łożyska kompresora klimatyzacji nie należy do częstych, ale w wyniku zaniedbania może do niej dojść. Wymiana łożyska to bez wątpienia niezły zarobek dla mechanika, nie wspominając o cenniku w serwisie ASO. Proces wymiany kompresora może przysporzyć wielu trudów, ale warto spróbować dokonać tego samodzielnie.

Jakie są typowe usterki kompresora klimatyzacji?

Jakie są typowe usterki kompresora klimatyzacji?

Kompresor to niejako serce klimatyzacji. Jako kluczowy element całego systemu, narażony jest na liczne usterki, które zwykle wynikają z nieprawidłowo serwisowanej klimatyzacji. Sprężarka często ulega całkowitemu zatarciu i nie pozostaje nic innego, jak wymiana. Jakie są typowe usterki kompresora i do jakich błędów dochodzi najczęściej, gdy mowa o obsłudze sprężarki?

Co widać w spalinach?

Co widać w spalinach?

Niewielu kierowców wie, że dym, który wydostaje się z rury wydechowej samochodu z dobrze wyregulowanym i nagrzanym silnikiem, powinien być niemal przezroczysty. Inny kolor spalin może świadczyć o awarii m.in. zaworu EGR.

Jak wyczyścić zawór EGR?

Jak wyczyścić zawór EGR?

Niestety, mało który kierowca pamięta o tym, że zawór EGR wymaga regularnego czyszczenia, tym bardziej, gdy samochód zużywa więcej paliwa niż dotychczas, a silnik ma tendencję do gaśnięcia podczas wciskania sprzęgła i dojeżdżania do świateł. To często spotykany problem, niezależnie od marki samochodu. Jak wyczyścić zawór recyrkulacji spalin? Najpierw trzeba go zlokalizować...

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
InPost_paczkomaty
Dpd
Gls
Cargo

Płatności

Przelewy24
Blik
Gotówką przy odbiorze