Części samochodowe nr 1
Pomoc
Darmowa dostawa
Do 100 dni na zwrot
 {
  "widget": {
    "loading": false,
    "added": [],
    "info": null
  },
  "module": {
    "step": "1"
  },
  "data": null,
  "user": null,
  "checkout": null
} 
Znajdź części
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Artykuły i porady motoryzacyjne

Motoryzacyjne artykuły, porady, testy i recenzje pisane przez specjalistów
Przejdź do naszego sklepu z częściami samochodowymi iParts.pl
Przejdź do sklepu
Czujnik spalania stukowego/detonacyjnego - czym jest, objawy awarii. Kup u nas nawet 40% taniej

Co chroni Twoją jednostkę napędową przed niebezpiecznym spalaniem stukowym?

Jeżeli spod maski Twojego samochodu wydobywa się charakterystyczne dzwonienie zaworów, słyszalne podczas przyspieszania, to masz poważny problem. Spalanie stukowe, nazywane również detonacyjnym, to jedno z najniebezpieczniejszych i niekontrolowanych zjawisk, prowadzące do poważnych uszkodzeń jednostek napędowych o zapłonie iskrowym. Koniecznie sprawdź, czy Twój silnik jest wyposażony w czujnik spalania stukowego.

Czujnik temperatury silnika - jak sprawdzić, objawy awarii. Kup u nas nawet 40% taniej

Mała rzecz, a może skutecznie zatruć Ci życie. Czujnik temperatury silnika niezbędny do prawidłowej pracy motoru

Jaką temperaturę ma jednostka napędowa podczas zwykłej jazdy samochodem? Jeśli nie wiesz, możesz to szybko sprawdzić dzięki czujnikowi cieczy chłodzącej silnika. Pamiętaj, że temperatura jest jednym z najważniejszych parametrów odpowiedzialnych za prawidłową pracę jednostki napędowej, a wszelkie uszkodzenia systemu monitorującego temperaturę silnika może się wiązać z większym zużyciem paliwa, wzrostem emisji spalin, zmniejszoną żywotnością poszczególnych elementów motoru.

Jarzmo hamulcowe - co i gdzie to jest? Kup u nas nawet 40% taniej

Element, bez którego mocowanie zacisków oraz klocków hamulcowych byłoby po prostu niemożliwe

W hamulcach samochodowych nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Każdy, kto prowadził kiedykolwiek samochód wie, że gdy naciśnie pedał hamulca, samochód zwalnia i ostatecznie zatrzymuje się. Ale w jaki sposób nasza stopa jest w stanie zatrzymać samochód o masie, dajmy na to, 1361 kg, poruszający się po drodze z dość dużą prędkością? Istotną rolę w tym procesie odgrywa jeden mały, lecz niezwykle wytrzymały element, o którym często zapominamy.

Dyferencjał (dyfer), mechanizm różnicowy w samochodzie - co to jest i jak działa?

Dyfer w służbie odpowiedniej trakcji i bezpieczeństwa jazdy samochodem. Jednak jego początki były zupełnie inne

Jego początki sięgają pierwszego tysiąclecia p.n.e., a pierwsze tego typu rozwiązania wykorzystywane były głównie do określania położenia słońca oraz jako prymitywne kompasy. Obecnie bez mechanizmu różnicowego, dyferencjału, dyfra trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek współczesną konstrukcję samochodu. O ile większość kierowców pewnie słyszała o takim technicznym terminie, o tyle nie wszyscy zapewne wiedzą, co on oznacza i jak działa. Spieszymy zatem z pomocą.

Czujnik temperatury zewnętrznej w samochodzie - gdzie jest i jak go naprawić? Kup u nas nawet 40% taniej

Czujnik temperatury zewnętrznej w samochodzie – jego rola i problemy z nim związane

Jest środek stycznia, a na wyświetlaczu w Waszych samochodach widzicie +40℃? A może klimatyzacja nagle zwariowała i nie chce włączyć ogrzewania mimo trzaskających mrozów? To nie jest efekt zmian klimatu, to usterka czujnika temperatury zewnętrznej.

Czujnik temperatury spalin (EGT) - objawy uszkodzenia i naprawa

Czujnik temperatury spalin dba o Twoją turbosprężarkę, katalizator i filtr cząstek stałych jak nikt inny

W nowoczesnych silnikach spalinowych monitorowanie temperatury spalin jest konieczne do odpowiedniego zarządzania oraz diagnostyki systemu oczyszczania spalin, a także zabezpieczenia konkretnych elementów szczególnie wrażliwych na przeciążenia termiczne. Ponadto coraz bardziej rygorystyczne przepisy odnośnie emisji spalin do atmosfery sprawiają, że taki czujnik to już nie motoryzacyjna ekstrawagancja, lecz konieczny element każdego współczesnego auta.

Czujnik położenia wałka rozrządu (CMP) - jak sprawdzić objawy awarii? Kup u nas nawet 40% taniej

Czujnik położenia wałka rozrządu, czyli CMP w informacyjnej pigułce

Zapewne zdecydowana większość kierowców słyszała o wałku rozrządu. Jako kluczowy element każdej jednostki napędowej, stanowi jedną z głównych sił napędowych pojazdu, która wprawia w ruch zawory jednostki napędowej, powodując, że samochód w ogóle rusza z miejsca. W momencie, gdy te elementy silnika nie działają tak, jak powinny, wówczas mamy problem, a poinformuje nas o tym czujnik położenia wałka rozrządu (CMP).

Czujnik ciśnienia w oponach: system TPMS - jak to działa?

Czujnik ciśnienia w oponach może uratować Ci życie!

Jeżeli Twój samochód został wyprodukowany po roku 2007, to prawdopodobnie masz ten system na wyposażeniu. Czujnik TPMS to obecnie obowiązkowe wyposażenie każdego nowego auta, którego zadaniem jest stałe monitorowanie ciśnienia w oponach pojazdu.

Czujnik obrotów silnika - co to jest, jak działa i potencjalne usterki. Kup u nas nawet 40% taniej

Co to takiego czujnik obrotów silnika, jak działa i dlaczego jest tak istotny dla prawidłowej pracy silnika?

Współczesne samochody to już jeżdżące sensory elektroniczne, które na każdym kroku kontrolują pracę najważniejszych układów i podzespołów auta. Kluczowy jest oczywiście silnik, nad prawidłową pracą którego czuwa m.in. indukcyjny czujnik prędkości obrotowej wału korbowego, często mylnie porównywany z czujnikiem prędkości pojazdu.

Czujnik wentylatora chłodnicy - czym jest, jak sprawdzić i wymienić?

Chłodzenie silnika z poziomu czujnika. Wszystko, co musisz wiedzieć o przełączniku termicznym wentylatora chłodnicy

Wentylator chłodnicy to niezwykle proste urządzenie, które w porównaniu na przykład ze zwykłą suszarką do włosów jest jak prymitywny, drewniany wiatrak stający w szranki z silnikiem rakietowym. Pomimo tego wentylator chłodnicy uwielbia się psuć, a każda taka awaria grozi przegrzaniem jednostki napędowej.

Asystent hamowania BAS - czym jest i jak działa?

Brake Assist System, czyli samochodowy asystent hamowania. Czym jest, jak działa i z jakiego powodu został wprowadzony do użytku

Współcześni kierowcy zwyczajnie nie są już w stanie poprawnie i w dostatecznie krótkim czasie rozwiązywać wszelkich problemów wynikających z prowadzenia auta. Potwierdzają to liczne badania pokazujące, że bez specjalnych systemów wspomagania zwyczajnie przestajemy sobie radzić. Jak to rozwiązać? Wprowadzając kolejne układy korygujące błędy kierowców. Jednym z takich właśnie układów jest Brake Assist System, czyli popularny BAS.

AFL (Adaptive Forward Lighting) - co to jest i jak działa?

Adaptive Forward Lighting. Czym jest system i jak działa system AFL? Jakie możliwości oferuje posiadającym go kierowcom?

Współczesne samochody coraz bardzie przypominają pojazdy kosmiczne. Mechaniczny szkielet oplatają kolejne warstwy zaawansowanej technologii, która klasyczne auta przekształca w autonomiczne roboty. Przykładem takiej technologii nadającej motoryzacji zupełnie nowej jakości jest Adaptive Forward Lighting, czyli AFL – system inteligentnego oświetlenia samochodowego.

Tempomat adaptacyjny ACC - czym jest i jak działa?

Od CCS do ACC. Czym jest i w jaki sposób działa Adaptive Cruise Control? Na jakie udogodnienia mogą liczyć kierowcy?

W pełni autonomiczne samochody pojawiały się w filmach i literaturze już od dawna. Coraz częściej też na naszych drogach możecie spotkać auta wyposażone w systemy, których rozwój prowadzi bezpośrednio do pojazdów niepotrzebujących kierowcy. Jednym z takich systemów jest Adaptive Cruise Control (ACC), czyli aktywny tempomat I i II generacji – system wynoszący prowadzenie samochodu na zupełnie nowy poziom.

EPS (Electronic Power Steering System) - czym jest i jak działa?

Electronic Power Steering System, czyli elektroniczny układ wspomagania kierownicy. Dlaczego to właśnie EPS stał się standardem?

Układ hydraulicznego wspomagania kierownicy, choć był układem niezłym, nie miał żadnych szans na konkurowanie z układem elektronicznym. Popularny EPS, czyli Electronic Power Steering, okazał się rozwiązaniem prostszym w montażu, przyjemniejszym w obsłudze, bardziej ekologicznym, a przede wszystkim oferującym znacznie większe możliwości. W jaki sposób EPS wpływa na jakość i bezpieczeństwo jazdy samochodem?

TSR (Traffic Sign Recognition) - co to za system i jak działa?

Jakie możliwości oferuje nam Traffic Sign Recognition? W jaki sposób funkcjonuje system rozpoznawania znaków drogowych?

W ostatnich latach najmocniej w motoryzacji rozwijane są systemy składające się na elektroniczne wyposażenie nowoczesnych samochodów. Jednym z takich systemów jest TSR, czyli Traffic Sign Recognition – rozwiązanie pozwalające odczytywać znaki drogowe mijane w czasie jazdy i informujące kierowcę o ich znaczeniu, a nawet o stopniu ich ważności.

BBW (Brake by Wire) - czym jest i jak działa?

Brake by Wire ciągle technologią przyszłości. Z czego wynikają problemy z wdrożeniem elektrycznie sterowanych hamulców

Rozwiązanie znane pod nazwą Brake by Wire wprowadziło do świata motoryzacji naprawdę sporo zamieszania. Na jego przykładzie widać doskonale, że nowoczesne technologie bywają problematyczne we wdrożeniu, a na ich drodze potrafią stanąć również wieloletnie przyzwyczajenia oraz brak zaufania kierowców. Jaki los czeka elektronicznie sterowane hamulce? Czy jest szansa na to, że już wkrótce będą standardem w samochodach osobowych?

ASG (Automatic Stop and Go) - co to jest i jak działa?

System Automatic Stop and Go. Czym jest? Co stoi za przyczyną jego wprowadzenia i jak wpływa on na pracę podzespołów

Proekologiczny trend w motoryzacji to jedno z najlepiej widocznych zjawisk wpływających na konstrukcję i działanie nowoczesnych samochodów. To właśnie jego zasługą jest wprowadzanie różnego typu ulepszeń i zmian, których sens bywa przez kierowców mocno podważany. Dokładnie tak samo jest z systemem Automatic Stop and Go, czyli nieco innej wersji doskonale Wam znanego systemu Start-Stop.

FPS (Fire Prevention System) - czym jest i jak działa?

Fire Prevention System, czyli samochodowy system ochrony przeciwpożarowej. Czym jest, z czego się składa?

Ogień w samochodzie stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń, z jakimi możecie zetknąć się jako kierowcy. Jest to szczególne niebezpieczeństwo w chwili kolizji lub wypadku drogowego, gdy auto traci swoją funkcjonalność, a jadący nim ludzie działają w sposób nieskoordynowany i nie zawsze sprawny. Właśnie z myślą o takich sytuacjach powstały samochodowe systemy zapobiegające pożarom, jak FPS, czyli Fire Prevention System.

SRS (Supplemental Restraint System) - co to jest i jak działa?

Supplemental Restraint System, czyli podstawowy system bezpieczeństwa czuwający nad kierowcą i pasażerami

Problem bezpieczeństwa podczas jazdy rozpatrywany jest przez producentów aut od wielu dziesięcioleci. Do tej pory opracowali oni cały szereg systemów mających czynnie lub biernie chronić kierowcę oraz pasażerów przed możliwością wypadku lub jego skutkami. Jednym z najstarszych i najbardziej upowszechnionych systemów bezpieczeństwa jest SRS, czyli Supplemental Restraint System – dodatkowy system bezpieczeństwa pasażerów. Co o nim wiemy?

System kontroli trakcji ASR - co to jest i do czego służy?

System Acceleration Slip Regulation i jego znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy

O bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów producenci aut starają się dbać na różne sposoby. Powstało już wiele układów i systemów chroniących nas przed efektami ewentualnego wypadku, a nawet przed możliwością jego nastąpienia. Jednym z bardzo ważnych, choć mocno niedocenianych systemów bezpieczeństwa jest ASR, czyli Acceleration Slip Regulation. Czym jest, jak działa i za co odpowiada w naszych samochodach?

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
InPost_paczkomaty
Dpd
Gls
Cargo

Płatności

Przelewy24
Blik
Gotówką przy odbiorze